Błędy popełniane przy ocieplaniu domu
Prawidłowe wykonanie docieplenia zapewnia przede wszystkim odpowiedni komfort cieplny użytkownikom budynku, wpływa na zmniejszenie strat ciepła a co za tym idzie na znaczne zwiększenie oszczędności. Ma wpływ również na ostateczny efekt wizualny fasady budynku. Niekiedy dochodzi jednak do popełnienia błędów przy położeniu termoizolacji. Jakie są najczęstsze? Wskażemy je w poniższym artykule.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym skutkuje brak dokumentów projektowych?
- Jakie są konsekwencje przeprowadzania termoizolacji budynku przy nieodpowiedniej pogodzie?
- Czym może grozić nieodpowiednie przygotowanie podłoża?
- Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas kołkowania styropianu?
- Nieprawidłowe wykonanie warstwy zbrojącej, potocznie zwanej siatką – czym to grozi?
- W jaki sposób powinno się układać styropian?
- Jakie będą konsekwencje wynikające z braku docieplenia fundamentów?
- Czym skutkuje zła kolejność nakładania warstw ocieplenia?
- Czym grozi niezagruntowanie powierzchni?
- Czym skutkuje brak listwy startowej?
- Jakie będą skutki nieprawidłowego doboru materiałów oraz źle przeprowadzonego montażu?
- Jakie mogą być konsekwencje zakupu tanich produktów?
- Jak uniknąć błędów popełnianych przy ocieplaniu domu? Podsumowanie.
Czym skutkuje brak dokumentów projektowych?
W przypadku każdej nowej inwestycji budowlanej inwestor posiada projekt i jego dokumentację uzupełniającą. Zawarte są w niej wszelkie informacje dotyczące termoizolacji budynku. Na ich podstawie zatrudniona firma budowlana jest w stanie prawidłowo wykonać docieplenie każdej jego części. Problem pojawia się, kiedy właściciel kupił starszy dom i chciałby go zmodernizować. Wówczas należy odnaleźć stare dokumenty lub zatrudnić fachowca, który dokona szczegółowych pomiarów i sporządzi nową dokumentację termoizolacyjną. Pomocne tutaj może okazać się świadectwo energetyczne, w którym zawarte są wszystkie dane informujące o efektywności energetycznej budynku, także te dotyczące zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania domu. Im lepiej docieplony dom, tym mniej tej energii się zużywa.
Jakie są konsekwencje przeprowadzania termoizolacji budynku przy nieodpowiedniej pogodzie?
Temperatura powietrza odgrywa bardzo ważną rolę w procesie klejenia styropianu. Warto zapoznać się z informacjami, które na opakowaniach podają producenci. Najczęściej można znaleźć informację, że płyty należy przyklejać w przedziale między 5 a 25 st. Celsjusza. Pamiętajmy o tym, że niższa temperatura wpływa na właściwości adhezyjne kleju i zmniejsza jego przyczepność. Z tego względu w chłodniejsze dni zaleca się klejenie styropianu po południu, gdy najczęściej temperatura jest wyższa. Warto też zadbać o to, aby styropian był wówczas przechowywany w cieplejszych warunkach przed nałożeniem kleju. W przypadku niższych temperatur panujących na zewnątrz, dobrym wyborem może okazać się klej poliuretanowy. Tego rodzaju kleje posiadają często lepszą przyczepność w niższych temperaturach. W tej sytuacji upewnijmy się jednak najpierw, czy podłoże jest odpowiednio przygotowane i przede wszystkim suche. Najlepiej ocieplać dom w porze wiosennej lub letniej, w dni ciepłe, ale nie upalne i bezdeszczowe. Wykonując docieplenie budynku warto zastosować siatkę cieniującą na rusztowanie. Zabezpiecza ona ściany budynku przed dostępem słońca, deszczu i wiatru. Okazuje się bowiem, że zbyt wysoka temperatura murów może doprowadzić do ich przegrzania, co spowoduje odpadanie, wyginanie się lub stopienie styropianu.
Nie przegap okazji Polecane produkty
Czym może grozić nieodpowiednie przygotowanie podłoża?
Jeśli podłoże nie będzie przygotowane prawidłowo, to materiał docieplający nie będzie trzymał się dobrze powierzchni budynku. W pierwszej kolejności należy ocenić stan podłoża. W przypadku nowego, czyli takiego, w którym zostało uwzględnione ocieplenie budynku już podczas tworzenia projektu budowlanego, nie powinno być większych problemów. Wystarczy, by podłoże było suche, dobrze oczyszczone z wszelkich zabrudzeń i miało dobrze uregulowaną chłonność. Zdecydowanie bardziej problematyczne może okazać się stare, a także takie, w którym z jakichś przyczyn nie uwzględniono docieplenia. Może być ono pokryte zniszczonym tynkiem, zabrudzeniami, glonami czy innym nalotem. Do najczęściej popełnianych błędów, które mogą się zdarzyć podczas przygotowywania podłoża należy:
- Zła ocena geometrii ścian
- Niedokładne sprawdzenie stanu podłoża, pozostawienie na nim zabrudzeń i nalotów
- Brak zagruntowania chłonnej powierzchni tynku
- Brak odpowiedniego zabezpieczenia powierzchni porośniętej glonami lub porostami
Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas kołkowania styropianu?
