t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak pomalować podłoże metalowe?

2021-06-10
Jak pomalować podłoże metalowe?

Elementy metalowe, podobnie jak drewniane, z biegiem czasu tracą swój blask. Czy to oznacza, że należy je od razu wymienić? Oczywiście, że nie!Tak naprawdę wystarczy odrobina wolnego czasu i chęci, aby je odnowić. Zastanawiasz się jak pomalować podłoże metalowe? Dziś opowiemy Ci, jak właściwie przygotować podłoże oraz jakie farby do metalu wykorzystać, aby uzyskać długotrwały i zadowalający efekt renowacji.


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jaką farbę wybrać do malowania metalowych powierzchni?
  2. Jak prawidłowo przygotować metalową powierzchnię do malowania?
  3. Jak malować podłoże metalowe - poszczególne kroki?
  4. O jakich zasadach nie można zapominać malując metalowe powierzchnie?


czym malować metal, jak malować metal, jak pomalować podłoże metalowe
odtłuszczanie powierzchni metalowych przed malowaniem

Jaką farbę wybrać do malowania metalowych powierzchni?

Twój płot lub inne metalowe elementy wymagają renowacji? Zanim rzucisz się w wir pracy, wybierz odpowiednia farbę do metalu. Zastanawiasz się czym malować metal? Poniżej odpowiadamy na to nurtujące Cię pytanie.

Zarówno na rynku materiałów budowlanych, jak i w sklepie renowa24.pl dostępnych jest wiele rodzajów farb do metalu. Warto przyjrzeć się każdej z osobna, ponieważ sprawdzają się w odmiennych warunkach. Dlatego, aby odpowiednio dopasować je do malowanej powierzchni, należy zapoznać się z ich właściwościami, składem i przeznaczeniem.

Jeżeli zależy Ci na pomalowaniu np. metalowego ogrodzenia, wybierz farbę cholorokauczukową. W tym wypadku doskonale sprawdzi się farba chlorokauczukowa DEKORAL CHLOROKAUCZUK STRONG.

Chcesz odnowić metalowe meble ogrodowe lub pomalować metalowe parapety na zewnątrz? Zdecydują się na emalię olejno-ftalową emalię ftalową DEKORAL EMAKOL STRONG, która nie tylko zapewni dekoracyjny efekt, ale także będzie chroniła pomalowane elementy przed działaniem czynników atmosferycznych, a także na zarysowania i uderzenia, o które przy meblach nietrudno.

Porada eksperta:

Wybierając farbę do metalu nie zapomnij także o gruncie antykorozyjnym. Powinien pasować do wybranego przez Ciebie produktu zabezpieczającego. Jeżeli metal jest w dobrym stanie, a Ty chcesz go jedynie odnowić, możesz postawić na farby 3 w 1, które zawierają w sobie nie tylko farbę nawierzchniową, ale także wspomniany grunt.

czym malować metal, jak malować metal, jak pomalować podłoże metalowe
odtłuszczanie powierzchni metalowych przed malowaniem

Jak prawidłowo przygotować metalową powierzchnię do malowania?

Nie wiesz jak malować metal? Pierwszym i najważniejszym krokiem jest prawidłowe przygotowanie powierzchni. Zanim cokolwiek nałożysz na metalową powierzchnię, najpierw ją umyj i osusz. Następnie usuń z metalu stare, luźne fragmenty starej farby lub powstałej rdzy. To zadanie możesz wykonać za pomocą specjalnej drucianej nakładki lub pokusić się o usunięcie tych elementów za pomocą ręcznej drucianej szczotki lub papieru ściernego. Dzięki temu zabiegowi poprawisz przyczepność podłoża.

Kolejnym krokiem jest odpylenie materiału. Przetrzyj go na mokro. Pozostanie Ci teraz odtłuszczanie powierzchni metalowych przed malowaniem, a następnie pomalowanie przygotowanych powierzchni.

Jak malować podłoże metalowe - poszczególne kroki?

