W jaki sposób zamalować farbę lateksową?
Chcesz odświeżyć ściany pomalowane farbą lateksową? Sprawdź, jak to zrobić! Wyjaśniamy, na co zwracać uwagę podczas planowanych prac malarskich. Czy można nakładać na siebie różne rodzaje farb? Przekonaj się, jak dobrać odpowiednie materiały i uniknąć najczęściej popełnianych przy malowaniu błędów.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym zamalować farbę lateksową?
- Przygotowanie podłoża do malowania
- Zmiana koloru ściany
- Malowanie farbą lateksową
- Malowanie farbą lateksową
Czym zamalować farbę lateksową?
Zasada jest prosta. Na ścianę pomalowaną farbą lateksową nakłada się ten sam typ farby, najlepiej tego samego producenta. Dzięki temu powłoki malarskie mają podobny skład i właściwości. W przypadku aplikowania różnych rodzajów farb, na przykład lateksowej i akrylowej, może dojść do niepożądanych reakcji chemicznych. Produkty nie będą działać tak, jak się od nich oczekuje. Remontując wnętrze, warto wziąć to pod uwagę i zapamiętać, jakich materiałów używało się wcześniej. Jeśli jednak chcesz zmienić rodzaj lub markę farby, jest na to sprawdzony sposób. Musisz oddzielić od siebie odmienne warstwy. Przydaje się do tego farba podkładowa. Nakłada się ją wyłącznie na powierzchnie, które są w dobrym stanie technicznym, nie pylą się i nie kruszą.
Uwaga! Jeśli masz w piwnicy starą, otwartą puszkę farby, która została Ci po malowaniu i stoi tam od miesięcy, a nawet lat, nie używaj jej. Prawdopodobnie już się zepsuła.
Przygotowanie podłoża do malowania
Czasami nie jest możliwe zamalowanie starej warstwy farby lateksowej i trzeba ją usunąć. Dzieje się tak, gdy ściany są w bardzo złym stanie. Jeżeli pojawiają się na nich ubytki, a powłoka malarska kruszy się, łuszczy i odpada, lepiej ją zeskrobać. Można to zrobić na całej powierzchni ścian lub fragmentarycznie, w miejscach, gdzie jest w najgorszym stanie. Zawsze jednak nowe farby powinno się nakładać na równe, czyste, odpylone podłoże. Sprawia to, że mają większą przyczepność i są odporniejsze na uszkodzenia. W przypadku kompleksowych remontów wnętrz standardem jest nakładanie gruntu, który wzmacnia i wyrównuje podłoże. Jest prosty w użyciu, a wiąże pył i poprawia efekt prac malarskich. Po gruntowaniu możesz zastosować praktycznie każdą, wybraną przez siebie farbę do ścian.
Zmiana koloru ściany
Kolejnym wyzwaniem, jakie czeka na osoby planujące remont, jest zmiana koloru ścian. Szczególnie w przypadku zamalowywania ciemnej farby lateksowej jasną wymaga to dobrego przygotowania. Co zrobić, by dawny odcień nie przebijał na nową warstwę malarską? Tutaj także przydatna okaże się farba podkładowa, która tonuje pierwotny kolor. Alternatywnym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian na biało, a następnie pokrycie ich docelową barwą. Istnieje możliwość łączenia tych metod, szczególnie przy wyrazistych metamorfozach wnętrz, na przykład zamianie Powabnej Fuksji Dekoral na Delikatny Pergamin. Po każdej aplikacji należy odczekać, by warstwa zdążyła wyschnąć.
Malowanie farbą lateksową
Przy malowaniu farbami lateksowymi trzeba przestrzegać kilku zasad. Po pierwsze, po otwarciu puszki, trzeba wymieszać jej zawartość. Dzięki temu konsystencja produktu staje się bardziej jednolita. Konieczne jest także przygotowanie odpowiednich narzędzi: wałka, pędzla, kuwety, taśmy i folii malarskiej. Cały proces przebiega następująco:
- Podłogę, drzwi i okna zabezpiecza się folią ochronną.
- Miejsca odcięcia kolorów zaznaczane są taśmą malarską.
- Krawędzie ścian, sufitów, okolice gniazdek maluje się pędzlem.
- Powierzchnię ścian zamalowuje się wałkiem.
Farby lateksowe sprawdzonych marek
Jakość wybranej farby ma duże znaczenie. Jeśli wybierzesz produkt o słabym kryciu, zamalowanie starej powłoki lateksowej będzie trudniejsze. Dwie, a nawet trzy warstwy nie wystarczą do jej pokrycia. Z tego względu polecamy sprawdzone materiały malarskie, które dobrze trzymają się podłoża i są odpowiednio napigmentowane. Farby lateksowe Dulux, Dekoral, Śnieżka i Beckers spełniają te standardy, a zarazem można kupić je w wielu inspirujących kolorach.
Monika Karpińska Copywriterka, absolwentka kulturoznawstwa i filologii polskiej. Od lat zajmuje się content marketingiem. Uwielbia pisać. Stawia swoje pierwsze kroki w branży budowlanej, ucząc się na temat wykończenia wnętrz i różnych stylów aranżacji. Ma wiele zainteresowań. W wolnych chwilach uczy się języka hiszpańskiego i jest wolontariuszką w fundacji opiekującej się bezdomnymi kotami. Gorąco zachęca do adopcji zwierząt. |
Przeczytaj także:
- Malowanie ścian – jak to zrobić dobrze?
- Farba lateksowa – do czego najbardziej się nadaje?
- Preparat gruntujący czy farba podkładowa — co lepiej wybrać?
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.