Czym zabezpieczyć drewno?
Drewno należy do materiałów klasycznych i niezwykle estetycznych. Rozciąga wokół siebie ciepłą atmosferę, wywołuje klimat wspólnoty i bezpieczeństwa w domownikach oraz w gościach. Jednak, aby drewno działało w taki sposób niezmiennie przez lata, nie może ulegać zniszczeniu pod wpływem czynników zewnętrznych. Aby tak się stało, drewno należy chronić, używając specjalistycznych środków do jego pielęgnacji.
Z artykułu dowiesz się:
- dlaczego warto impregnować drewno
- dlaczego warto wybrać lakierobejcę
- do jakiego drewna można wykorzystać specjalistyczny olej
- dlaczego przygotowanie drewnianego podłoża jest ważne przed nałożeniem danego specyfiku
Przede wszystkim impregnacja
Impregnacja to bezapelacyjnie podstawa. Impregnat tworzy bazę ochronną, która jest wyjściową dla kolejnych środków. Ten środek ma przede wszystkim jedno zadanie – chronić drewno przed szkodnikami.
Impregnaty to środki biobójcze, które wnikają w głąb drewna. Posiadają specyficzny skład, który pomaga w walce z grzybami. To doskonała broń na siniznę niszczącą drewno od środka. Taki preparat pozwala na skuteczną regulację poziomu wilgotności w deskach. Stosując impregnat, możesz liczyć na ochronę przed warunkami atmosferycznymi, również tymi ekstremalnymi. Mrozy, bardzo obfite deszcze czy nagłe zmiany temperatury, mogą powodować puchnięcie drewna, próchnięcie oraz rozwój grzybów i pleśni. Impregnat temu przeciwdziała.
Zazwyczaj impregnaty są środkami uniwersalnymi nadającymi się zarówno do drewna miękkiego, jak i twardego. Przy czym bez znaczenia jest fakt, czy jest to materiał z drzewa iglastego, czy liściastego. Za pomocą impregnatu z łatwością ochronisz deski ze świerku, sosny, dębu, brzozy, buku czy modrzewi. Impregnat to środek doskonały do ochrony drewnianego tarasu, ale także huśtawek, piaskownicy, paneli lamelowych lub ogrodzenia.
Aplikacja impregnatu jest banalnie prosta. Nakłada się go, wykorzystując większy pędzel z długim włosiem w dwóch lub trzech warstwach. W większości wypadków impregnat jest bezbarwny, co pozwala podkreślić naturalny charakter drewna.
Dlaczego warto wybrać lakierobejcę?
To nowoczesne połączenie lakieru oraz bejcy, które pozwolą zabezpieczyć drewno z niespotykaną dotąd siłą. Stosując lakierobejcę, możesz liczyć na ciekawy efekt wizualny. Specyfik ten zapewnia powierzchnię o zabarwieniu satynowym i półmatowym. Lakierobejca daje odczucia elegancji. Często wykorzystywana jest przez domowników posiadających własny ogród do stylizowania i zabezpieczania drewnianych altan, drzwi czy mebli ogrodowych. Decydując się lakierobejcę, wybierz produkt odporny na zmienne czynniki atmosferyczne.
W większości przypadków takie specyfiki są produkowane na bazie żywic akrylowych, co jest dostateczną ochroną przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Jednocześnie powłoka pokryta przez lakierobejcę schnie błyskawicznie - nawet w ciągu 30 minut możesz już liczyć na doskonałą odporność na deszcz. To doskonałe rozwiązanie dla niecierpliwych, ponieważ teraz wystarczy ledwie moment przed deszczem, aby spokojnie wykonać swoją pracę. Już nie będziesz czekać długich godzin na bezdeszczowy dzień.
Lakierobejca jest dość uniwersalna i stosuje się ją do pokrywania materiałów z drewna miękkiego oraz twardego. Jej aplikacja jest banalnie prosta, jednak warto pamiętać o jednej podstawowej zasadzie: malując, prowadź pędzel w zgodzie z kierunkiem rozmieszczenia słojów w drewnie.
Olej – do jakiego drewna?
Olejowanie materiału drewnianego ma jedno podstawowe zadanie - zapobiegać temu, aby woda przedostawała się w głąb materiału. Oleje są opcją niezwykle często wybieraną. Głównie za sprawą tego, że są hydrofobowe. Również wzmacniają drewno od środka. Doskonale wnikają w jego strukturę, skutecznie zapobiegając rozprzestrzenianiu się grzybów i pleśni. Materiał pokryty olejem będzie odporny na opady deszczu, śniegu, na rozwijające się w jego wnętrzu grzyby, ale również promieniowanie UV.
Olej trochę gorzej sprawdzi się w przypadku miękkich rodzajów drewna, jednak bez problemu możesz go użyć na drewnie twardym oraz egzotycznym, na przykład na modrzewiu syberyjskim. Pokrywając deski olejem, możesz przeważnie liczyć na czteroletnią ochronę. Oczywiście pod warunkiem, że rozprowadzisz go po powierzchni zgodnie z zaleceniami producenta. Aby przedłużyć ten efekt – najlepiej systematycznie pokrywać powierzchnię dodatkową warstwą oleju, na przykład raz na sezon. Zapewni to trwały efekt i dodatkowo podkreśli naturalne piękno drewnianej powierzchni i wydłuży jego żywotność.
Nie ma dróg na skróty – przygotuj drewnianą powierzchnię
Bez względu na to, czy do ochrony drewna użyjesz lakierobejcy, impregnatu czy też oleju – powierzchnię, którą zamierzasz pokryć specyfikiem, musisz odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, powierzchnię taką warto najpierw wyrównać oraz uzupełnić wszelkie ubytki, które są na niej widoczne. Jeżeli powierzchnia wcześniej była już pokryta pewnymi specyfikami – przed użyciem nowego środka pozbądź się poprzedniego. Zrób to skrupulatnie. Tak, aby nic nie przeszkadzało w wiązaniu środka ochronnego z powierzchnią drewna.
Dopiero na tak odpowiednio przygotowanym wcześniej podłożu, możesz rozprowadzić jeden z wcześniej wymienionych środków ochronnych. Czynność ta może być dość czasochłonna i wymagająca, jednak z pewnością będzie przynosić satysfakcję przez długie lata - drewno będzie wyglądać estetycznie i nie zniszczeje na przestrzeni lat.
Zobacz także:
Jaki impregnat do drewna wybrać
Zainteresowany olejami do drewna od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta farb do drewna na renowa24.pl
Autor: Małgorzata Buchkovska
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.