Jak pomalować podłoże metalowe? Wystarczy zachować odpowiednią kolejność prac i postępować zgodnie z informacjami, jakie na etykiecie zawarł producent poszczególnych farb do metalu. Poniżej przedstawiamy także kolejne kroki, które pomogą Ci wykonać to zadanie prawidłowo.

Pierwszym jest wspomniane wyżej przygotowanie podłoża. Następny to pokrycie go odpowiednim podkładem gruntującym. Ten etap prac jest szczególnie ważny, jeśli metalowa powierzchnia jest w złym stanie. Dzięki nałożeniu podkładu antykorozyjnego możesz liczyć na wzmocnienie podłoża, a także wyrównanie jego chłonności. Co więcej, produkt ten skutecznie chroni metal przed ponownym wystąpieniem korozji.

Po zabezpieczeniu metalu podkładem należy nanieść wybraną farbę na metalowe elementy. Najlepiej nanieść je na trudno dostępne miejsca, zwracając szczególną uwagę na ostre krawędzie. Pamiętaj o tym, aby farbę nanosić, dopiero kiedy podkład dokładnie wyschnie i się utwardzi.

Przed nałożeniem emalii wymieszaj ją staranie. Pozwoli Ci to mieć pewność, że wszystkie składniki zostały dokładnie wymieszane. Malując metalowe powierzchnie swoją pracę wykonuj w odpowiednich warunkach - zwróć uwagę na temperaturę i wilgotność powietrza. Nie bagatelizuj także czasu schnięcia pomiędzy kolejnymi warstwami. Czekaj tyle, ile zalecił producent wybranej przez Ciebie farby. Czasami może być to zaledwie 1 godzina, a czasami nawet cała doba.

czym malować metal, jak malować metal, jak pomalować podłoże metalowe
odtłuszczanie powierzchni metalowych przed malowaniem

O jakich zasadach nie można zapominać malując metalowe powierzchnie?

Aby mieć pewność, że pomalowane przez Ciebie metalowe powierzchnie przez kolejne lata zachowają blask, powinieneś przestrzegać kilku istotnych zasad. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że:

  1. Musisz koniecznie przygotować podłoże. Będziemy o tym pisać do znudzenia, ponieważ bez tego nawet z najlepszą farbą do metalu nie osiągniesz żadnych efektów. Jedyne co Cię czeka to złość i frustracja, że Twoja praca poszła na marne.
  2. Powinieneś z uwagą wybierać farbę do metalu. Zwróć uwagę na rodzaj produktu - możesz wybierać pomiędzy farbami do wewnątrz lub na zewnątrz. Wybierz także jedno z rozwiązań: farba podkładowa + nawierzchniowa lub produkt 3w1, czyli farba, która łączy w sobie obie funkcje, a jednocześnie jest także antykorozyjna.
  3. Zanim zaczniesz malować całą powierzchnię, zrób wymalowanie próbne. Jest to istotne, jeśli z powierzchni malowanego mebla, czy płotu nie usunęliśmy całkowicie starej farby. Powinniśmy na nią nałożyć nowy produkt i jeśli nasze oczekiwania będą inne konieczne będzie usunięcie całej starej powłoki.
  4. Do malowania powierzchni metalowych i prawidłowego przyjęcia się farby konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne. Optymalna temperatura powietrza powinna wynosić między 5 a 30°C, a jego wilgotność nie powinna przekraczać 80%.
  5. Musisz zawsze stosować się do zaleceń producenta i wybrać odpowiednie narzędzia do malowania.

Trzymając się powyższych zasad malowanie podłoży metalowych nie będzie niczym trudnym.

czym malować metal, jak malować metal, jak pomalować podłoże metalowe
odtłuszczanie powierzchni metalowych przed malowaniem

Przeczytaj także:

Jakie farby do drewna wybrać, aby stworzyć taras i pergole zgodne z trendami w 2021 roku?

Czym zabezpieczyć drewno?


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
2023-03-17
wsio ok
pixel