t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jaka grubość styropianu posadzkowego najlepsza? 2 cm, 5 cm, czy więcej?

2023-12-06
Jaka grubość styropianu posadzkowego najlepsza? 2 cm, 5 cm, czy więcej?

Budując dom, staramy się zadbać o każdy jego szczegół, który mógłby wpłynąć na komfort naszego mieszkania w przyszłości. Właściwa izolacja powierzchni budynku ma kluczowe znaczenie. Dotyczy ona nie tylko ścian i dachu, ale również podłóg i posadzek. Tu właśnie z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju materiały izolacyjne, które kładziemy na gruncie lub stropie w formie styropianu podłogowego bądź posadzkowego. Jaka grubość styropianu posadzkowego będzie najlepsza? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.
Z artykułu dowiesz się:

 1. Po co nam styropian podłogowy i jakie są jego plusy?
 2. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru styropianu na podłogę?
 3. Jaką grubość styropianu wybrać?
 4. Ogrzewanie podłogowe – na jaki styropian się zdecydować?


styropian ogrzewanie posadzkowe

Po co nam styropian podłogowy i jakie są jego plusy?

Jeśli mieliśmy kiedykolwiek do czynienia z budową domu, to na pewno wiemy, że zapewnienie jego odpowiedniej izolacji jest bardzo istotną kwestią wpływającą na satysfakcję i zadowolenie z mieszkania we własnych czterech kątach. Producenci polecają nam szeroki wybór styropianów, które stanowią świetny izolator, właściwie każdej jego powierzchni, czy to poziomej (podłogi i posadzki) czy pionowej (np. elewacje) budynku.Odpowiednie zabezpieczenie i ocieplenie podłóg i posadzek jest bardzo istotne, jeśli chcemy cieszyć się komfortowym dla nas środowiskiem termicznym w pomieszczeniach. Styropian stanowi tu świetne rozwiązanie. Ogromną jego zaletą jest przede wszystkim mała nasiąkliwość wodą oraz dobra szczelność. Jest on produktem bardzo trwałym, który nie ulega degradacji biologicznej przez mikroorganizmy. W sklepie Renowa24 oferujemy styropiany podłogowe wysokiej jakości w atrakcyjnych cenach.

  Na co zwrócić uwagę podczas wyboru styropianu na podłogę?

  Wybierając styropian podłogowy, warto brać pod uwagę takie jego parametry jak twardość i wytrzymałość. Tego rodzaju podłoże musi bowiem wytrzymać różnego rodzaju obciążenia. W garażu ciężar auta będzie z pewnością większym obciążeniem dla posadzki aniżeli szafa stojąca w pokoju. Kupując styropian, można zauważyć charakterystyczne oznaczenia na jego opakowaniach i wartość liczbową poprzedzoną skrótem EPS. Skrót ten oznacza budulec płyt styropianowych, czyli polistyren ekspandowany.Natomiast wartość liczbowa podana za nim, określa poziom wytrzymałości na ściskanie. Przyjęło się, iż dla podłóg i dachów dedykowany jest styropian oznaczony EPS 100. Warto dodać, iż coraz większą popularnością cieszy się grafitowy styropian podłogowy. Grubość styropianu to kolejny parametr, na który powinno się zwracać uwagę w trosce o odpowiednią izolację termiczną. Niebagatelne znaczenie ma również wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ (lambda). Dokonując wyboru określonej grubości, współczynnik ten może wykazywać odmienne parametry. Jest on o tyle ważny, iż jego wartość odzwierciedla straty ciepła w budynku. Im jego wartość jest mniejsza, tym lepiej. Aby uniknąć niechcianych konsekwencji osiadania się budynków, dobrą zasadą jest wybór tym twardszego styropianu, im grubszą jego warstwę kładziemy.

   Jaką grubość styropianu wybrać?

   Grubość styropianu dobieramy w zależności od przeznaczenia pomieszczeń i miejsca zastosowania ocieplenia. Dobrze wybrane ocieplenie pozwala na uniknięcie niepożądanego efektu zimnej podłogi. Dla podłóg na gruncie optymalna grubość styropianu posadzkowego wynosi zwyczajowo ok. 15 – 20 cm (dla styropianu EPS 100). Jeśli stosujemy twardszy styropian grafitowy, możemy te parametry nieco obniżyć do wartości ok. 12 -15 cm. Jak się okazuje, straty ciepła podłóg przy gruncie mogą wynieść nawet 15 do 20%, dlatego odpowiednia izolacja ma duże znaczenie dla ogólnego bilansu cieplnego budynku. Ponadto mamy tu do czynienia z większą wilgotnością i brak właściwej izolacji może spowodować liczne problemy, a nawet odkształcenia. Dla posadzki poddasza nieużytkowego proponuje się styropian o grubości ok. 20 - 30 cm. Jeśli zaś chcemy ocieplić poddasze użytkowe styropianem, to najlepsza grubość styropianu posadzkowego wyniesie ok. 15 cm. Na piętrze mieszkalnym stosuje się standardowo płyty styropianowe, których grubość wynosi średnio 5 cm. Warto tutaj również zainwestować w płyty styropianowe o dobrej chłonności akustycznej, aby np. tłumiły kroki.

