t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wstawianie okna dachowego - czy potrzebne zezwolenie

2021-03-12
Wstawianie okna dachowego - czy potrzebne zezwolenie

Wstawianie okna dachowego - czy potrzebne zezwolenie

Planując montaż okna dachowego, nachodzi nas pytanie: okno dachowe pozwolenie czy zgłoszenie, czyli czy należy uzyskać pozwolenie na tego typu prace, czy wystarczy zgłoszenie do odpowiedniego Urzędu Miasta lub Gminy? A może nie musimy się fatygować i wystarczy jedynie wstawić okna? Rozwiejemy te wątpliwości w tym artykule.


KLIKNIJ i posłuchaj porady w wersji audio

Przepisy prawa budowlanego z dnia 7 lipca 1994 r. (Dz.U 156/6 poz 1118 z poźn. Zmianami art.29) dokładnie regulują wymogi wstawiania przeszkleń. Musimy wziąć pod uwagę dwie sytuacje: gdy wstawiamy nową stolarkę okienną, której wcześniej nie było oraz druga sytuacja: gdy wymieniamy okna dokonując montażu we wcześniej istniejący otwór okienny.
okna dachowe

- Budowa domu oraz w tej sytuacji wstawianie okien dachowych, wymaga zgłoszenia wraz z projektem i uzyskania pozwolenia. Potrzebnym dokumentem będzie w tym wypadku projekt architektoniczny z zaznaczonymi wnękami okiennymi. - Wstawienie nowych przeszkleń, to według prawa przebudowa budynku. Jeśli chcesz wstawić okna w nowym miejscu w dachu, po to, aby na przykład bardziej doświetlić poddasze lub zniwelować dźwięki z zewnątrz; lub chcesz powiększyć istniejący już otwór okienny, po to, aby także doświetlić pomieszczenie; albo zamiast okna wstawić okno balkonowe lub kolankowe – te czynności musisz zgłosić i dalej możesz śmiało realizować swój plan zabudowy. - Wymiana okien, czyli wstawienie ich w otwory już istniejące, to, według prawa, remont i nie wymaga pozwoleń ani zgłoszeń. Jeśli chcesz wymienić stare okna na nowe, będące w tym samym miejscu i nie ingerujące w bryłę budynku (czyli ten sam wymiar otworu okiennego) lub dach, możesz to swobodnie zrobić. - Wstawienie nowych okien chcesz przeprowadzić w budynku objętym nadzorem konserwatora zabytków – musisz uzyskać pozwolenie. - Chcesz dokonać zmian w poddaszu – z nieużytkowego przekształcić je na użytkowe, również wymagane jest pozwolenie.
okna dachowe
Często najważniejszym pytaniem, stawianym przez Klientów, jest okno dachowe pozwolenie czy zgłoszenie. Czym różnią się te dwie formy prawne? Pozwolenie to jest wydanie przez odpowiedni organ administracji architektoniczno-budowlanej stosownego dokumentu, potwierdzającego wydanie pozwolenia na budowę. Zgłoszenie składamy my, chcąc dokonać zmian w istniejącym budynku. Dostarczamy dokumenty do odpowiedniego organu. Zgłoszenie jest darmowe, pamiętajmy o pobraniu potwierdzenia złożenia zgłoszenia. Jeżeli mamy wątpliwości, związane z naszym działaniem przy wstawianiu okien na poddasze zawsze można dowiedzieć się u źródła, czy w takim przypadku będą wymagane dokumenty. Czasem w zależności od sytuacji, Urząd żąda lub nie wymaga dokumentów. Może być to uzależnione od warunków zabudowy lub na podstawie wcześniejszych dokumentów, które dostarczyliśmy, organ może odstąpić od wymaganej dokumentacji.
okna dachowe
W naszej ofercie znajdziesz eleganckie okna dachowe wielu typów, w tym okna drewniane oraz plastikowe, okna z kołnierzem płaskim lub falistym. Posiadamy je w następujących rozmiarach: 55x78 cm, 66x118 cm, 78x118 cm, 78x140 cm, 78x98 cm. Oferujemy okna dachowe takich marek jak: Balio, Dobroplast, Fakro, Magnetic, Rooflite i Velux. Wszystkie oferowane okna połaciowe są wysokiej jakości, trwałe oraz cechują się wygodnym użytkowaniem. Systemy okienne z naszej oferty wyróżniają się wysokim poziomem izolacji cieplnej i akustycznej, profesjonalnym wykonaniem oraz eleganckim wykończeniem.
okna dachowe

zabudowa okna dachowego - sprawdź więcej informacjiMasz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
pixel