t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Malowanie ścian i sufitu: jak pomalować pokój instrukcja krok po kroku

2021-10-15
Malowanie ścian i sufitu: jak pomalować pokój instrukcja krok po kroku

  

Malowanie ścian nie należy do najtrudniejszych zadań, dlatego wiele osób decyduje się na to, aby odświeżyć domowe przestrzenie. Oczywiście wiąże się to także z wykańczaniem nowo wybudowanego domu czy mieszkania, które dopiero zostało zakupione. Kolory farb nadają wnętrzom odpowiedniego klimatu, w którym żyje się nam dobrze. Jeśli więc myślisz o tym, aby pomalować swoje ściany i nie do końca wiesz, jak się za to zabrać, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, po którym będziesz wiedzieć, jak przeprowadzić malowanie ścian krok po kroku.

  


Z artykułu dowiesz się:

 1. o czym musisz pamiętać przed pomalowaniem pokoju
 2. jaką farbę wybrać do pomalowania pokoju
 3. jakie są etapy malowania ścian
 4. co przygotować do pomalowania pokoju
 5. w jaki sposób pomalować sufit i ściany – instrukcja krok po kroku 6. jak

  O czym należy pamiętać, zanim pomalujesz pokój?

  Niektóre aspekty są naprawdę ważne, jeśli chodzi o malowanie ścian i sufitów. Właściwie można powiedzieć, że każdy malarz ma swój mały dekalog, którego każdy powinien się trzymać. Chodzi głównie o:

  • odpowiednią temperaturę na zewnątrz – powinna wynosić ona od 18 do 21 stopni Celsjusza, ponieważ malowane mieszkanie czy dom, należy często wietrzyć.
  • Jeśli będziesz malować pędzlem, najpierw powinno się strzepnąć z niego kurz, niezależnie czy jest on całkowicie nowy, czy był już używany.
  • Kolor na jednej płaszczyźnie powinien być jednolity. Aby tak się stało, powinno się malować ściany przy tym samym źródle światła, np. dziennym. Malując przy różnym świetle, możesz nieopatrznie pomalować tę samą część kilka razy, co doprowadzi do zmiany odcienia.
  • Podczas malowania należy jedną powierzchnię pokryć za jednym razem. Jedna część szerokości wałka, powinna pokrywać pomalowany fragment ściany.
  • Po nałożeniu pierwszej warstwy farby należy odczekać około 2 lub 3 godzin, aż wyschnie i dopiero wtedy nakładać drugą.

  Jaką farbę wybrać do pomalowania pokoju?

  jak

  Zawsze warto dopasować kolor farby do oczekiwań mieszkańców danego pomieszczenia. Warto wiedzieć, że nie każda farba będzie nadawała się do kuchni czy łazienki. Zawsze też oblicz, jaką ilość farby potrzebujesz, poprzez zmierzenie powierzchni sufitu i ścian. Sprawdź również jej wydajność.

  Jeśli chcesz pomalować pomieszczenie z podwyższonym poziomem wilgotności, najlepiej wykorzystaj farbę lateksową, ponieważ można ją myć i chroni ściany przed brudem, tłuszczem i mikroorganizmami. Na korytarz lub do pokoju dziecięcego najlepiej wybrać farbę ceramiczną, które są bardzo odporne na szorowanie.

  Jakie są etapy malowania ściany?

  W pierwszej kolejności należy sprawdzić, w jakim stanie jest ściana, a jeśli podłoże wymaga naprawy, powinno się ją wykonać przed malowaniem. Na ścianach może znajdować się stara powłoka, która będzie wymagać usunięcia.

  Następnie należy zagruntować ściany, aby były odpowiednio wzmocnione. Podłoże musi być stabilne i mieć dobrą przyczepność. Jeżeli podłoże takie właśnie jest, można uniknąć gruntowania i od razu pomalować ścianę farbą podkładową. Tego typu farba wyrównuje jego chłonność, zmniejsza porowatość, eliminuje pylistość oraz dają możliwość pokrycia ścian kolorami bardziej intensywnymi.

  Po powyższych zabiegach można nałożyć na ścianę farbę dekoracyjną.

  Co będzie potrzebne do malowania pokoju?

  jak

  Farba i grunt oraz odpowiednie narzędzia to nie wszystko, co jest potrzebne do malowania pokoju. Warto również wyposażyć się w różnego rodzaju dodatki malarskie m.in.:

  • taśmę i folię malarską, dzięki którym zabezpieczysz wszystkie powierzchnie, które nie będą malowane,
  • różne pędzle, wąskie i szerokie, aby móc dojechać farbą w każde miejsce,
  • wałki – tak samo, jak w przypadku pędzli, powinny być szerokie i wąskie,
  • teleskop – świetnie posłuży do pomalowania wysokich miejsc,
  • wiaderko z kratą – dzięki niemu odsączysz nadmiar farby,
  • tacka z plastiku – nałożysz na nią mniejszą ilość farby.

  Jak pomalować ściany i sufit? Instrukcja krok po kroku

  • Malowanie wnętrz zawsze powinno zaczynać się od pomalowania sufitu. W pierwszej kolejności należy za pomocą małego wałka lub pędzla, zamalować narożniki przy oknie.
  • Następnie możesz zacząć malować sufit, oddalając się stopniowo od źródła światła. Jeżeli nie chcesz tego wykonywać za pomocą drabiny, możesz użyć do tego teleskopu.
  • Warto przeciągnąć sufitową farbę na ścianę, aby stworzyć charakterystyczną opaskę wokół pomieszczenia.
  • Po wyschnięciu farby, do sufitu, w sposób równoległy, należy przykleić taśmę, która wyznaczy granicę pomiędzy ścianą a sufitem. Po tym zabiegu można przejść do malowania ścian.
  • W pierwszej kolejności należy nałożyć farbę we wszystkich narożnikach, przy pomocy zaokrąglonego wałka.
  • Główne malowanie najlepiej rozpocząć od okna, stopniowo oddalając się od źródła światła. Jeżeli malujemy duże powierzchnie, wówczas najlepiej jest użyć dużych, szerokich wałków lub pędzli.
  • Pozostawiamy farbę do wyschnięcia i jeśli trzeba, nakładamy drugą warstwę.

  Do czego najbardziej nadaje się farba lateksowa

  Kiedy i jak odkleić taśmę malarską   

   


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Październik 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-25
Ok
pixel