
Jak zamontować okno dachowe w istniejącym dachu?

Planujesz metamorfozę poddasza i chcesz zamontować okno dachowe w istniejącym dachu? Sprawdź, jak to zrobić. Podpowiadamy, jakich zasad należy przestrzegać, by prace montażowe przebiegły bezpiecznie i nie osłabiły konstrukcji budynku. Z tego artykułu dowiesz się, jak obliczyć wymiary otworu okiennego i zadbać o właściwą izolację połączenia okna dachowego z połacią dachu.
Spis treści:
- Rodzaje dachów a montaż okna dachowego
- Okna do dachów skośnych i dachów płaskich
- Kołnierze do dachów z blachówką, blachodachówką i innymi pokryciami
- Montaż okna dachowego — najczęściej spotykane problemy
- Przygotowanie otworu w dachu
- Osadzenie i uszczelnienie okna
- Czy montaż okien dachowych wymaga pozwolenia?
- Termoizolacja budynku, a montaż okna dachowego
- Zalety montażu okna dachowego w istniejącym dachu
Rodzaje dachów a montaż okna dachowego
Okna dachowe można montować w różnych rodzajach dachu. To dobra wiadomość dla osób, które chcą doświetlić swoje poddasze i przerobić je na pomieszczenie użytkowe. W zależności od kąta nachylenia pokrycia dachowego i materiału, z jakiego jest wykonane, dobiera się nieco inne techniki montażowe. Szczególną uwagę należy zwrócić na obowiązujące normy budowlane, kwestie bezpieczeństwa i odpowiedniej termoizolacji.
Okna do dachów skośnych i dachów płaskich
Standardowe okna dachowe montowane są w dachach skośnych o kącie nachylenia od 15 do 90 stopni. Im bardziej stromy dach tym łatwiej doświetlić wnętrze. Nawet niewielkie przeszklenie wprowadzi do środka dużą ilość światła słonecznego. Wybór okien do skośnych pokryć dachowych jest bardzo szeroki, możesz zdecydować się na większość standardowych modeli obrotowych i uchylno-obrotowych znanych producentów.
Ciekawostka: Jeśli kąt nachylenia dachu wynosi od 40 do 55 stopni, a konstrukcja nie posiada ścianki kolankowej, możesz zamontować okno dachowe typu galeria, które po otwarciu przemienia się w balkon.
Dach płaski ma kąt nachylenia mniejszy od 15 stopni, co wiąże się z pewnymi wyzwaniami. Przede wszystkim na płaskiej powierzchni łatwo gromadzi się woda, co może prowadzić do przecieków. Zalecany jest montaż okien do dachów płaskich, które zostały wyposażone w podwyższoną podstawę. Możesz zdecydować się na modele otwierane lub nieotwierane. Posiadają wzmocnione pakiety szybowe i zabezpieczenia antywłamaniowe.

Kołnierze do dachów z blachówką, blachodachówką i innymi pokryciami
Rodzaj materiału, z jakiego zostało wykonane pokrycie dachu, ma duży wpływ na dobór akcesoriów montażowych i technikę wprawiania okna. Przede wszystkim należy dopasować do niego kołnierz uszczelniający. Jego zadaniem jest szczelne połączenie stolarki okiennej z połacią dachu. Odprowadza wodę deszczową i pośniegową. Aby dobrze pełnił swoje funkcje musi odpowiednio przywierać do powierzchni. Są różne rodzaje kołnierzy, przeznaczone między innymi do dachówek płaskich zakładkowych, karpiówek, blachy panelowej, pokryć falistych i wysokoprofilowanych.
Ponadto każdy materiał obrabia się nieco inaczej — ma to spore znaczenie przy wycinaniu otworu okiennego, gdy trzeba usunąć część pokrycia dachu. Dekarz musi przygotować odpowiednie narzędzia i materiały.
Nie przegap okazji Polecane produkty
Montaż okna dachowego — najczęściej spotykane problemy
Poniżej prezentujemy poradnik, jak krok po kroku zamocować okno w istniejącym dachu. Wykonanie tego zadania to spore wyzwanie, do którego należy podejść z dużą precyzją i odpowiedzialnością. Jeśli zrobisz to źle, może dojść do uszkodzenia konstrukcji budynku. Każda nieszczelność będzie źródłem przecieku, a woda przepływająca na poddasze osłabia ściany i dach, prowadzi do rozwoju glonów i grzybów. Właśnie dlatego najczęściej prace dekarskie zlecane są fachowcom.
Średni koszt montażu okna dachowego mieści się w granicach od 550 do 1000 złotych za sztukę, zależy od regionu i stopnia skomplikowania prac. Obróbka dachu przed instalacją okna wynosi od 250 do 400 złotych za metr bieżący.
Przygotowanie otworu w dachu
Pierwszym krokiem jest przygotowanie otworu w dachu. Jak obliczyć jego wymiary? Do szerokości montowanego okna dolicz około 7 cm, a do jego wysokości od 6,5 do 7 cm. Otwór najlepiej umieścić pomiędzy krokwiami, by nie musieć ich przecinać. Jeśli nie masz takiej możliwości, warto zastosować wymiany — poziome belki, które wzmocnią konstrukcję dachu i będą zapobiegać jej przeciążeniom.
Najlepszym rozwiązaniem jest wybór okna dachowego dopasowanego do rozstawu krokwi w dachu. Obniży to koszty remontu i ułatwi przygotowanie otworu do montażu stolarki okiennej.
Najpierw usuń pokrycie dachowe w wybranym miejscu. Do demontażu dachówek ceramicznych, cementowych lub karpiówki przyda się młotek dekarski, dłuto lub płaski łom. Rozpocznij od zdejmowania górnego rzędu dachówek, następnie kieruj się w dół. W przypadku blachodachówki i blachy panelowej możesz wykorzystać nożyce elektryczne do cięcia blachy. Zachowaj ostrożność ze szlifierką (występuje ryzyko przegrzania i uszkodzenia materiału).

