Czym wyróżniają się farby akrylowe?

Farby akrylowe obecnie są jednym z najczęściej używanych środków do pokrycia ścian kolorem. Charakteryzują się niezwykle szybkim czasem schnięcia. Są to farby wodne, których spoiwem jest dyspersja akrylowa. Ten rodzaj farb wybierany jest często przez konsumentów ze względu na ich trwałość oraz odporność na wszelkie czynniki atmosferyczne. Co więcej, ze względu na swoją popularność, dostępne są w bardzo szerokiej palecie barw. Poświęcając choć chwilę na wybór, z pewnością znajdziesz kolor, który doskonale będzie pasować do wnętrza w twoim domu lub mieszkaniu.
Z artykułu dowiesz się:
- jakie zalety posiada farba akrylowa
- jakie jest zastosowanie farby akrylowej
- czy farby akrylowe mają jakieś wady
- gdzie jeszcze można wykorzystać farbę akrylową
- czy farby akrylowe mają zły wpływ na środowisko naturalne

Farba akrylowa – zalety
Farby akrylowe nie podrażniają dróg oddechowych, nie wydzielają także zapachu podczas malowania. Są doskonałą opcją dla alergików oraz osób mających przewlekłe problemy z oddychaniem. Farba akrylowa jest odporna na zmywanie, dzięki czemu powierzchnia nią pokryta cechuje się prostotą łatwością czyszczenia oraz renowacji. Wierzchnia warstwa ściany, jaką uzyskasz za pomocą farby akrylowej, będzie trwała i stosunkowo odporna na lżejsze uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, taką farbę możesz rozcieńczyć za pomocą czystej wody, a jej aplikacja jest łatwa i bezproblemowa.
Praca z farbą akrylową jest czystą przyjemnością. Produkty te cechują się silnym kryciem. Czasem wystarczy nawet jedna warstwa, aby całkowicie pomalować ścianę i uzyskać jednolitą barwę. Oczywiście są to tylko pojedyncze sytuacje, w większości wypadków niezbędne jednak będą dwie warstwy.
Zastosowanie farby akrylowej
Farby akrylowe są najczęściej wykorzystywane do malowania ścian wewnętrznych, a także sufitów. Ze względu na swoją popularność, znajdują się w asortymencie różnych producentów, dzięki czemu łatwo jest dobrać produkt spełniający oczekiwania, zarówno te jakościowe, jak i cenowe. Taki rodzaj farb najlepiej kryje powierzchnie suche. W przypadku ścian zawilgoconych lub też pomieszczeń, gdzie panuje duża wilgotność powietrza, zaleca się użycie innego rodzaju farb, choćby lateksowych.
Farby akrylowe kryją nie tylko ściany wewnętrzne, można je również używać na elewacjach, co jest rozwiązaniem ekonomicznym i wydajnym. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że w takim wypadku należy stosować tylko produkty specjalnie do tego przeznaczone. Producent musi wyraźnie zaznaczyć, że dana farba akrylowa nadaje się do elewacji zewnętrznej. Z jej pomocą bez większego problemu można pomalować tynk gipsowy oraz beton, czasem nawet niektóre powierzchnie metalowe. Oczywiście pod warunkiem, że obszary te będą wcześniej zagruntowane.
Farby akrylowe są często używane na gołych cegłach. Taka efektowna renowacja stanowi specyficzną dekoracją, często wykorzystywaną w pubach, restauracjach lub też designerskich wnętrzach loftów.
Ograniczenia farb akrylowych

Farba akrylowa jest więc ogólnodostępna, łatwa w aplikacji oraz stosunkowo niedroga, jednak posiada też swoje wady. Pokrycie ściany, na której znajduje się powłoka olejna, jest niemożliwa. Zanim przystąpisz do malowania takiej powierzchni farbą akrylową musisz najpierw zadbać o to, aby dokładnie zeszlifować poprzednią powłokę. Po jej usunięciu oraz pozbyciu się powstałych w ten sposób pyłów i innych zanieczyszczeń, możesz dopiero przystąpić do dalszej pracy.
Gdzie jeszcze można wykorzystać farbę akrylową?
Farby akrylowe zapewniają gwarancję bardzo dużej siły krycia. Co więcej, są wodoodporne, a pokryta nią powierzchnia zachowa swój pierwotny charakter, estetyczny rys i wygląd przez dłuższy czas. Takie farby są odporne na zmienność nasilenia promieni słonecznych, niektóre czynniki chemiczne. Po wyschnięciu farba akrylowa dostarcza gładkiej, estetycznej powierzchni, pełnej głębi koloru wywierając pozytywne wrażenie.
Niektóre takie produkty przyozdabiają również powierzchnie z satynowym połyskiem, jednocześnie są odporne na plamy oraz zabrudzenia. Z tego też powodu, farby akrylowe stosuje się często w budynkach użyteczności publicznej, a także wszędzie tam, gdzie przepływ ludzi jest dosyć spory. Powierzchnie pokryte farbą akrylową zobaczysz więc w szpitalach, urzędach oraz szkołach.
Produkcja i wpływ na środowisko

Proces produkcji farb akrylowych polega na chemicznej reakcji łańcuchowej łączącej monomery w polimery. Tak powstałe żywice akrylowe są głównym składnikiem i bazą tych farb. Produkty wodorozcieńczalne schną dzięki naturalnemu procesowi odparowania wody, natomiast inne, dzięki zawiesinie polimerów będącej składnikiem wiążącym.
Farby akrylowe nie są szkodliwe dla zdrowia, nie są również toksyczne dla środowiska. z tego też powodu jest to rozwiązanie często wybierane przez jednostki ceniące ekologię i kontakt z przyrodą. Ich rozpuszczalnikiem jest woda, w przeciwieństwie do produktów, które są rozpuszczalne przez toksyczne substancje.
Przeczytaj także:
Czym charakteryzuje się styl nostalgic
Czym charakteryzują się farby akrylowe
Zainteresowany farbami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:
Oferta farb na renowa24.pl
Autor: Małgorzata Buchkovska
![]() |