Okna dachowe według rodzaju otwierania
Wybór odpowiedniego typu okien dachowych jest ważny, nie tylko ze względu na ich estetykę, ale przede wszystkim na takie aspekty jak funkcjonalność i trwałość. Są one nie tylko źródłem światła i powietrza na poddaszu, ale także mogą wpłynąć na energooszczędność całego domu. Przed dokonaniem zakupu warto zapoznać się z różnymi rodzajami ich otwierania, aby dobrać je zgodnie z naszymi potrzebami.
Okna dachowe ze względu na rodzaj otwierania dzielimy na:
- okna obrotowe;
- okna uchylno-obrotowe;
- okna o podwyższonej osi obrotu;
- okna wyłazowe;
- okna kolankowe;
- okna nieotwierane.
Okna dachowe według rodzaju otwierania – korzyści oraz cechy charakterystyczne
Okna dachowe obrotowe
Okna dachowe obrotowe umożliwiają swobodną regulację wpadającego światła słonecznego i wentylacji na poddaszu. Maksymalny kąt obrotu wynosi 180 stopni. Podczas montażu pamiętajmy, aby oś obrotu została umieszczona na wysokości głowy dorosłego człowieka. Klamka nie powinna znajdować się wyżej niż 1,8-2 metry od podłogi.
Okna dachowe uchylno-obrotowe
Okna dachowe uchylno-obrotowe można otwierać na dwa sposoby. Jak wskazuje nazwa, możemy otwierać je uchylnie przy pomocy klamki umieszczonej u dołu bądź obrotowo po zwolnieniu blokady w górnej części skrzydła.
Okna o podwyższonej osi obrotu
Tego rodzaju okna dachowe to jedno z nowszych rozwiązań na rynku. Innowacja polega na tym, że oś obrotu została podniesiona do ⅔ wysokości skrzydła. Specjalne siłowniki umożliwiają nam wzniesienie okna ponad połać dachu, dzięki czemu możemy wyglądać przez nie bez konieczności wychylania się.
Okna wyłazowe
Okna wyłazowe stanowią dość specyficzny rodzaj wyłazów na dach. Możemy je otwierać na dwa sposoby – lewo lub prawo. Tradycyjne wyłazy montowano zazwyczaj w pomieszczeniach, które nie były ogrzewane. Wynikało to z faktu, że najczęściej nie stosowano w nich ociepleń, co powodowało, że cechowały się one wysokim stopniem przenikania ciepła. Dlatego też często określano je mianem „wyłazów zimnych”. Obecnie bardzo często do wypełnienia wyłazów stosuje się szyby termoizolacyjne, co powoduje, że swoim wyglądem, jak i konstrukcją przypominają one okna dachowe. Okna wyłazowe łączą w sobie zalety wyłazów dachowych oraz okien.
Okna kolankowe
Okna kolankowe montujemy w zespoleniu z oknem dachowym na ścianie pionowej poddasza, którą nazywamy ścianą kolankową. Dzięki temu otrzymujemy niejako przedłużenie okna dachowego, przez co do pomieszczenia wpada więcej światła.
Okna dachowe według rodzaju otwierania – możliwości zastosowania
Warto wiedzieć, w jakich miejscach sprawdzą się konkretne rodzaje okien dachowych. Okna dachowe obrotowe pasują praktycznie wszędzie. Można zastosować je tam, gdzie nie ma możliwości zamontowania tradycyjnych okien lub w sytuacji, gdy ich użycie byłoby niekomfortowe dla mieszkańców. Sprawdzą się one doskonale np. w sypialni bądź salonie. Okna dachowe uchylno-obrotowe znajdują zastosowanie na poddaszach mieszkalnych wyposażonych w wysoką ściankę kolankową. Dzięki funkcji uchylnej mamy możliwość pozostawienia skrzydła w dowolnym położeniu w zakresie od 0 do 45 stopni, funkcja obrotowa pozwala zaś na obrót skrzydła o 180 stopni. Ułatwia to umycie zewnętrznej strony szyby. Okno o podwyższonej osi obrotu otwierane jest obrotowo, lecz oś obrotu umieszczona jest powyżej połowy wysokości okna, dzięki czemu nawet wysoka osoba może podejść do krawędzi otwartego okna. Okna wyłazowe zaś charakteryzują się wysokim stopniem termoizolacyjności i są szczególnie polecane do wszystkich ogrzewanych pomieszczeń poddasza. Okna kolankowe przeznaczone są do montażu w ścianie pionowej (kolankowej) na poddaszu. Stanowią one dodatkowy element „przedłużający” okno dachowe.
Okna dachowe według rodzaju otwierania – jak wybrać produkty z tej kategorii?
Wybór odpowiedniego rodzaju okien dachowych zależy przede wszystkim od tego, w jakim pomieszczeniu będą one zamontowane . W zależności od wnętrza należy wybrać taki typ otwierania okien dachowych, który będzie dostarczał optymalną ilość światła i zapewni dostateczną wentylację. Ważnym aspektem jest również izolacja termiczna. Dobrze izolowane okna dachowe pomogą nam zaoszczędzić na kosztach energii, a także zwiększą komfort użytkowania pomieszczenia. Warto zwrócić również uwagę na funkcjonalność okien dachowych oraz łatwość ich obsługi, użytkowania, a także pielęgnacji.
Jeśli nadal nie wiemy, który typ otwierania okien będzie dla nas odpowiedni, zachęcamy do kontaktu z Działem Obsługi Klienta. Specjaliści ze sklepu internetowego Renowa24 zawsze służą radą oraz pomocą w kwestii doboru produktów oraz asortymentu budowlanego.
FAQ
Jakie są główne rodzaje otwierania okien dachowych i czym się charakteryzują?
Okna dachowe obrotowe umożliwiają regulację naturalnego światła dziennego. Okna uchylno-obrotowe można otwierać na dwa sposoby, natomiast okna o podwyższonej osi obrotu mają oś podniesioną do ⅔ wysokości skrzydła. Okna wyłazowe łączą cechy wyłazów i okien dachowych, a okna kolankowe montuje się łącznie z oknem dachowym na pionowej ścianie poddasza dla dodatkowego doświetlenia.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru okien dachowych?
Wybierając okno, zwróćmy uwagę w jakim pomieszczeniu będzie ono zamontowane, a także na dobre parametry izolacyjne. Niezwykle istotna jest również jego funkcjonalność oraz łatwość czyszczenia.
W jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się różne typy otwierania okien dachowych?
- Okna obrotowe – doskonałe do sypialni, salonu oraz innych pomieszczeń.
- Okna uchylno-obrotowe – najlepsze na poddaszach mieszkalnych z wysoką ścianką kolankową, pasują zarówno do salonu, sypialni, jak i kuchni czy łazienki.
- Okna o podwyższonej osi obrotu – polecane dla osób, którym zależy na odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Doskonale nadają się np. do salonu bądź sypialni.
- Okna wyłazowe – szczególnie polecane do ogrzewanych pomieszczeń poddasza, gdzie konieczna jest możliwość wyjścia na dach.
- Okna kolankowe – są montowane na pionowej ścianie poddasza w zespoleniu z oknem dachowym. Mogą sprawdzić się w sypialni, jadalni, salonie.