Osadzenie i uszczelnienie okna
Montaż okna dachowego będzie łatwiejszy, jeśli wyjmiesz skrzydło i na początku zamocujesz samą ramę. Wstaw ją w wykonany otwór dachowy i upewnij się, że jest prosto położone. Wykorzystaj w tym celu poziomicę. Następnie:
- Przymocuj kątowniki montażowe do łat dachowych.
- Użyj taśmy uszczelniającej i pianki montażowej do wypełnienia szczeliny wokół ramy okna.
- Zamontuj dolną część kołnierza, a następnie elementy boczne i górne.
- Sprawdź szczelność połączenia okna z dachem.
- Dostosuj pokrycie dachowe wokół okna, zamontuj odpowiednio przycięte dachówki, blachę panelową lub inny materiał.
Po wykonaniu tych prac możesz wstawić skrzydło okienne i przetestować sprawność mechanizmu otwierania oraz zamykania okna. Zawsze zwracaj uwagę na wskazania producenta stolarki okiennej.
Czy montaż okien dachowych wymaga zezwolenia?
Tak. Montaż okna dachowego w istniejącym dachu i adaptacja poddasza zmieniają sposób użytkowania przestrzeni, co wymaga uzyskania pozwolenia budowlanego. W tym celu musisz złożyć wniosek do starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Więcej informacji na temat pozwoleń budowlanych znajdziesz w artykule Wstawienie okna dachowego — czy potrzebne zezwolenie? Zapraszamy do lektury.
Termoizolacja budynku, a montaż okna dachowego
Wybijając otwór w dachu i montując okno musisz pamiętać, że jest to duża ingerencja w konstrukcję budynku. Może wpłynąć na jego parametry termoizolacyjne. Aby zapobiec stratom ciepła:
- Montuj okna dachowe z energooszczędnym pakietem trzyszybowym.
- Zadbaj o szczelność połączenia stolarki okiennej z połacią dachu.
- Stosuj dodatkowe akcesoria termoizolacyjne, np. kołnierz termoizolacyjny RUC.
Możesz zdecydować się na montaż gotowych ram ocieplających, które przygotowane są pod wymiar okien. Przy okazji prac remontowych warto zrobić kompleksowy przegląd dachu, a w razie potrzeby ocieplić poddasze od wewnątrz, wykorzystując do tego płyty styropianowe lub wełnę mineralną.

Zalety montażu okna dachowego w istniejącym dachu
Czy warto zamontować okno dachowe w istniejącym dachu? Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim zwiększa funkcjonalność budynku. Pozwoli Ci wykorzystać poddasze jako pomieszczenie użytkowe, przekształcić je w sypialnię, gabinet, pokój gościnny. Podniesie wartość nieruchomości. Przy odpowiednim planowaniu prac montaż okna dachowego w istniejącym dachu to opłacalna i przyszłościowa inwestycja.
FAQ
Jak wybrać okno dachowe do montażu w istniejącym dachu?
Wymiary okna dachowego warto dopasować do rozstawu krokwi, by nie trzeba było ich przecinać. Przy wyborze stolarki okiennej trzeba zwrócić uwagę również na kąt nachylenia dachu. W specyfikacji okien można znaleźć informacje na temat dopuszczalnego kąta montażu, czy przeznaczone są do pokryć skośnych czy płaskich.
Jakie błędy są najczęściej popełniane przy montażu okien?
Do najczęściej popełnianych przy montażu okien błędów należy dobór niewłaściwego wymiaru otworu w dachu, przecięcie krokwi bez wzmocnienia konstrukcji dachowej i nieprawidłowe uszczelnienie stolarki okiennej. Problemem może być także zakup kołnierza niedopasowanego do rodzaju pokrycia dachowego.
Jak wstawienie okna dachowego wpływa na konstrukcję dachu i izolację budynku?
Jeśli okno dachowe zostanie odpowiednio wstawione, nie wpłynie na stabilność konstrukcji dachu. Pakiet trzyszybowy i kołnierz uszczelniający będą chronić poddasze przed stratami ciepła. Dobrym rozwiązaniem jest termomodernizacja budynku, ocieplenie dachu i ścian wewnętrznych poddasza.
![]() |
Monika Karpińska Copywriterka, absolwentka kulturoznawstwa i filologii polskiej. Od lat zajmuje się content marketingiem. Uwielbia pisać. Stawia swoje pierwsze kroki w branży budowlanej, ucząc się na temat wykończenia wnętrz i różnych stylów aranżacji. Ma wiele zainteresowań. W wolnych chwilach uczy się języka hiszpańskiego i jest wolontariuszką w fundacji opiekującej się bezdomnymi kotami. Gorąco zachęca do adopcji zwierząt. |
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.