t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak policzyć powierzchnię użytkową poddasza? Powierzchnia przy skosach, a przepisy prawa

2021-01-03
Jak policzyć powierzchnię użytkową poddasza? Powierzchnia przy skosach, a przepisy prawa

W naszym kraju coraz częściej wznoszone są domy z poddaszem przeznaczonym na strych lub jako normalne pomieszczenie użytkowe, np. jako sypialnię. Zanim jednak zdecydujemy się na postawienie domu z takim pomieszczeniem, powinniśmy zaznajomić się z przepisami prawa budowlanego, które wyraźnie informuje inwestorów o powierzchni, jaka powinna być oddana do użytku przy skosach. Przede wszystkim chodzi tu o wygodne miejsce do życia, ale i o bezpieczeństwo mieszkańców budynku.


Z artykułu dowiesz się:


“poddasze,

Poddasze użytkowe a poddasze nieużytkowe

W przypadku poddasza nieużytkowego, mamy do czynienia z pomieszczeniem, które nie nadaje się do zamieszkania, wówczas możemy wykorzystać je np. jako strych. Poddasze użytkowe to miejsce, w którym możemy zaaranżować miejsce do życia, takie jak sypialnia, salon czy np. pokój zabaw. Jeśli jednak będziemy chcieli stworzyć takie mieszkalne poddasze, wówczas należy oddzielić palną konstrukcję dachu i palną część nakrycia dachu, specjalnymi przegrodami o odpowiedniej klasie odporności ogniowej.

Obliczanie powierzchni według polskiego prawa i międzynarodowych norm

Najpopularniejsze sposoby obliczania powierzchni użytkowej są regulowane przez dwa sposoby. Pierwszy z nich to Polskie Normy PN-ISO 9836:1997, które uznają za część powierzchni kondygnacji netto, a całe obliczenie wykonuje się poprzez poziom posadzki domu i tylko wśród przegród ograniczających, które są w pełni ukończone. Do tego dolicza się zewnętrzne powierzchnie niezamknięte z każdej strony. W przypadku wymienionej normy to jest ona aktualna. Jednak wciąż przeważnie używa się normy starszej PN-70/B-02365. Jest to o tyle ważne, że według nowej normy wynik będzie niższy, niż kiedy obliczymy normę według starszej normy. Drugi sposób określa organ BOMA, inaczej The Building Owners and Managers Association International, jednak ona stosowana jest tylko w przypadku pomieszczeń wynajmowanych.

Jak obliczyć powierzchnię użytkową poddasza?

“akcesoria dachowe,

Tak jak wyżej zostało wspomniane, powierzchnia użytkowa poddasza może być obliczana za pomocą starszej lub aktualnej normy. Obie kształtują się w następujący sposób:

Normal stara – powierzchnia jest zależna od wysokości poddasza:

  • 1,4 m wysokości – nie wlicza się do powierzchni użytkowej;
  • od 1,4 do 2,2 m – wlicza się 50% powierzchni użytkowej
  • 2,2 m – wlicza się 100% powierzchni.
  • Norma nowa – powierzchnia poddasza liczona jest w całości, biorąc pod uwagę powierzchnię podłogi:

  • poniżej 1,9 m wysokości powierzchnia jest zaliczana tylko do pomocniczej;
  • powyżej 1,9 powierzchnia liczona jest w całości.
  • Kąt nachylenia dachu a powierzchnia użytkowa poddasza

    W Polsce przeważnie stosuje się nachylenie dachu pod kątem pomiędzy 35 a 45 stopni. Jeśli i nasz dach jest tak skonstruowany, będzie nam wygodniej zaaranżować poddasze użytkowe. Kąt nachylenia dachu wynoszący poniżej 35 stopni, może utrudniać zaaranżowanie poddasza. Podczas sprawdzania powierzchni użytkowej należy również wziąć pod uwagę ściankę kolankową, której idealna wysokość przy kącie nachylenia dachu powinna wynosić między 80 a 110 cm. Od jej wysokości zależy, jaka ilość powierzchni na poddaszu będzie mogła być przez nas wykorzystana. W niektórych przypadkach stosuje się podniesienie konstrukcji dachu, aby tej przestrzeni było jak najwięcej. Warto jednak przed podjęciem decyzji o takiej operacji, dowiedzieć się ile będzie nas ona kosztowała.

    Warunki umożliwiające adaptację poddasza użytkowego

    Abyśmy mogli nasze poddasze wygodnie użytkować, musi zostać spełnionych kilka kryteriów:

  • najwyższy punkt na poddaszu użytkowym powinien wynosić 2,5 m wysokości. Jeśli wysokość będzie mniejsza, wówczas należy podnieść dach, a to z kolei wymaga pozwolenie na przebudowę domu, ekspertyzy i kolejnego projektu;
  • z odpowiedniego dla siebie urzędu należy wystąpić o wyrys i wypis zagospodarowania przestrzennego lub o inny dokument, w którym będą określone warunki wykonania poddasza.




  • Buduj i remontuj razem z nami!

    Masz pytania? Napisz do nas.

    Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

    Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021

    Polecane

    Zaufane Opinie IdoSell
    4.54 / 5.00 215 opinii
    Zaufane Opinie IdoSell
    2023-03-31
    Szybko sprawnie i profesjonalnie
    2023-03-27
    Pozytywnie
    pixel