t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak urządzić poddasze użytkowe?

2022-02-18
Jak urządzić poddasze użytkowe?

 

Poddasze, jeśli zostanie dobrze urządzone, może pełnić rolę pełnoprawnego mieszkania dla rodziny, singla lub stać się częścią dzienną lub nocną, z której korzystają właściciele domu jednorodzinnego. Aby jak najlepiej wykorzystać potencjał tego miejsca, należy je odpowiednio urządzić. Warto w tym wypadku zwrócić uwagę nie tylko na sam wystrój, ale również na odpowiednie doświetlenie poddasza. Dobrze zaprojektowane poddasze będzie komfortowym miejscem, w którym mieszkanie będzie samą przyjemnością.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Co warto wiedzieć o ścianie kolankowej aranżując poddasze mieszkalne?
  2. Od czego zacząć projektowanie poddasza użytkowego?
  3. Jak rozplanować okna dachowe na poddaszu użytkowym?

okna dachowe 3-szybowe w salonie na poddaszu

Prawidłowe zagospodarowanie poddasza nie należy do najłatwiejszych zadań. Projektując tę przestrzeń inwestor musi myśleć aż w trzech płaszczyznach — należy uwzględnić zarówno skosy, znajdujące się na strychu, wysokość ścianek kolankowych, położenie schodów, kominów, a także pionów kanalizacyjnych. Należy również zapoznać się z konstrukcją dachu — ewentualne rozmieszczenie słupów oraz siatkę krokwi. Aranżując poddasze mieszkalne należy szukać najprostszych, choć niekoniecznie szablonowych rozwiązań. Warto tutaj mieć na uwadze, że urządzenie komfortowego i funkcjonalnego poddasza czasami może wymagać od inwestora zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń. Jak zatem urządzić poddasze użytkowe?

Co warto wiedzieć o ścianie kolankowej aranżując poddasze mieszkalne?

Ścianką kolankową nazywa się ścianę konstrukcyjną, która znajduje się na ostatniej kondygnacji budynku, na wieńcu stropowym. Jest to element, który decyduje o tym, czy poddasze jest użyteczne, czy nie i czy możliwe będzie stworzenie na nim dodatkowych pomieszczeń mieszkalnych lub całego mieszkania. Im ścianka kolankowa jest wyższa, tym większe możliwości aranżacyjne ma właściciel budynku. Optymalna wysokość tego elementu wynosi 110 cm, choć standardem jest ścianka kolankowa, której wysokość wynosi 80 cm. Istotne jest, że ścianki kolankowej nie można podnieść ot tak sobie, ponieważ automatycznie zwiększa się wysokość budynku, a co za tym idzie — inwestor potrzebuje dokonać zmiany pozwolenia na budowę.

Jeżeli ścianki kolankowe są niskie, wielu inwestorów nie chcąc ich podnosić decyduje się na zbudowanie przedścianek, czyli ścianek działowych, które oddzielają trudno dostępną i bezużyteczną przestrzeń pod połacią od pozostałej części poddasza, którą bez problemu można urządzić. W takim wypadku właściciel traci pewną powierzchnię na podłodze, jednak oszczędza na jej wykończeniu i oczywiście na ogrzewaniu. Czasami zamiast stawiania przedścianek, powierzchnię można zastąpić meblami, które będą dodatkowym miejscem do przechowywania.

dzieci bawiące się w salonie przy oknach dachowych

Od czego zacząć projektowanie poddasza użytkowego?

Aby poddasze było prawidłowo zaprojektowanie, należy w pierwszej kolejności narysować na planie miejsce, w którym wysokość pomiędzy posadzką a sufitem wynosi co najmniej 190 cm. Ta przestrzeń będzie najbardziej komfortowa i efektywna. Właśnie tutaj inwestor i jego bliscy będą spędzać najwięcej czasu. Tutaj będą znajdowały się szlaki komunikacyjne, co oznacza, że to miejsce powinno być dobrze doświetlone światłem dziennym. Jeżeli będzie to możliwe, warto tę przestrzeń zostawić otwartą. Przestrzeń, która będzie miała mniej niż 190 cm będzie doskonała do przechowywania.

Kolejnym etapem projektowania poddasza jest zaplanowanie poszczególnych pomieszczeń oraz wstępne rozmieszczenie okien dachowych i lukarn. Jeżeli zależy Ci na tym, aby słupy nie utrudniały aranżacji, jeśli się da, możesz je wbudować w ściany działowe.

O czym pamiętać projektując poddasze?

,strong>Aby poddasze nie było ciężkie i przytłaczające, powinieneś jak najbardziej uprościć jego wystrój. Jeżeli chcesz uniknąć aranżacyjnego chaosu, zabudowa pod skosami powinna być jedynie tłem poddasza. Dzięki temu we wnętrzach zapanuje porządek, a Ty będziesz mógł wyeksponować urodę skosów i słupów, które sprawiają, że cała konstrukcja jest sztywniejsza.

Urządzając poddasze mieszkalne unikaj zbyt dużej ilości drewna. Choć jest ono klimatyczne, może optycznie zmniejszyć przestrzeń. Nie zagracaj również przestrzeni. Jeżeli miejsce do przechowywania udało Ci się stworzyć pod skosami, postaw także na mniejszą ilość mebli.

mama bawiąca się z dziećmi w salonie wyposażonym w okna dachowe

Jak rozplanować okna dachowe na poddaszu użytkowym?

Aby dobrze rozplanować doświetlenie poddasza, warto najpierw skupić się na przepisach, które określają minimalną powierzchnię, jaką powinny zajmować okna dachowe. Jeżeli na poddaszu będą regularnie przebywać ludzie, wówczas stosunek powierzchni ościeżnic powinien wynosić co najmniej 1:8 powierzchni podłogi pomieszczenia, w którym ma być zainstalowane okno, natomiast w pomieszczeniach gospodarczych 1:12.

Choć poddasze może być oświetlane przez pionowe okna umieszczone w lukarnach, warto wybrać okna dachowe, które zagwarantują bardziej równomierne oświetlenie. Dzięki temu, że okna dachowe umieszcza się pod mniejszym kątem od podłogi, zapewniają większą ilość światła, dzięki czemu poddasze jest lepiej doświetlone.

Dodatkową zaletą okien dachowych jest także to, że można je zaprojektować jeszcze przed budową domu lub zamontować je w już istniejącej połaci dachu. Decydując się na to rozwiązanie, warto mieć na uwadze, aby zaplanować kilka mniejszych okien dachowych, niż jedno większe. To rozwiązanie pozwoli znacznie lepiej doświetlić poddasze i umieścić okna w strategicznych miejscach, np. pod oknem, nad biurkiem, czy nad blatem w kuchni.

Podsumowanie

Choć aranżacja poddasza użytkowego nie należy do najłatwiejszych zadań, dobrze rozplanowane działania sprawią, że stworzysz przytulną i funkcjonalną przestrzeń. Pamiętaj o dobrym doświetleniu każdego wnętrza. Mogą Ci w tym pomóc okna dachowe 3-szybowe, które powinny zajmować między 1:8 a 1:10 powierzchni podłogi. Nie zapominaj także o ich orientacji względem stron świata. Te wychodzące na południowy zachód będą dawały więcej światła.

okna dachowe 3-szybowe wyposażone w rolety plisowane

 

Przeczytaj także:

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel