t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wybór okna dachowego

2019-09-12
Wybór okna dachowego

W tym artykule przedstawimy Ci, co to jest okno dachowe. Opiszemy jego budowę. Rozważymy aspekt przenikalności ciepła okien dachowych. Jak również omówimy rozmieszczanie okien dachowych. Wskażemy, czym powinniśmy się kierować kupując okno dachowe.

Co to jest okno dachowe?

 Wygląd okna dachowego

Okna dachowe stanowią grupę produktową dość mocno różniącą się od okien fasadowych. Umożliwiają one dopływ naturalnego światła i świeżego powietrza na poddasze użytkowe. Są ważnym elementem architektonicznym budynku. Konstrukcja i sposób montażu jest zupełnie inna niż okien fasadowych.

Zastanawiając się jakie okno dachowe wybrać powinniśmy zwrócić uwagę m.in. na ich parametry termoizolacyjne, sposób otwierania i sterowania. Ważny element stanowi też odpowiednie rozmieszczenie okien na dachu i ich montaż.

Budowa okien dachowych

Elementem konstrukcyjnym, który wyróżnia okna dachowe od elewacyjnych, jest kołnierz uszczelniający. Pozostałymi elementami jest rama i przeszklenia, które są podobnej budowy.

Do produkcji wyrobów montowanych na dachach wykorzystywane jest klejone warstwowo drewno, najczęściej sosnowe. Ta technologia gwarantuje, że takie okna są wytrzymałe i odporne na zniekształcenia. Okno drewniane pokrywane jest bezbarwnym lub białym lakierem.

 Budowa okna dachowego

Jakie okna dachowe są popularniejsze?

Mniej popularne są okna plastikowe. Komory ich są profilowane i usztywniane stalą. Najwięcej wyrobów jest w kolorze białym, ale możemy też kupić okno z PVC, których wygląd przypomina drewno. Okno dachowe wystawione jest stale na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego producent zewnętrzną część ramy zabezpiecza osłoną z blachy aluminiowej, miedzianej bądź cynkowo-tytanowej.

W oknach dachowych montuje się szyby zespolone. Zewnętrzna wykonana jest ze szkła hartowanego. Okna te mogą być wyposażone również w szyby antywłamaniowe, absorpcyjne, refleksyjne itp.

Przenikalność ciepła w oknie dachowym

Zgodnie z normami współczynnik przenikania ciepła okna dachowego na poddaszu, które jest zamieszkałe i ogrzewane nie powinien przekraczać 1,3 W/(m²·K). W 2021 r. maksymalny Uw dla okna nie będzie mógł być wyższy niż 1,1 W/(m²·K).

W sprzedaży dostępne są okna o współczynniku Uw standardowym, jak i te, których parametry są znacznie lepsze poniżej 0,6 W/(m²·K). Jednak są one sporo droższe, dlatego musimy rozważyć opłacalność takiej inwestycji.

Rozmieszczanie okien dachowych

Jakie są zasady rozmieszczania okien dachowych?

 • Montujemy na całej powierzchni dachu. Czym więcej okien to lepiej doświetlone poddasze, ale jednocześnie kłopoty z przegrzewaniem się najwyższej kondygnacji latem i ze stratami ciepła zimą.
 • Aby oświetlenie było równomierne, stosujemy 2, 3 okna w różnych miejscach.
 • Długość okna zależy od kąta nachylenia dachu. Dobierając długość zwracamy uwagę, czy będziemy mogli przez nie wyglądać – w pozycji zarówno stojącej, jak i siedzącej.
 • Okna połaciowe zakłada się pojedynczo, w parach i sekwencjach - rzędami, jedno nad drugim, albo obok siebie. Trzeba jednak pamiętać, że rozmieszczanie okien powinno się komponować z bryłą budynku.

 Jakie okna dachowe?

Jaki rodzaj okien dachowych wybrać obrotowe, wyłazowe czy inne?

W zależności od rodzaju okna oś jest umieszczona na różnej wysokości. I tak np.:

 • w oknach uchylnych,

W oknach tych oś obrotowa znajduje się w górnej krawędzi.

 • w oknach obrotowych,

Oś umieszona jest w połowie wysokości. Otwierane jest za pomocą klamki, lub w przypadku górnego otwierania - listwy otwierającej. Po maksymalnym obróceniu mamy dobry dostęp do szyby, co ułatwi nam mycie.

