t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kołnierze do okien dachowych do pokryć falistych

( ilość produktów: 647 )

Kołnierze do pokryć falistych umożliwiają szczelne połączenie okna z falistymi/profilowanymi pokryciami dachowymi. Elementami podstawowymi kołnierza do okna dachowego są dwa profile boczne, element górny oraz element dolny. Ten ostatni jest zakończony elastycznym fartuchem. Fartuch może być wykonany z blachy ołowianej lub kompozytu aluminiowego. Kompozyt aluminiowy dobrze prezentuje się na pokryciach falistych, ale też płaskich. Kołnierz posiada również naklejone kliny boczne. Są to pasy gąbki lub pianki, które są czasem fabrycznie przyklejone do elementów bocznych, a częściej stanowią odrębne elementy o przekroju trójkątnym lub trapezowym. Zadaniem ich jest zabezpieczenie nieszczelności powstających wzdłuż boków okna. Wysokość klinów zależy od wysokości profilu pokrycia.

Kołnierze do pokryć falistych – korzyści oraz cechy charakterystyczne

Kołnierz do pokryć falistych, tak jak i inne kołnierze uszczelniające, stanowi niezbędny element montażu każdego okna dachowego i jest skonstruowany tak, by pasował do okna danego producenta. W sklepie internetowym Renowa24 oferujemy kołnierze do pokryć falistych spełniające najważniejsze funkcje, takie jak:
  • Szczelność – zabezpieczają przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak woda (stanowią doskonałą blokadę przed opadami deszczu, czy śniegu), wiatr, liście, a także inne zabrudzenia.
  • Izolacja cieplna – kołnierz obejmuje jedynie zewnętrzną obróbkę blacharską. Z tego względu, iż oblachowanie nie stanowi bariery termicznej, otoczenie okna trzeba docieplić od wewnątrz. Przeznaczony do tego jest gotowy zestaw izolacyjny.
  • Estetyka – kołnierz jest zawsze widoczny na dachu, jego elementy są dość duże, dlatego istotne jest, by obróbka okna dachowego jak najmniej rzucała się w oczy. W tym celu oblachowanie musi być starannie wykończone, ładnie zaokrąglone profile, a kolor powinien być maksymalnie zbliżony do pokrycia dachowego.
Dostępne w naszym sklepie kołnierze są odporne na naprężenia, które są zazwyczaj spowodowane pracą konstrukcji dachu. Charakteryzuje je także odporność na odkształcenia wynikające np. z wysokiej temperatury, czy naporu śniegu.  

Kołnierze do pokryć falistych  - możliwości zastosowania

Kołnierze do pokryć falistych sprawdzą się w przypadku takich pokryć, jak blachodachówka, dachówka falista, czy trapezowa. Takie pokrycia wymagają szerokiej osłony strefy podokiennej. Bez niej woda wpływałaby w puste przestrzenie pod pokryciem. Tutaj niebagatelną rolę spełnia fartuch. Należy go szczelnie przykleić do fałd pokrycia. Tak samo niezbędne są kliny boczne. Zapobiegają one przedostawaniu się pyłu, liści, śniegu, czy wody pod pokrycie.

Kołnierze do pokryć falistych – jak wybrać produkty z tej kategorii?

Decydując się na kołnierz uszczelniający, pamiętajmy o tym, że kołnierz musi ściśle przylegać do pokrycia dachowego. Dlatego tak istotne jest dopasowanie typu kołnierza do rodzaju pokrycia. Dachówka, blachodachówka falista lub trapezowa charakteryzuje się tym, że jej profil odstaje od poszycia dachowego. Potrzebuje wówczas szerokiej strefy podokiennej – bez niej, jak już było wspomniane, woda wpływałaby w puste przestrzenie znajdujące się pod pokryciem. Z tego względu do pokryć falistych niezbędny jest fartuch ołowiany lub aluminiowy. Musi być on szczelnie przyklejony do fałd pokrycia. Im profil jest wyższy i mniejsze nachylenie dachu, tym fartuch powinien być dłuższy. Istotne jest również to, że przy pokryciach falistych potrzebne są również kliny boczne. Uniemożliwiają one przedostawanie się wody pod pokrycie, a także pyłu, liści, śniegu, czy innych czynników zewnętrznych.
 

FAQ

1. Jakie są główne elementy budowy kołnierzy do okien dachowych?
Kołnierze do okien dachowych (także do pokryć falistych), składają się z czterech podstawowych elementów: dolnego elementu, górnego elementu oraz dwóch bocznych elementów. Dolny element jest zakończony elastycznym fartuchem, który może być wykonany z blachy ołowianej lub kompozytu aluminiowego. Dodatkowo kołnierz posiada naklejone kliny boczne, które służą do zabezpieczenia przed nieszczelnościami wzdłuż boków okna.
2. Jakie są korzyści i cechy charakterystyczne kołnierzy do pokryć falistych?
Kołnierze do pokryć falistych oferują wiele korzyści, takich jak szczelność - chronią przed deszczem, wiatrem, liśćmi i innymi zabrudzeniami. Zapewniają również izolację cieplną, choć do pełnej izolacji termicznej potrzebny jest dodatkowy zestaw izolacyjny. Warto również zwrócić uwagę na estetykę, ponieważ kołnierze muszą być starannie wykończone, aby harmonijnie komponować się z pokryciem dachowym.
3. Do jakich rodzajów pokryć można zastosować kołnierze do pokryć falistych?
Kołnierze do pokryć falistych są odpowiednie dla różnych rodzajów pokryć, takich jak: blachodachówka, dachówka falista i trapezowa. Te rodzaje pokryć wymagają szerokiej osłony strefy podokiennej, aby zapobiec przedostawaniu się wody i innych czynników pod pokrycie. Fartuch i kliny boczne pełnią kluczową rolę w zapewnieniu szczelności i ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel