Jaki styropian wybrać do ocieplenia garażu lub budynku gospodarczego?
Wielu osobom wydaje się, że garaż i budynek gospodarczy, jako że nie korzysta się z nich w sposób aktywny, nie muszą zostać ocieplone w profesjonalny sposób. Niestety okazuje się, że to myślenie jest dość błędne. Pomieszczenia te powinny być ogrzane tak samo, jak poddasze czy inne domowe przestrzenie. Jaki więc styropian będzie najlepszy do ocieplenia garażu lub budynku gospodarczego? Dowiesz się z niego na co zwrócić uwagę podczas wyboru styropianu pod względem charakteru pomieszczenia, a także dlaczego warto zdecydować się na ten krok.
Z artykułu dowiesz się:
- Jakie materiały izolacyjne wybrać do ocieplenia garażu i budynku gospodarczego?
- Jak ocieplić podłoże w garażu?
- Jak ocieplić stronę zewnętrzną garażu?
- Jak ocieplić garaż wewnątrz?
- Czy warto ocieplać garaż blaszany?
- Czy ocieplać podłoże w garażu blaszanym?
- Jak ocieplić garaż blaszany?
- Jak ocieplić budynek gospodarczy?
Materiały izolacyjne do ocieplenia garażu lub budynku gospodarczego
Decydując się na ocieplenie garażu styropianem, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim w garażu nie powinno zabraknąć ognioodpornego materiału izolacyjnego. Dlatego też przygotowując się do zakupu płyt, należy sprawdzić, czy posiadają taką właściwość. Należy także wziąć pod uwagę czy:
- Styropian przy dużym zawilgotnieniu nie obniża swoich właściwości ciepłochronności. Warto pamiętać, że za każdym razem, kiedy samochód będzie wjeżdżał do garażu, wygeneruje dużą ilość pary wodnej. Nawet najlepszy system wentylacji nie jest w stanie pozbyć się tak dużej zawartości wilgoci, generowanej przez samochód.
- Grubość styropianu również jest ważna. Im będzie grubszy, tym mniejsze będą straty ciepła. Oczywiście zawsze możesz zdecydować się na styropian grafitowy, który mimo cieńszej płyty może wykazywać takie same właściwości cieplne lub lepsze, co grubsza płyta styropianu białego. Warto jednak pamiętać, że przestrzeń w garażu nie powinna zostać mocno ograniczona, dlatego lepiej zdecydować się na optymalną grubość płyty styropianowej np. 15-centymetrową.
Jak ocieplić podłoże w garażu?
Podłoże w garażu powinno zostać ocieplone przy użyciu wytrzymałego na obciążenia styropianu. Musisz pamiętać, że w garażu będzie stał ciężki pojazd, a więc podłoga powinna być stabilna. Oprócz samego styropianu, należy także pamiętać o kilku ważnych zasadach dotyczących poszczególnych warstw podłoża, aby było bezpieczne dla samochodu.
- Zagęszczony piasek – warstwa 20 cm,
- chudy beton – warstwa 10 cm,
- przeciwwilgociowa izolacja z papy lub folii,
- termoizolacja (styropian) – mniej więcej 8 cm,
- wylewka betonowa – ok. 6 cm.
Jak ocieplić stronę zewnętrzną garażu?
W przypadku, gdy garaż łączy się z głównym budynkiem, należy zadbać o jednolity efekt wizualny obu obiektów wykonując izolację termiczną garażu. Jeśli posiadasz garaż murowany, najlepiej aby jego zewnętrzna izolacja termiczna posiadała lambdę o wartości U ≤ 0,3 W/(m²K). Brama garażowa również nie jest w tym momencie bez znaczenia, ponieważ jeśli garaż ma być ocieplony, nie można pominąć jej termoizolacji. Przez brak jej docieplenia, chłodne powietrze będzie dostawać się nawet, kiedy będzie zamknięta.
Jak ocieplić garaż wewnątrz?
Jeśli garaż połączony jest z obiektem mieszkalnym, nie można zapominać o jego ociepleniu. Zimna ściana garażu będzie wychładzała dom, co przełoży się na wyższe rachunki za energię cieplną. Strop garażu powinien zostać zaizolowany termicznie, aby nie dochodziło do utraty ciepłego powietrza, a także, aby nie zbytnio nie nagrzewał się latem. Natomiast jeśli nad garażem znajdują się pomieszczenia mieszkalne, również nie można dopuszczać do tego, aby dochodziło do wymiany ciepłego powietrza na zimne z garażu. W tej sytuacji również warto sięgnąć po styropian, ponieważ mnie wymaga on żadnych dodatkowych zabezpieczeń podczas jego nakładania.
