t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Ile kosztuje malowanie pokoju?

2021-07-25
Ile kosztuje malowanie pokoju?

W najbliższym czasie chciałbyś odświeżyć mieszkanie i zastanawiasz się, ile kosztuje malowanie pokoju? W dzisiejszym artykule chcemy przedstawić Ci poszczególne składowe, jakie powinieneś wziąć pod uwagę oraz cenę, na jaką powinieneś się nastawić. Jeżeli chcesz się dobrze przygotować finansowo na to przedsięwzięcie, powinieneś zapoznać się z naszym wpisem.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakich cen malowania ścian spodziewać się w 2021 roku?
  2. Co wpływa na koszt malowania pokoju?
  3. Na jakie aspekty musisz zwrócić uwagę zanim wybierzesz fachowca?
  4. Na jaki koszt musisz się nastawić chcąc pomalować pokój?


Ile kosztuje malowanie pokoju, malowanie pokoju koszt, malowanie pokoju jaka cena

Jakich cen malowania ścian spodziewać się w 2021 roku?

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, ile kosztuje malowanie pokoju, musisz wiedzieć, że w 2021 roku ceny tego typu usług wzrosły nawet o kilka procent — nawet 5 do 10% w stosunku do roku ubiegłego. Decydując się na zatrudnienie fachowca musisz także mieć na uwadze, że cena usługi będzie uzależniona od lokalizacji oraz zakresu prac, jaki zostanie zlecony fachowcowi. Jeżeli w ramach usługi nie tylko będzie malował ściany, ale także będzie musiał pozbyć się tapety lub starej farby, cena za m2 usługi na pewno wzrośnie. Dlatego jeśli zależy Ci na oszczędnościach część prac wykonaj samodzielnie.

Szukając odpowiedzi na pytanie ile kosztuje malowanie pokoju, postanowiliśmy przyjrzeć się temu bliżej. Uśredniając wszystkie koszty z tym związane można powiedzieć, że cena waha się pomiędzy 12 a 17 zł za m2. Kwota ta dotyczy jedynie podstawowej usługi, jaką jest malowanie dwoma lub trzeba warstwami farby. Gdzie spodziewać się najwyższych stawek? Te występują w Warszawie i województwie mazowieckim. Najmniej zapłacisz w świętokrzyskim i zachodniopomorskim.

Co wpływa na koszt malowania pokoju?

Zastanawiasz się, co ma wpływ na koszt malowania pokoju? Każdy fachowiec powie Ci, że nie tylko jego praca ma tutaj znaczenie, ale także wykorzystane materiały. Mowa tutaj o farbach, środkach gruntujących, a także taśmach i foliach, których zadaniem jest ochrona mebli i elementów, które nie będą malowane. Nie bez znaczenia będą także kuwety, wałki i pędzle, czyli narzędzia, bez których malowani ścian nie m racji bytu.

Jeżeli chodzi o robociznę, należy mieć na uwadze zrywanie starych powłok (jeśli jest to konieczne), czyszczenie i przygotowanie powierzchni (mowa tutaj o odkurzaniu i nakładaniu gruntu lub farby podkładowej. Ostatnim z etapów jest oczywiście malowanie, które zazwyczaj wymaga nałożenia dwóch lub trzech warstw, co oznacza, że tę samą powierzchnię należy pomalować dwa razy w wymaganym przez producenta farby odstępie czasu, co także ma wpływ na koszt robocizny.

Ile kosztuje malowanie pokoju, malowanie pokoju koszt

Na jakie aspekty musisz zwrócić uwagę zanim wybierzesz fachowca?

Jeżeli decydujesz się na pomoc fachowca, zazwyczaj po Twojej stronie leży kupno farb, środków gruntujących, a zadaniem specjalisty jest jedynie zabezpieczenie pomieszczenia przed zabrudzeniami, wymalowanie ścian i posprzątanie po sobie. Sprawdź jednak, jaki zakres prac wykonuje osoba, której chcesz zlecić to zadanie, ponieważ może ona mieć inne wyobrażenie o usłudze malowania ścian, niż Ty. Dlatego też już podczas pierwszych rozmów ustal szczegóły i przeanalizuj cennik ekipy, którą wybrałeś.

