Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu?

2022-11-04
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu?

Zależy Ci na tym, aby oszczędzać na ogrzewaniu domu? Nie zawsze obniżanie temperatury na kaloryferach jest w stanie się sprawdzić, jeśli w budynku hula wiatr przez nieszczelne okna czy złą termoizolację. Co z tego, że w takiej sytuacji zaoszczędzisz na rachunkach za ogrzewanie, skoro wydasz krocie na leki? Podczas stawiania domu bardzo ważna jest odpowiednia termoizolacja, dzięki której obiekt budowlany będzie zabezpieczony przed ucieczką ciepła w zimowe dni. Z poniższego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę podczas stawiania domu lub gdy jest6289 już wybudowany, aby skutecznie zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego warto przeprowadzić audyt energetyczny budynku?
  2. Jak stolarka okienna wpływa na obniżenie rachunków za ogrzewanie?
  3. Jak przeprowadzić ocieplenie ścian?
  4. Czym jest metoda lekka-mokra, a czym metoda lekka-sucha?
  5. Na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc obniżyć rachunki za ogrzewanie?
  6. Dlaczego nie warto oszczędzać na termoizolacji budynku?

energooszczędny budynek

Dlaczego warto przeprowadzić audyt energetyczny budynku?

Za pomocą audytu energetycznego dowiesz się, czego potrzebuje Twój dom, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie. Audyt pozwala wykryć niedociągnięcia i umożliwia zastosowanie odpowiednich działań, aby ciepło nie uciekało z budynku. Warto więc skorzystać z pomocy fachowca, który dokładnie sprawdzi stan techniczny Twojego domu i ustali konkretne działania, które przełożą się na mniejsze zużycie energii cieplnej. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że jeśli skorzystasz z audytu, możesz starać się o dofinansowanie w programie „Czyste Powietrze”.

Stolarka okienna a oszczędności związane z ogrzewaniem domu

Okna dachowe i elewacyjne są najbardziej narażone na powstawanie mostków ciepła przyczyniających się do podwyższenia rachunków za prąd. Dlatego należy zadbać o dobór odpowiednich okien, które wyposażone są m.in. w ciepła ramkę, posiadają prawidłowy kołnierz uszczelniający i są zamontowane przez fachowców. Należy pamiętać, że nawet jeśli zakupisz najlepsze, energooszczędne okna dachowe firmy Velux, ale nie zadbasz o ich prawidłowy montaż, możesz zapomnieć o niskich rachunkach za ogrzewanie. Wybierając okna dachowe trzeba pamiętać, że współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać 1,1 W/m2K, a w przypadku okien pionowych musi on wynosić nie więcej niż 0,9 W/m2K. Nieszczelna stolarka okienna może skutecznie przyczynić się do ucieczki ciepła na poziomie nawet 30%.

ocieplanie domu

Termoizolacja budynku – ocieplenie ścian

Prawidłowo zamontowane okna o wysokich parametrach energooszczędności, są tak samo ważne jak odpowiednie ocieplenie ścian za pomocą najlepszego materiału izolacyjnego. Fachowcy znają co najmniej kilka metod ocieplania obiektów budowlanych, dlatego zawsze warto skorzystać z ich pomocy, aby zapewnić sobie niskie rachunki za ogrzewanie. Najskuteczniejszą metodą jest zamocowanie materiałów termoizolacyjnych do zewnętrznych ścian budynku. W przypadku ścian dwuwarstwowych bardzo często wykonuje się mocowanie materiału izolacyjnego w powietrznych szczelinach znajdujących się w pomiędzy ścianami. Jeśli nie ma takiej konieczności, nie powinno się montować styropianu wewnątrz pomieszczeń, ponieważ nie dość, że zabiera on powierzchnię użytkową to jeszcze jest to bardzo uciążliwa praca. W przypadku budynków zabytkowych jest to niestety jedyna możliwość na ocieplenie ich ścian.

Najlepsze metody ocieplania ścian

Podczas ocieplania ścian można wziąć pod uwagę dwie popularne metody:

  • Lekką-mokrą (ETICS) – w ostatnim czasie jest to najbardziej popularna metoda. Można z niej korzystać tylko wtedy, kiedy na dworze panuje przyjemna aura, bez wiatru, deszczu i mocnego nasłonecznienia. Temperatura optymalna powinna wynosić od 5 do 25 st. C. Lekka-mokra metoda ocieplania ścian polega na montażu np. styropianu do zewnętrznych ścian za pomocą profesjonalnego kleju i kołków mocujących. W ten sposób zamocowany materiał termoizolacyjny, niezależnie czy jest to styropian czy wełna mineralna, powinien być wzmocniony wykonaną z włókna szklanego siatką i zabezpieczony cienkowarstwowym tynkiem. Podczas wyboru tynku warto pamiętać, że nie powinien on służyć tylko estetyce budynku, ale również dobrze chronić surowiec izolacyjny przed zniszczeniem. Metoda lekka-mokra jest dość droga, ale skuteczna, jeśli chcesz obniżyć rachunki za ogrzewanie.
  • Lekką-suchą. – z metody tej korzysta zdecydowanie mniejsza ilość osób. Wynika to z faktu, że nie jest tak skuteczna, jak powyżej opisana metoda. W jej przypadku nie stosuje się klejów ani zapraw, a tylko układa się materiał termoizolacyjny na rusztach uprzednio przymocowanych do budynku za pomocą specjalnych wkrętów. . Taka konstrukcja obsadzana jest np. styropianem. Metoda lekka-sucha może być wykorzystywana podczas każdej aury pogodowej. Dodatkowo jest prosta w wykonaniu i nie generuje wysokich kosztów. Sprawdza się jednak raczej w przypadku domków letniskowych czy altan. Nie chroni budynku przed obniżeniem rachunków za ogrzewanie, tak jak metoda lekka-mokra.
ocieplanie podłogi

Na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc obniżyć rachunki za ogrzewanie?

Powyższe aspekty są najważniejsze, jeśli chcesz zadbać o obniżenie rachunków za ogrzewanie. Jednak zwróć także uwagę na:

  • Izolację balkonu – w miejscach styku balkonu z wnętrzem bardzo często dochodzi do powstawania mostków termicznych. Dlatego też balkony powinny być ocieplone w taki sposób, aby nie doprowadzić do ucieczki ciepła przez ich płytę. Najlepiej sprawdzi się ocieplenie boków i spodu balkonu za pomocą styropianu o kołków.
  • Ściany fundamentowe – do ich ocieplania nie warto wykorzystywać wełny mineralnej, ponieważ warstwa materiału termoizolacyjnego musi był położona w jednej linii w stosunku do ocieplenia ścian. Do ocieplenia ścian fundamentowych najlepiej sprawdzi się polistyren ekstrudowany (XPS200).

Ocieplanie budynku – skutecznie obniż rachunki za ogrzewanie!

Stosując się do powyższych wskazówek, będziesz w stanie skutecznie obniżyć rachunki za ogrzewanie. Termoizolacja, położona oczywiście prawidłowo, jest bardzo opłacalna. Choć koszt ocieplenia domu nie należy do najniższych, to jednak warto postarać się o najlepszej jakości materiały termoizolacyjne i dobrą ekipę budowlaną. Brak odpowiedniej izolacji ścian, okien i drzwi, może kosztować Cię nawet 50% utraty energii cieplnej.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Przeczytaj także:

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-25
Ok
2023-03-17
wsio ok
pixel