Wielu wykonawców, chcąc przyspieszyć proces docieplania, kołkuje styropian tuż po jego położeniu. Jest to karygodny błąd, ponieważ wzmocnienie za pomocą kołków powinno wykonywać się między 24 a 48 godzin po przyklejeniu styropianu. Wówczas można mieć pewność, że warstwa termoizolacyjna składająca się ze styropianu i kleju nie straci na wytrzymałości. Kolejne błędy popełniane przy kołkowaniu to nieodpowiednio dobrany rodzaj kołków do typu podłoża i termoizolacji, niewłaściwa liczba oraz miejsce ich instalacji, a także nieprawidłowe zamontowanie kołków.
Nieprawidłowe wykonanie warstwy zbrojącej, potocznie zwanej siatką – czym to grozi?
Zadaniem warstwy zbrojącej jest związanie w jedną całość płyt termoizolacyjnych, wzmocnienie ocieplenia, a także zapewnienie trwałości wyprawy tynkarskiej na elewacji. Stanowi ona bazę pod tynk elewacyjny. Ze względu na to, że stosuje się tynki cienkowarstwowe, powinna być ona starannie wyrównana. Do najczęstszych błędów, które popełniamy przy jej wykonaniu należą: zastosowanie złej jakości siatki z włókna szklanego, przyklejanie siatki jedynie z wierzchu (konieczne jest położenie warstwy kleju również od spodu), brak pokrycia całej siatki zaprawą szpachlowo-klejową, nałożenie zbyt cienkiej warstwy zaprawy, brak wzmocnień w narożnikach, a także niezbyt dokładne wyrównanie masy na warstwie zbrojącej. Błędem jest także wyrównywanie powierzchni kolejną warstwą kleju po całkowitym wyschnięciu poprzedniej warstwy. Powoduje to odspajanie się tynku wraz z dołożoną warstwą.
W jaki sposób powinno się układać styropian?
Styropian powinno układać się na tzw. mijankę (podobnie, jak cegły lub pustaki przy budowie domu). Jednak niektórzy fachowcy nie stosują się do tej zasady, co w późniejszym czasie skutkuje pękaniem elewacji. Warto zatem zwrócić uwagę na to, w jaki sposób fachowcy układają styropian, po to, by w przyszłości uniknąć przykrych konsekwencji.
Jakie będą konsekwencje wynikające z braku docieplenia fundamentów?
W projektach budowlanych jest jasno określone, że docieplenie powinno zachować ciągłość — od fundamentów, poprzez ściany, aż do dachu. Jednak wielu inwestorów indywidualnych rezygnuje z docieplenia fundamentów, nie zdając sobie tym samym sprawy, że w termoizolacji pojawią się wówczas mostki termiczne, które odpowiedzialne są za straty ciepła. Aby mieć pewność, że zimno nie będzie przedostawało się od gruntu, nigdy nie należy rezygnować z tej części ocieplenia.
Czym skutkuje zła kolejność nakładania warstw ocieplenia?
Błędem, który może obniżyć jakość materiału dociepleniowego jest położenie najpierw siatki, później kleju. Zawsze należy najpierw nałożyć klej, następnie zatopić w nim siatkę. Stanowi to gwarancję wysokiej przyczepności siatki do podłoża, a także zapewni stabilność całej konstrukcji.
Czym grozi niezagruntowanie powierzchni?
Musimy mieć świadomość, że jeśli zrezygnujemy z gruntowania, to powierzchnia elewacji będzie nierówna. To z kolei spowoduje, że po kilku latach tynk zacznie odpadać, co sprawi, że budynek będzie zimny i będzie wyglądał nieestetycznie.
Czym skutkuje brak listwy startowej?
Listwa startowa to część podpory dla warstwy ociepleniowej. Jej brak prowadzi do pękania tynku, czego konsekwencją jest odpadanie warstwy izolacyjnej. Elewacja nie będzie wówczas trwała i będzie prezentować się mało estetycznie.
Jakie będą skutki nieprawidłowego doboru materiałów oraz źle przeprowadzonego montażu?
