Darmowa dostawa
Od 2000 zł
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
Pon-Pt 8:00 - 16:00
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak malować ściany i sufity, żeby nie było smug?

2025-04-17
Jak malować ściany i sufity, żeby nie było smug?

Malowanie ścian i sufitów wydaje się łatwym zadaniem. Wystarczy jednak kilka niewłaściwych kroków, by na malowanej powierzchni pojawiły się smugi. Jak tego uniknąć? Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny powstawania zacieków i nierównego krycia farby. Podpowiadamy, jak przygotować powierzchnię do malowania i dlaczego warto inwestować w dobrej jakości materiały.






Spis treści:

  1. Dlaczego na ścianach i sufitach pojawiają się smugi?
  2. Zbyt cienka warstwa farby
  3. Niska jakość farby lub narzędzi
  4. Niewymieszana farba
  5. Pominięcie gruntowania
  6. Niedokładnie oczyszczona ściana
  7. Nieodpowiednie warunki do malowania
  8. Jak malować, by uniknąć smug i zacieków?
  9. Jak poprawić smugi na ścianach i sufitach?
  10. Wybierz odpowiednią farbę do malowania

Dlaczego na ścianach i sufitach pojawiają się smugi?

Smugi, zacieki, plamy, nierówne krycie... To najczęstsze obawy osób, które zabierają się do malowania ścian. Jak uzyskać gładkie, równomierne wykończenie powierzchni? Najpierw warto zrozumieć, co powoduje niedoskonałości na malowanej ścianie lub suficie. Jeśli dobrze przygotujesz się do pracy, wykorzystasz odpowiednie narzędzia i techniki malarskie, unikniesz smug i efekty remontu będą zadowalające. Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane podczas malowania ścian i sufitów, na które warto uważać.

porównanie dobrze pomalowanej farbą ściany ze ścianą z widocznymi smugami po malowaniu

1. Zbyt cienka warstwa farby

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest nakładanie zbyt cienkiej warstwy farby. Postępując tak, nie uzyskasz równomiernego krycia, najprawdopodobniej pojawią się plamy i prześwity. Przed rozpoczęciem malowania sprawdź, jakie jest średnie krycie wybranej przez Ciebie farby. Taką informację znajdziesz na opakowaniu. Pomoże Ci dobrać optymalną ilość materiału do wykończenia określonej powierzchni.

Uwaga! Nadmiar farby również nie jest wskazany. Pamiętaj, by po zanurzeniu wałka w kuwecie malarskiej, delikatnie do odsączyć. Dzięki temu farba nie będzie z niego spływać, co mogłoby prowadzić do powstania zacieków.

Dla uzyskania optymalnego efektu zazwyczaj konieczne jest nałożenie co najmniej dwóch warstw farby. Ilość warstw uzależniona jest od wybranego koloru. Ciemniejsze barwy mogą wymagać trzykrotnej aplikacji, by nie były widoczne prześwity jasnego podłoża.

wałek malarski i drabina na tle ściany przygotowanej do malowania farbami

2. Niska jakość farby lub narzędzi

Dużym problemem w trakcie malowania może okazać się niska jakość materiałów. Wybieraj farby o konsystencji łatwej do rozprowadzenia, dużej przyczepności do podłoża i dobrym nasyceniu kolorem. Najlepiej inwestować w sprawdzone rozwiązania, produkty polecanych przez fachowców marek, takich jak Śnieżka, Magnat i Dulux.

Uważaj na wałki i pędzle, które szybko niszczą się w trakcie pracy, pozostawiając duże ilości włosków na ścianach i w kuwecie malarskiej. To normalne, że podczas malowania pojedyncze włókna z narzędzi malarskich będą wypadać. Przy wałkach i pędzlach bardzo niskiej jakości ilość wypadających włókien jest jednak dużo większa i realnie utrudnia pracę.

Sprawdzonym sposobem na ograniczenie wypadania włosków jest umycie wałków i pędzli dzień przed malowaniem, pod bieżącą, ciepłą wodą, a następnie pozostawienie ich do całkowitego wyschnięcia.

3. Niewymieszana farba

Farbę przed użyciem należy wymieszać. Jeśli tego nie zrobisz, nie uzyskasz jednolitej i gładkiej konsystencji, na ścianach i sufitach pojawią się nieestetyczne grudki i smugi. Możesz wykorzystać elektryczne mieszadło lub płaską, długą listewkę. Nie mieszaj zbyt gwałtownie, by nie doprowadzić do powstania bąbelków powietrza.

mieszanie kolorowej farby do malowania ścian

4. Pominięcie gruntowania

Gruntowanie ujednolica chłonność powierzchni, wyrównuje jej przyczepność i ułatwia malowanie. Szczególnie zalecane jest w przypadku remontu starych ścian i sufitów, które wymagają kompleksowego odświeżenia. Grunt zapobiega rozwojowi pleśni i grzybów. Wiąże pylące się, kruszące się podłoże, pomaga uniknąć plam i różnic w intensywności krycia.

