Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wybrać okna dachowe o najlepszym współczynniku Uw?

2022-10-19
Jak wybrać okna dachowe o najlepszym współczynniku Uw?

Każdy budynek powinien posiadać prawidłową izolację termiczną i akustyczną, co ma duży wpływ na komfort życia domowników, ale i na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Jednym z ważniejszych aspektów, który należy wziąć pod uwagę chcąc uzyskać dobrą izolację cieplną, jest współczynnik Uw odnoszący się do okien dachowych. Czym jest współczynnik Uw i dlaczego trzeba zwracać na niego uwagę podczas wyboru okien dachowych? Dowiesz się z poniższego materiału, w którym otrzymasz również informację o tym, w jaki sposób wybrać okna połaciowe o najwyższym współczynniku Uw.Z artykułu dowiesz się:

 1. Co przepisy prawa budowlanego mówią o współczynniku przenikania ciepła?
 2. Czym jest współczynnik przenikania ciepła Uw?
 3. Co ma wpływ na wysokość współczynnika przenikania ciepła Uw w oknach dachowych?
 4. Jakie okna dachowe mają najlepszy współczynnik przenikania ciepła Uw?


okno dachowe poddasze

Przepisy prawa budowlanego a U – współczynnik przenikania ciepła

WT2021 przedstawia wymagania dotyczące inwestorów stawiających budynki po roku 2021. W przepisach tych główny nacisk dotyczy podwyższenia energooszczędności obiektów budowlanych. Standard energetyczny 2021 dotyczy m.in. dwóch poniższych aspektów:

 • Obniżenia współczynnika przewodzenia ciepła U, czyli lepszej izolacji termicznej przegród. Dzięki temu utrzymanie optymalnej temperatury w budynku, będzie skuteczniejsze. Minimalna grubość izolacji w centymetrach dotycząca ścian zewnętrznych wynosi 15 cm, dachu 25 cm i podłogi 10 cm. Dlaczego największe zmiany dotyczą izolacji dachu? (w 2014 roku grubość izolacji dachu miała wynosić 15 cm). Ponieważ to właśnie przez konstrukcję dachu, który jest źle zaizolowany, ucieka najwięcej ciepłego powietrza, co może przełożyć się na podwyższenie rachunków za ogrzewanie nawet o 30%.
 • Wyższych parametrów energooszczędnych dotyczących stolarki okiennej i drzwiowej. Oprócz tego, że ściany i dach, potrzebują dziś lepszej termoizolacji cieplnej, potrzeba wyższych parametrów energooszczędnych dotyczy m.in. także okien dachowych. W tym przypadku mamy do czynienia ze współczynnikiem U - W/m2K. W przypadku okien dachowych maksymalna wartość współczynnika przenikania ciepła wynosi 1,10. Natomiast w przypadku okien i drzwi balkonowych 0,90. 

Współczynnik przenikania ciepła Uw – czym jest?

Podczas zakupu okien dachowych, koniecznie zwróć uwagę na współczynnik przenikania ciepła, czyli Uw. Im jest on niższy, tym lepiej. Musisz pamiętać o tym, że w przypadku okien połaciowych, współczynnik przenikania ciepła nie może być wyższy, niż 1,1 W/m2K. Wskaźnik Uw dotyczy całego okna dachowego wraz z ramą okienną. Nie daj się zmylić wskaźnikowi Ug, który jest bardzo często podawany przez producentów okien dachowych, ponieważ on zawsze będzie niższy, gdyż dotyczy samego przeszklenia. Energooszczędne okna dachowe posiadają wskaźnik Ug na poziomie od 0,5 do 0,6 W/m2K.  

okno dachowe 3-szybowe

Co ma wpływ na wysokość współczynnika przenikania ciepła Uw w oknach dachowych?

Na wysokość współczynnika przenikania ciepła Uw nie mają same szyby i ramy okienne, ale również:  

 • Okucia – energooszczędne okna dachowe nie powinny posiadać zawiasów zewnętrznych, gdyż mają one ogromny wpływ na powstawanie mostków termicznych. Najlepiej więc wybrać okna dachowe, które wyposażone są w okucia schowane w komorze między skrzydłem a ramą okienną.
 • Montaż okna dachowego – pamiętaj, że nawet jeśli kupisz superenergooszczędne okna dachowe, nie uchronisz się przed ucieczką ciepła z poddasza, jeśli ich montaż będzie źle przeprowadzony. Okna dachowe od sprawdzonych producentów, bardzo często sprzedawane są z dedykowanymi kołnierzami uszczelniającymi paroszczelnymi i paroprzepuszczalnymi, dzięki którym skutecznie ochronisz swój obiekt budowlany przed mostkami termicznymi. Do zamontowania okna połaciowego zatrudnij sprawdzoną ekipę, która ma w swoim portfolio wiele skutecznie przeprowadzonych instalacji okien dachowych. 

Jakie okna dachowe mają najlepszy współczynnik przenikania ciepła Uw?

Warto podsumować sobie aspekty, które należy wziąć pod uwagę, wybierając okna dachowe o najlepszym współczynniku przenikania ciepła Uw.  

 • Okna dachowe powinny charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła wynoszącym nie więcej niż 1,1 W/m2K. 
 • Wybierając okna dachowe sprawdź, jakie okucia posiadają i wybierz modele ze schowanymi okuciami.
 • Przejrzyj ofertę okien dachowych pochodzących od sprawdzonych producentów zajmujących się projektowaniem i tworzeniem stolarki okiennej. Jedną z takich firm, która od lat nie zawodzi swoich klientów, jest VELUX. W katalogu okien dachowych tego producenta znajdziesz szeroką gamę okien dachowych o wysokiej energooszczędności. 
 • Wynajmij odpowiednią ekipę do zamontowania swoich okien dachowych.
okno dachowe 3-szybowe do łazienki

Dzisiejsze standardy okien dachowych energooszczędnych, spełniają tylko te wyposażone w pakiet 3-szybowy lub 4-szybowy.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Przeczytaj także:

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-27
Pozytywnie
pixel