   styropian ogrzewanie posadzkowe

   Ogrzewanie podłogowe – na jaki styropian się zdecydować?

   W sytuacji, gdy chcemy założyć ogrzewanie podłogowe, ważne jest uwzględnienie go już na etapie projektowania budynku i jego wnętrza. Jest to nowoczesne i wygodne rozwiązanie, które zapewni nam ciepło w danym pomieszczeniu. Styropian stosowany w tym przypadku powinien mieć odpowiednie parametry przewodzenia ciepła oraz być wytrzymały na duże obciążenia, odkształcenia i zginanie. Dla podłogówek stworzono specjalną ofertę styropianów, które posiadają dodatkową folię aluminiową, która po pierwsze odbija ciepło, a po drugie ułatwia ułożenie rurek grzewczych. Ponadto można tu zastosować specjalne maty styropianowe. Oba te warianty uzupełniamy klasycznymi płytami styropianowymi o odpowiedniej wysokości współczynnika przenikania ciepła. Optymalna jego wartość w naszej strefie klimatycznej wynosi 0,03. Minimalna ilość styropianu pod ogrzewanie podłogowe dla pomieszczenia znajdującego się na gruncie wynosi ok. 9 cm. Natomiast dla pomieszczenia położonego nad innym nieogrzewanym wnętrzem ok. 8 cm. Jeśli z kolei pomieszczenie - pod tym ogrzewanym podłogówką jest ocieplane - to wówczas warstwa izolacyjna ze styropianu powinna mieć ok. 3 cm.

   Odpowiedni dobór izolacji na podłogę, czy posadzkę jest niezwykle ważny. Dla osoby, która nie ma doświadczenia w tej dziedzinie może okazać się to niełatwym zadaniem. Dokonując zakupu w sklepie Renowa24 możemy liczyć w tej kwestii na fachową pomoc doradców handlowych.

   FAQ

   Jakie są zalety styropianu podłogowego?

   Styropian podłogowy jest świetnym izolatorem, charakteryzuje się małą nasiąkliwością wodą, dobrą szczelnością oraz trwałością. Jest produktem odpornym na degradację biologiczną przez mikroorganizmy.

   Na co zwrócić uwagę wybierając styropian do ocieplenia podłogi?

   Podczas wyboru styropianu podłogowego warto zwrócić uwagę na jego parametry takie jak twardość, wytrzymałość, wartość liczbową poprzedzoną skrótem EPS (oznaczającą poziom wytrzymałości na ściskanie) oraz grubość, która ma istotny wpływ na izolację termiczną i straty ciepła w budynku.

   Jaką grubość styropianu należy wybrać do izolacji posadzki?

   Grubość styropianu do izolacji posadzki zależy od miejsca zastosowania ocieplenia. Dla podłóg na gruncie zwykle optymalna grubość wynosi około 15-20 cm dla styropianu EPS 100, natomiast dla poddasza nieużytkowego proponuje się styropian o grubości około 20-30 cm. Dla podłóg na piętrze mieszkalnym stosuje się płyty styropianowe o grubości średnio 5 cm.


   Autor: Małgorzata Buchkovska (red. Anna Adamczyk)   Małgorzata Buchkovska

   Z wykształcenia dziennikarz prasowy i coach. Tworzeniem treści zajmuje się zawodowo od kilku lat. Pisanie i dobra książka są nieodłącznymi atrybutami w jej życiu. Po latach doszła pasja do gotowania i sprzedaży. Uwielbia nowe technologie, które na co dzień może wykorzystywać w swoim życiu. Uparcie dąży do osiągania celów i nawet dobrze jej to wychodzi.


   Przeczytaj także:

   Masz pytania? Napisz do nas.

   Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

   Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2023

   Polecane

   Zaufane Opinie IdoSell
   4.54 / 5.00 215 opinii
   Zaufane Opinie IdoSell
   2023-03-27
   Pozytywnie
   2023-03-17
   Wszytko ok
   pixel