Czy warto ocieplać garaż blaszany?
Dużo osób decyduje się na postawienie garażu blaszanego zamiast murowanego. Wynika to z faktu, że jest po prostu tańszy. Pytanie tylko, czy warto ocieplać takie pomieszczenie. Otóż jak najbardziej, ponieważ materiał izolacyjny gwarantuje dobre zabezpieczenie nie tylko przed mrozem, ale również i przed nadmiernym nagrzewaniem. Dodatkowo styropian będzie chronił przed podwyższoną wilgotnością i tzw. poceniem się ścian. Aby zapobiec korozji blaszanych ścian, nie można bagatelizować ich ochrony przed skraplaniem się pary wodnej. Płyty styropianowe są najlepszym rozwiązaniem ociepleniowym do blaszanego garażu. Warto więc postawić na stworzenie termoizolacji we własnym zakresie.
Czy ocieplać podłoże w garażu blaszanym?
Zawsze warto mieć w planie przygotowanie odpowiedniej konstrukcji podłogi dla garażu blaszanego. Jednak nie w każdym przypadku będzie można ingerować w podłoże np. jeśli garaż będzie stał na posesji miasta. Natomiast, gdy garaż ma znaleźć się na Twojej przydomowej posesji, zwróć uwagę na takie rozwiązanie, ponieważ bardzo duże straty ciepła mogą wynikać właśnie z tego, że podłoga styka się z gruntem. Lepiej zastosować konstrukcję taką samą jak opisana w przypadku garażu murowanego, niż narazić samochód i garaż na szybkie uszkodzenie przez nadmierny mróz.
Jak ocieplić garaż blaszany?
Ściany garażu blaszanego wymagają nałożenia płyt styropianowych o grubości ok. 3 cm. Mocuje się je za pomocą kleju lub pianki montażowej. Jednak należy pamiętać, że tego typu rozwiązanie na dłuższą metę nie jest najlepszym wyborem, ponieważ w ten sposób przymocowane płyty mogą szybko odpaść. Jeśli masz trochę większy budżet na przeprowadzenie tego typu prac, wybierz płyty pilśniowe lub OSB.
Garaż blaszany może zostać ocieplony również od wewnątrz. W tym przypadku sprawdzą się płyty styropianowe, które dobrze dodatkowo zabezpieczyć siatką montażową i nałożyć na nie tynk. Jeśli chcesz zyskać również aspekt wizualny, całość możesz pomalować farbą
Ocieplenie budynku gospodarczego
Budynki gospodarcze również często nie posiadają ocieplenia, ponieważ nie zawsze było ono potrzebne. Jednak, jeśli tego typu obiekt ma zacząć pełnić funkcję mieszkalną, ocieplenie będzie konieczne. Izolacja ścian i dachu powinna łączyć się ze sobą. Możesz zdecydować się na ocieplenie ścian zewnętrznych styropianem lub wełną mineralną przykołkowanymi do murów, na które nałożysz cienkowarstwowy tynk. Elewację możesz wykończyć jak tylko chcesz – np. za pomocą drewna lub kamieni ozdobnych. Wybierając ocieplenie budynku gospodarczego od wewnątrz pamiętaj o tym, aby styropian został ułożony również na ścianach zewnętrznych i na przegrodach wewnętrznych, które do nich przylegają. Dzięki temu droga ucieczki ciepłego powietrza zostanie wydłużona. Temperatura w stropie zostanie podniesiona, tak samo jak na ścianach wewnętrznych, co uchroni najbardziej newralgiczne na zimno miejsca przez zamarzaniem i skraplaniem się wilgoci. Nie można zapominać także o ociepleniu wnęki drzwiowej i okiennej, dzięki zawarciu izolacji termicznej w ościeżnicach drzwi i okien.
Obiekty, który zostają poddane ociepleniu, lepiej sprawują swoją funkcję, chroniąc to, co znajduje się w ich wnętrzu przed nadmierną eksploatacją. Dlatego jeśli masz taką możliwość zastosuj właściwe ocieplenie garażu murowanego lub blaszanego, a także budynku gospodarczego.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
- Jak wybrać wyłaz dachowy Velux?
- Skyfens – nowość okno 3-szybowe?
- Okpol – wyłazy Reset 2 i 3 szybowe – w który zainwestować?
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.