Jaka grubość styropianu posadzkowego najlepsza? 2 cm, 5 cm, czy więcej?

Budując dom, staramy się zadbać o każdy jego szczegół, który będzie mógł wpłynąć na komfort naszego mieszkania w nim obecnie i w przyszłości. Właściwa izolacja jego powierzchni ma kluczowe znaczenie. Dotyczy ona nie tylko ścian i dachu, ale również podłóg i posadzek. Tu właśnie z pomocą przychodzą nam różnego rodzaju materiały izolacyjne, które kładziemy na gruncie lub stropie w formie styropianu podłogowego bądź posadzkowego.
Z artykułu dowiesz się:
- po co nam styropian podłogowy i jakie są jego plusy
- na co zwrócić uwagę podczas wyboru styropianu na podłogę
- jaką grubość styropianu wybrać
- jaki styropian wybrać, gdy planuję ogrzewanie podłogowe

Po co nam styropian podłogowy i jakie są jego plusy?
Jeśli miałeś kiedykolwiek do czynienia z budową domu, na pewno wiesz, że zapewnienie jego odpowiedniej izolacji jest bardzo istotnym parametrem wpływającym na satysfakcję i zadowolenie z mieszkania we własnych czterech kątach. Producenci polecają nam szeroki wybór styropianów, które stanowią świetny izolator, właściwie każdej jego powierzchni, czy to poziomej (podłogi i posadzki) czy pionowej (np. elewacje) budynku. Odpowiednie zabezpieczenie i ocieplenie podłóg i posadzek jest bardzo istotne, jeśli chcemy cieszyć się komfortowym dla nas środowiskiem termicznym w pomieszczeniach. Styropian stanowi tu świetne rozwiązanie. Ogromną jego zaletą jest przede wszystkim mała nasiąkliwość wodą oraz dobra szczelność. Jest on produktem bardzo trwałym, który nie ulega degradacji biologicznej przez mikroorganizmy. Kolejny plus to jego niska cena w stosunku do jakości.
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru styropianu na podłogę?

Wybierając styropian podłogowy, warto brać pod uwagę takie jego wytyczne jak twardość i wytrzymałość. Tego rodzaju podłoże musi bowiem wytrzymać różnego rodzaju obciążenia. W garażu ciężar auta będzie z pewnością większym obciążeniem dla posadzki aniżeli szafa stojąca w pokoju. Kupując styropian, można zauważyć charakterystyczne oznaczenia na jego opakowaniach i wartość liczbową poprzedzoną skrótem EPS. Skrót ten oznacza budulec płyt styropianowych, czyli polistyren ekspandowany. Natomiast wartość liczbowa podana za nim, określa poziom wytrzymałości na ściskanie. Przyjęło się, iż dla podłóg i dachów dedykowany jest styropian oznaczony EPS 100. Warto dodać, iż coraz większą popularnością cieszy się grafitowy styropian podłogowy. Grubość styropianu to kolejny parametr, na który powinno się zwracać uwagę w trosce o odpowiednią izolację termiczną. Warto nadmienić również, że niebagatelne znaczenie ma wartość współczynnika przewodzenia ciepła λ (lambda). Dokonując wyboru określonej grubości, współczynnik ten może wykazywać odmienne parametry. Jest on o tyle ważny, iż jego wartość odzwierciedla straty ciepła w budynku. Im jego wartość jest mniejsza, tym lepiej. Aby uniknąć niechcianych konsekwencji osiadania się budynków, dobrą zasadą jest wybór tym twardszego styropianu, im grubszą jego warstwę kładziemy.
Jaką grubość styropianu wybrać?
Grubość styropianu dobieramy w zależności od przeznaczenia pomieszczeń i miejsca zastosowania ocieplenia. Dobrze wybrane ocieplenie pozwala na uniknięcie niepożądanego efektu zimnej podłogi. Dla podłóg na gruncie optymalna grubość styropianu posadzkowego wynosi zwyczajowo ok. 15 – 20 cm (dla styropianu EPS 100). Jeśli stosujemy twardszy styropian grafitowy, możemy te parametry nieco obniżyć do wartości ok. 12 -15 cm. Jak się okazuje, straty ciepła podłóg przy gruncie mogą wynieść nawet 15 do 20%, dlatego odpowiednia izolacja ma duże znaczenie dla ogólnego bilansu cieplnego budynku. Ponadto mamy tu do czynienia z większą wilgotnością i brak właściwej izolacji może spowodować liczne problemy, a nawet odkształcenia. Dla posadzki poddasza nieużytkowego proponuje się styropian o grubości ok. 20 - 30 cm. Najczęściej jednak ocieplając poddasze nieużytkowe, stosujemy wełnę mineralną. Jeśli zaś chcemy ocieplić poddasze użytkowe styropianem, to najlepsza grubość styropianu posadzkowego wynosi ok. 15 cm. Na piętrze mieszkalnym stosuje się standardowo płyty styropianowe, których grubość wynosi średnio 5 cm. Warto tutaj również zainwestować w płyty styropianowe o dobrej chłonności akustycznej, aby np. tłumiły kroki.
Jaki styropian wybrać, gdy planuję ogrzewanie podłogowe?
Chcąc zakładać ogrzewanie podłogowe, ważne jest, aby uwzględnić je już na etapie projektowania budynku i jego wnętrza. Jest to nowoczesne i wygodne rozwiązanie, które zapewni nam ciepło w danym pomieszczeniu. Styropian stosowany w tym przypadku powinien mieć odpowiednie parametry przewodzenia ciepła oraz być wytrzymały na duże obciążenia, odkształcenia i zginanie. Dla podłogówek stworzono specjalną ofertę styropianów, które posiadają dodatkową folię aluminiową, która po pierwsze odbija ciepło, a po drugie ułatwia ułożenie rurek grzewczych. Ponadto można tu zastosować specjalne maty styropianowe. Oba te warianty uzupełniamy klasycznymi płytami styropianowymi o odpowiedniej wysokości współczynnika przenikania ciepła. Optymalna jego wartość w naszej strefie klimatycznej wynosi 0,03. Minimalna ilość styropianu pod ogrzewanie podłogowe dla pomieszczenia znajdującego się na gruncie wynosi ok. 9 cm. Natomiast dla pomieszczenia położonego nad innym nieogrzewanym wnętrzem ok. 8 cm. Jeśli z kolei pomieszczenie pod tym ogrzewanym podłogówką jest ocieplane, to wówczas warstwa izolacyjna ze styropianu powinna mieć ok. 3 cm.
Podsumowując, wiesz już, że odpowiedni dobór izolacji na podłodze czy posadzce jest bardzo ważny i warto temu tematowi przyjrzeć się bliżej.
Zainteresowany oknami dachowymi od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta okien dachowych na renowa24.pl
Buduj i remontuj razem z nami!
Autor: Małgorzata Buchkovska
![]() |
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.