Błędy popełnione przy montażu termoizolacji są praktycznie nie do naprawienia i będą miały negatywny wpływ na kolejne warstwy systemu. Zaliczamy do nich niewłaściwy dobór kleju, klejenie płyt tylko na placki, pozostawienie niewypełnionych szczelin lub wypełnienie ich zaprawą, prowadzenie prac budowlanych w nieodpowiednich warunkach termicznych, nierówne przyklejenie poszczególnych płyt styropianowych, a także przyklejenie płyt bez przewiązania (szczególnie na krawędziach budynku).
Szczególną uwagę należy zwrócić na tynk, który kończy docieplenie. Produkt ten powinno dobierać się pod względem specyfiki terenu, na jakim znajduje się budynek, (odległość od lasu, stopień wilgotności czy zacienienia terenu itp.) a także samego budynku.
Jakie mogą być konsekwencje zakupu tanich produktów?
Często popełnianym błędem jest zakup styropianu o nieodpowiedniej grubości. Źle dobrana grubość może bowiem skutkować słabymi parametrami termoizolacyjnymi, co oznacza, że może zwiększyć się zapotrzebowanie na energię cieplną. Z tego względu warto stosować materiały, które zostały dokładnie ujęte w projekcie budowlanym.
Jak uniknąć błędów popełnianych przy ocieplaniu domu? Podsumowanie.
Jeśli chcemy uniknąć błędów przy ocieplaniu budynku, to warto zatrudnić profesjonalną ekipę budowlaną. Koszty może będą nieco wyższe, niż wówczas, gdybyśmy samodzielnie wykonywali prace, ale zagwarantuje nam to trwałość ocieplenia. Ważną kwestią jest również zastosowanie kompletu docieplenia, od tego samego producenta. Oznacza to, że styropian, siatka, tynk, klej powinny być tej samej marki. W innej sytuacji tracimy gwarancję. Decyzje te poskutkują właściwie położoną termoizolacją i prawidłowym ociepleniem domu. Pamiętajmy, że dobrze ocieplony dom może przetrwać nawet 20-30 lat bez żadnych napraw i dodatkowych kosztów w tym zakresie.
FAQ
Dlaczego brak dokumentacji projektowej przy ocieplaniu domu może prowadzić do przykrych konsekwencji?
Brak dokumentacji projektowej jest problematyczny, ponieważ dokumentacja ta zawiera kluczowe informacje na temat termoizolacji budynku. Dokumentacja stanowi podstawę do prawidłowego wykonania ocieplenia. Bez niej istnieje ryzyko, że docieplenie zostanie wykonane nieprawidłowo, co może prowadzić do dalszych strat ciepła i konieczności kosztownych napraw. W przypadku starszych budynków, gdzie dokumentacja może być niekompletna lub nieaktualna, konieczne jest odszukanie starych dokumentów lub stworzenie nowej, na podstawie szczegółowych pomiarów. Cennych informacji dostarczy nam również świadectwo energetyczne, w którym zawarte są wszystkie dane informujące o efektywności energetycznej budynku.
Jakie są konsekwencje nieprawidłowego kołkowania styropianu podczas ocieplania budynku?
Nieprawidłowe kołkowanie, takie jak przytwierdzanie kołków tuż po położeniu styropianu, może prowadzić do obniżenia wytrzymałości warstwy termoizolacyjnej. Właściwe wzmocnienie za pomocą kołków powinno odbywać się między 24 a 48 godzin po przyklejeniu styropianu. Tym sposobem zapewnimy odpowiednią stabilność i trwałość ocieplenia. Dodatkowo błędy takie jak użycie niewłaściwego rodzaju kołków, ich niewłaściwa liczba lub miejsce instalacji mogą prowadzić do problemów z trwałością, a także efektywnością ocieplenia.
Dlaczego tak ważne jest stosowanie materiałów termoizolacyjnych od tego samego producenta?
Stosowanie materiałów termoizolacyjnych od jednego producenta jest ważne, ponieważ produkty te są zazwyczaj zaprojektowane tak, aby współdziałały ze sobą, co minimalizuje ryzyko błędów montażowych. Wybór materiałów od różnych producentów może prowadzić do niekompatybilności i problemów z prawidłowym wykonaniem ocieplenia, co w konsekwencji skutkuje także utratą gwarancji.
Anna Adamczyk Copywriterka z pasji. Swoją drogę z pisaniem zaczęła od poezji do szuflady. Uwielbia tworzyć artykuły blogowe na różne tematy. Odbyła wiele szkoleń z zakresu stolarki okiennej, materiałów budowlanych oraz wykończenia wnętrz. Specjalizuje się w tematyce budowlanej, ale wystrój wnętrz nie jest jej obcy. Miłośniczka literatury kobiecej. Pasjonuje się również psychologią i wszystkim, co związane z naturą człowieka. Kocha psy! Nie wyobraża sobie życia bez muzyki - od niedawna fanka Ani Karwan. |
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.