Jeśli nie zagruntujesz nowej ściany, tynku gładzi, betonu lub gipsu, malowanie nie przyniesie oczekiwanych efektów. Mogą powstać przebarwienia kolorystyczne, farba będzie łuszczyć się i mieć tendencję do pękania.

5. Niedokładnie oczyszczona ściana

Kolejnym powodem powstawania smug, zacieków i nierówności jest niedokładnie oczyszczona powierzchnia. Zanim przejdziesz do aplikacji farb, usuń kurz ze ścian i sufitów. Możesz przemyć podłoże mydłem malarskim lub wodą wymieszaną z łagodnym detergentem. Jeśli stara warstwa farby łuszczy się, musisz ją usunąć.

6. Nieodpowiednie warunki do malowania

Nie jest wskazana ani zbyt niska, ani zbyt wysoka temperatura. W pierwszym przypadku wysychanie farby będzie trwało długo, może nie utwardzić się prawidłowo, co prowadzi do łuszczenia się i rozwarstwiania. Suche powietrze i gorący klimat sprawiają, że aplikowana farba wysycha bardzo szybko i nierównomiernie, powoduje powstawanie smug i odcięć koloru na powierzchni. Najlepsza temperatura do prac malarskich utrzymuje się w przedziale od 18 do 23 stopni Celsjusza.

para malująca ścianę kolorową farbą dekoracyjną

Jak malować, by uniknąć smug i zacieków?

Najważniejszą zasadą podczas malowania ścian i sufitów jest przestrzeganie techniki „mokre na mokre”. Oznacza to, że kolejny fragment powierzchni maluje się zanim poprzedni zdąży wyschnąć. Dzięki temu farba łączy się płynnie, na podłożu nie pozostają ślady wałka i pędzla, a uzyskiwany kolor jest bardziej równomierny.

Ściany najlepiej malować jednym ciągiem, od narożnika do narożnika. Wałek powinien lekko toczyć się po ścianie, nie należy dociskać go zbyt mocno. Jeśli poruszając nim napotkasz opór, to może być znak, że nie nałożyłeś na niego wystarczająco dużej ilości farby.

Jak poprawić smugi na ścianach i sufitach?

Stało się, popełniłeś błąd — na powierzchni widać smugi — jak sobie z tym poradzić? Czy można je poprawić? W wielu przypadkach jest to możliwe. Miejsce, gdzie pojawiają się zgrubienia i nierówności, delikatnie zeszlifuj papierem ściernym, a następnie oczyść z pyłu. Po wykonaniu tych kroków nałóż na nie świeżą farbę, zachowując stały kierunek malowania i trzymając się metody „mokre na mokre”. Nie aplikuj zbyt grubej warstwy farby, by nie wyróżniała się od pozostałej powierzchni.

Wybierz odpowiednią farbę do malowania

Wygląd malowanej powierzchni w dużej mierze zależy od oświetlenia. Sprawdzonym trikiem jest stosowanie matowej farby do sufitów, która nie odbija światła, co pozwala na maskowanie ewentualnych niedoskonałości podłoża. Na ścianie natomiast najpiękniej prezentują się farby dekoracyjne dobrze nasycone pigmentem, farby ceramiczne lub lateksowe.

Nie przegap okazji Polecane produkty

FAQ

Jak przygotować powierzchnię do malowania, by uniknąć smug?

Powierzchnia powinna być gładka i oczyszczona z kurzu. W przypadku ścian w złym stanie technicznym lub nowych, świeżo otynkowanych podłoży, zalecane jest gruntowanie. Jeśli malujesz z ciemnego koloru na jasny, warto zastosować farbę podkładową.

Czy farbę przed użyciem należy wymieszać?

Tak. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Otwórz wiaderko z farbą, a następnie wymieszaj jego zawartość, by uzyskać gładką, równomierną konsystencję. Nie mieszaj zbyt szybko i gwałtownie, by nie napowietrzyć farby.

Jaka farba optycznie wyrówna niedoskonałości powierzchni?

Farby matowe lepiej kryją niedoskonałości powierzchni, ponieważ są antyrefleksyjne, nie odbijają światła. Są często wybierane do malowania sufitów. Farby o dobrej jakości są wydajniejsze, wyróżniają się większą przyczepnością.




Monika Karpińska

Copywriterka, absolwentka kulturoznawstwa i filologii polskiej. Od lat zajmuje się content marketingiem. Uwielbia pisać. Stawia swoje pierwsze kroki w branży budowlanej, ucząc się na temat wykończenia wnętrz i różnych stylów aranżacji. Ma wiele zainteresowań. W wolnych chwilach uczy się języka hiszpańskiego i jest wolontariuszką w fundacji opiekującej się bezdomnymi kotami. Gorąco zachęca do adopcji zwierząt.

Przeczytaj także:

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2025
pixel