Nawet jeśli zlecasz usługę malowania fachowcom, pamiętaj o tym, że na całkowity koszt malowania duży wpływ ma koszt materiałów, które wybierzesz.

Na jaki koszt musisz się nastawić chcąc pomalować pokój?

Skoro wiesz już, na co zwrócić uwagę szukając odpowiedzi na pytanie — ile kosztuje malowanie pokoju, przyszedł czas na konkretne podsumowanie. Poniżej znajdziesz tabelę, w której wyszczególniliśmy nie tylko koszt materiałów malarskich, ale także poszczególne koszty związane z usługą malowania. Jesteś ciekaw? Przeanalizuj poniższą tabelę.

Nazwa kosztu Cena Puszka farby emulsyjnej (pojemność 2,5 litra) ok. 60 zł (produkt standardowy); 90 - 100 zł — farby o podwyższonych parametrach Farba o specjalnych właściwościach (np. kredowa lub magnetyczna) - pojemność 1 l ok. 100 zł Prace przygotowawcze Czyszczenie ścian z zabrudzeń, a także usuwanie starych powłok malarskich, tapet itp. między 9 a 12 zł/m2 Usuwanie ze ścian starej farby od 6 do 9 zł/m2 Gruntowanie ścian 4 - 5 zł/m2 Usuwanie nierówności i szpachlowanie ścian ok. 12 zł/m2 Zabezpieczenie powierzchni przed malowaniem, np. podłóg, mebli i okien między 12 a 15 zł/m2 Malowanie właściwe Malowanie ścian i sufitów (dwie albo trzy warstwy farby) między 12 a 17 zł/m2 Malowanie artystyczne (w zależności od skomplikowania motywu) od 50 zł/m2 nawet do kilkuset zł Malowanie natryskowe między 5 a 6 zł/m2 Malowanie grzejników żeberkowych między 17 a 27 zł/m2 Malowanie okien od 80 do 100 zł za sztukę

Jak obliczyć ile kosztuje malowanie pokoju? Poniżej przedstawiamy przykład. Możesz także skorzystać ze specjalnych kalkulatorów, które dostępne są w sieci.

Przykład:

Załóżmy, że pokój, który chcesz odświeżyć ma 16 m2, a jego wymiary to 4x4x2,5m, przy czym 2,5m to wysokość pomieszczenia. Postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami, a obliczenia nie będą żadnym problemem.

Ustal obwód wszystkich ścian. W tym wypadku obliczenia są proste, ponieważ pokój zbudowano na planie kwadratu. Łącznie zatem będzie to 16 m. Teraz wartość tę pomnóż prez wysokość pokoju (2,5m). Łącznie masz do pomalowania 40 m2 powierzchni (nie licząc sufitu). Jeżeli chcesz pomalować sufit, uwzględnij także jego powierzchnię. Będzie to kolejne 16m2. Łącznie zatem do pomalowania masz 56m2.

Znając już powierzchnię, którą chcesz pomalować, możesz przystąpić do szczegółowych obliczeń (w tym wypadku weźmiemy najniższe ceny):

  • gruntowanie ścian i sufitu - 224 zł;
  • dwukrotne malowanie ścian i sufitu - 672 zł;
  • zabezpieczenie pomieszczenia folią (w tym wypadku mnożymy tylko powierzchnię pokoju, czyli 16 m2) - 192 zł.

Jak widać powyżej, za pomalowanie pokoju o powierzchni 16 m2 należy zapłacić ok. 1100 zł. Do tego musisz doliczyć koszt farb, który możesz wyliczyć w podobny sposób. W tym wypadku zwróć uwagę na wydajność produktu, który wybrałeś. Jest on różny w zależności od rodzaju farby i producenta.

malowanie pokoju koszt, malowanie pokoju jaka cena

Przeczytaj także:


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Pozytywnie
2023-03-25
Ok
pixel