Ile okien dachowych warto zamontować na poddaszu ?
Doświetlenia pomieszczenia
Poddasze, z uwagi na dużą powierzchnię i skosy dachowe, stwarza duże możliwości aranżacyjne. Stworzymy na nim pokoje dla domowników czy przestrzeń do wypoczynku i zabawy, np. z kominkiem pośrodku. Ważne jest, aby poddasze było dobrze doświetlone. Możemy w tym celu wykorzystać źródła sztucznego światła, ale ma ono negatywny wpływ na samopoczucie człowieka. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie stałego dopływu naturalnego światła słonecznego. Dopływ takiego światła zagwarantują okna dachowe.Ile okien dachowych zamontować?
Należy te okna w odpowiedni sposób rozmieścić. Obliczając, ile okien będzie na poddaszu, bierzemy pod uwagę ich wymiary i usytuowanie w połaci dachowej. Równomierne rozłożenie okien dachowych zapewni więcej światła i dobrą widoczność.I tak np. firma VELUX, zaleca, by powierzchnia okien dachowych stanowiła 10% powierzchni podłogi. Taka powierzchnia okien wystarczy do zapewnienia odpowiedniej ilości światła na poddaszu. Jedno, duże okno o dużej powierzchni szyby, oświetli tylko fragment przestrzeni, pozostawiając w cieniu pozostałą część.
Rozmiar okien dachowych
Zastanawiając się, ile okien umieścić w połaci dachowej, przemyślmy, jakiej wielkości okna dachowe lub świetliki tunelowe w nim zastosować. Wysokość okna dachowego dopasowujemy do kąta nachylenia dachu. I co do zasady im mniejszy kąt nachylenia, tym dłuższe okno.Zgodnie z prawem budowlanym, jeśli nasze poddasze przewiduje część mieszkalną, to powierzchnia okien nie może być mniejsza niż 1/8 powierzchni podłogi. Przepisy nie określają maksymalnej powierzchni okien, dlatego sami powinniśmy ją określić według własnych potrzeb i preferencji.
Liczba okien na poddaszu dopasowujemy pod kątem doświetlenia pomieszczeń; spełnienia wytycznych przepisów prawa budowlanego oraz zapewnieniu komfortu domownikom.
Jak dobierać wielkość okien i jak je rozmieszczać?
Powierzchnię okien dachowych dobieramy do wielkości pomieszczenia, a dokładniej do powierzchni podłogi. Obowiązuje zasada, że 1 m2 przeszklenia naświetla 8–10 m2 podłogi. Wybierając okno, zwróćmy uwagę na jego wymiary, ale także na powierzchnię szyby. I tak pokój o powierzchni 12 m2, powinno doświetlać okno o powierzchni szyby 1,2–1,5 m22. Powierzchnia całkowita okna o wymiarach 78×140 cm wynosi 1,09 m2, ale przeszklenia zaledwie 0,72 m2. Dlatego doświetlenie 12-metrowego pokoju zapewnią dwa takie okna.Natomiast w pomieszczeniach takich, jak łazienka czy garderoba itp. okna nie muszą zapewniać dużej ilości światła. Powierzchnia przeszklenia może być mniejsza o 10% od powierzchni podłogi.
Ilość światła, które chcemy aby wpadało do pomieszczenia możemy zwiększyć montując kilka okien obok siebie lub nad sobą. Więcej światła daje też kilka małych okien umieszczonych w różnych miejscach połaci dachowej niż jedno duże okno, które ma tą samą powierzchnię szyb. Różnica ta może wynosić nawet 20%. Stwarza to większe możliwości dokładnego dostosowania warunków świetlnych do potrzeb, a także do kształtowania architektury i klimatu wnętrza.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.