Obalamy mity o oknach PCV

Okna PCV produkowane są już od połowy XX wieku. Choć są bardzo popularne, u niektórych osób nadal budzą mieszane uczucia. Istnieje bowiem wiele mitów, które powodują, że okna dachowe PCV lub tradycyjne — fasadowe uważane są za te gorszego typu. Mając na uwadze, że wielu ludzi szuka rzetelnych informacji na temat tych produktów, w dzisiejszym wpisie chcemy obalić mity, które powtarzane są od wielu lat, a które szkodzą oknom wykonanym z PVC.
Z artykułu dowiesz się:
- Czy okna PCV z czasem żółkną?
- Czy okna PCV mają wpływ na pojawienie się w mieszkaniu pleśni i grzybów?
- Czy okna PCV szkodzą zdrowiu użytkowników?

PVC (skrót od polichlorku winylu) to polimer, który wykorzystuje się do produkcji tworzyw sztucznych. Rozwiązanie to stosowane jest w różnych gałęziach przemysłu, w tym także do produkcji stolarki okiennej i drzwiowej. Choć PCV wykorzystuje się do produkcji okien od ponad 70 lat, a technologia wytwarzania ram okiennych została dopracowana, istnieje wiele mitów, które nadal są powtarzane i sprawiają, że potencjalni klienci zastanawiają się nad tym, czy wybrać okna dachowe PCV, czy zdecydować się na ich drewniane odpowiedniki. Poniżej przedstawimy najczęściej wymieniane mity, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością.
Czy okna PCV z czasem żółkną?
W momencie, kiedy na rynku pojawiły się okna plastikowe, stały się jednymi z najbardziej popularnych produktów. Warto mieć na uwadze, że na początku były produkowane jedynie białe modele, które w wyniku zanieczyszczeń powietrza i działania promieniowania słonecznego traciły swój śnieżnobiały odcień. Działo się tak dlatego, ponieważ uszkodzeniu ulegała struktura polimerów znajdująca się w tworzywie sztucznym z polichlorkiem winylu, przez co rama okienna żółkła i matowiała. Obecnie jednak można mówić o nowoczesnej technologii, która zapobiega tego typu mankamentom. Pomimo tego często można usłyszeć opinię, że białe okna PCV z czasem zżółkną. Czy to prawda? Jeżeli wybierzesz okna dachowe PCV wykonane z wysokiej jakości materiałów, możesz mieć pewność, że tak się nie stanie.
Skład nowoczesnych okien wykonanych z PCV został wzbogacony o stabilizatory (przede wszystkim wapniowo-cynkowe), które wyparły stosowane na początku stabilizatory kadmowe lub ołowiowe. Dzięki nowym stabilizatorom ramy okien wykonane z PCV znacznie dłużej zachowują swoją barwę i strukturę, co oznacza, że nie żółkną i nie matowieją.
Aby okna dachowe PCV jak najdłużej zachowały swój blask i białą barwę, należy je odpowiednio pielęgnować. Ramy powinny być regularnie czyszczone. Warto w tym wypadku wykorzystać łagodne detergenty, w skład których nie wchodzą związki zasadowe, kwasowe, czy elementy ścierne, które mogą uszkodzić powierzchnię.

Czy okna PCV mają wpływ na pojawienie się w mieszkaniu pleśni i grzybów?
Kolejnym mitem, który często słyszą potencjalni użytkownicy okien dachowych wykonanych z PCV, jest to, że mogą one sprzyjać pojawianiu się grzybów i pleśni w pomieszczeniach. Okazuje się jednak, że grzyby i pleśnie może wywołać wiele innych czynników. Jednymi z podstawowych jest wysoka wilgotność, jaka panuje we wnętrzu oraz brak prawidłowej wentylacji. Pleśń może pojawić się także, jeżeli okna są zbyt szczelne lub nie posiadają funkcji mikrowentylacji. Jeżeli wszystkie czynniki będą występowały równocześnie, pojawiająca się wilgoć zacznie się skraplać i osadzać w miejscach, gdzie jest najchłodniej, tzn. na ścianach zewnętrznych, na krawędziach szyb i okien, czy w miejscu, gdzie ościeżnica okna styka się ze ścianą.
Jeżeli dojdzie do powyższej sytuacji, można mieć pewność, że jest to idealne środowisko do powstawania niewielkich grzybów. Czy jednak okna plastikowe przyczyniają się do tej sytuacji? Nie, absolutnie nie! Jeżeli w Twoim mieszkaniu pojawia się grzyb, oznacza to, że masz nieprawidłową wentylację lub w ogóle jej nie ma.
Przyglądając się ofercie rynkowej, jaka jest dostępna, trudno znaleźć okna PCV, które nie posiadają opcji mikrowentylacji. Co więcej, wielu producentów oferuje także dodatkowe nawiewniki, które sprawiają, że wentylacja działa bez zarzutu.

Czy okna PCV szkodzą zdrowiu użytkowników?
Nie da się ukryć, że nie znając produktu, można się go bać. Nie inaczej było, kiedy okna PCV wchodziły na rynek. Wówczas pojawiło się wiele opinii na ich temat. Jedną z nich było to, że mogą być szkodliwe dla zdrowia. Jest to oczywiście mit, który należy szybko obalić.
Skąd taka pewność? Otóż każde okna, w tym również okna dachowe obrotowe, czy okna 3-szybowe, muszą spełniać rygorystyczne normy, które dotyczą zarówno surowców, jak i procesu technologicznego i produkcyjnego. Regularne kontrole, które przeprowadza Państwowy Zakład Higieny pozwalają mieć pewność, że okna PCV nie są szkodliwe dla użytkowników.
Kolejną teorią, która krąży, jest to, że okna plastikowe mogą emitować szkodliwe substancje, np. furany, dioksyny, czy chlorowodór. Okazuje się, że mogą być one uwalniane z okien, ale tylko wtedy, jeżeli zadziałają na okna wysokie temperatury (powyżej 120°C), np. podczas pożaru. Udowodniono jednak, że ich ilość jest znikoma. Występują w dymie, a ich poziom jest porównywalny z tym, który pojawia się w czasie spalania innych materiałów. Warto również mieć na uwadze, że skład ram i ościeżnic wykonanych z PCV został opracowany w sposób, który sprawia, że są one trudnopalne i szybko gasnące.
Podsumowanie
Decydując się na określone okna dachowe z PVC z pewnością będziesz słyszał mity, które sprawią, że zastanowisz się nad ich wyborem. Ważne w takim wypadku jest sprawdzenie podawanych informacji. Okna PVC są bezpieczne dla użytkowników. Producenci tego rozwiązania robią wszystko, aby ich Klienci mogli spać spokojnie.

Przeczytaj także:
- Wybór okna dachowego
- Jakie są zalety okien dachowych PCV?
- Okna z PCV/PVC, z drewna czy drewniano — poliuretanowe? Które najlepiej wybrać?
![]() |