 • w oknach uchylno – obrotowych,

Okna te posiadają dwie osie obrotu. Jedną umieszczoną na górze ramy i drugą umieszoną w połowie wysokości. Otworzymy je za pomocą klamki umieszczonej na górze lub dole skrzydła

 • w wyłazach dachowych

Oś umieszczona jest z boku. Mogą one być prawostronne lub lewostronne. Otwierane są za pomocą klamki. Zapewniają wygodne i bezpieczne wyjście na dach.

Który model okna dachowego: drewniany czy z PCV jest warty uwagi?

Możemy wybierać pomiędzy oknami wykonanymi z drewna i wykonanymi z tworzywa sztucznego, czyli PCV. Bardziej popularne są okna wykonane z drewna sosnowego, którego rama została zaimpregnowana próżniowo i zabezpieczona lakierem bezbarwnym. Ramy okien drewnianych od zewnątrz osłonięte zostały profilami aluminiowymi dzięki którym okno jest solidne i wytrzymałe. Okna z tworzywa plastikowego polecane są do łazienki, kuchni lub suszarni, gdyż są to pomieszczenia o zwiększonej wilgotności. Mimo to okna plastikowe możemy również z powodzeniem zamontować w pokojach.

Kupujemy okna dachowe

Okna dachowe występują w różnych rozmiarach, dostosowanych do rozstawu krokwi i kąta nachylenia dachu. Najbardziej popularne są o wymiarach 78 × 140 cm i 78 × 118 cm. Przy takiej szerokości nie trzeba robić poprzecznej belki, która jest oparciem dla wyciętych krokwi. W sprzedaży są też modele o niestandardowych wymiarach:

 • 55x78 cm
 • 66x118 cm
 • 78x98 cm
 • 94x118 cm
 • 94x140 cm
 • 114x118 cm
 • 114x140 cm

Ceny okien połaciowych są różne, uzależnione od producenta i parametrów termoizolacyjnych. Najtańsze okno połaciowe drewniane w rozmiarze 78/118 o parametrze Uw= 1,3 W (m2K) można kupić już od 449,00 zł – produkt z oferty w naszym sklepie.

Za jedno z droższych okien uważa się model FTT U8 Thermo od Fakro, bardzo wysokiej klasy okno o współczynniku Uw 0,58, którego cena wynosi przeszło 5000 tys. zł.

Uwaga! Ważnym elementem przy wyborze okna jest współczynnik przenikania ciepła Uw. Im jest on mniejszy, tym lepiej.

Okna dachowe poszczególnych firm znajdziesz pod podanymi linkami:

VELUX

 Wymiary okien połaciowych VELUX od 698-1398

Wymiary okien połaciowych VELUX od rozmiaru 1600-1800

 Wymiary okien połaciowych VELUX

FAKRO

 Wymiary okien FAKRO

SKYFENS

Producent SKYFENS ma w swojej ofercie okna w następujących rozmiarach:

 • 55x78
 • 55x98
 • 66x98
 • 66x118
 • 66x140
 • 78x98
 • 78x118
 • 78x140
 • 78x160
 • 94x118
 • 94x140
 • 114x118
 • 114x140

MAGNETIC

 Przykładowa tabela wymiarów okien dachowych MAGNETIC

ROOFLITE

 Przykładowe wymiary okien dachowych RoofLite

Poradnik eksperta, który ułatwi Ci wybór:

 1. Zapytaj o certyfikat produktowy oraz klasę okien.
 2. Okna powinny mieć wysoką odporność na warunki atmosferyczne, jak i uszkodzenia mechaniczne.
 3. Powinny izolować budynek termicznie.
 4. Nie powinny ograniczać ilości wpadającego do pomieszczenia światła.
 5. Ważnym elementem jest również kąt nachylenia dachu. Im jest on mniejszy tym okno powinno być większe.

Najczęściej sprzedawanymi oknami dachowymi są:

 • modele drewniane.

Podsumowanie – jakie okno dachowe wybrać?

 1. Wybieramy rozmiar okna dachowego.
 2. Bierzemy po uwagę kąt nachylenia dachu.
 3. Wybieramy materiał, z jakiego okno zostało wyprodukowane.
 4. Przy wyborze kierujemy się poziomem wskaźnika Uw czyli współczynnikiem przewodzenia ciepła.
 5. Ważnym elementem dla użytkownika jest także użyteczna powierzchnia szyby, czym okno mniejsze ta powierzchnia będzie też mniejsza a tym samym mniej światła w pomieszczeniu.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-17
Wszytko ok
pixel