t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czym charakteryzuje się styl nostalgic?

2021-05-24
Czym charakteryzuje się styl nostalgic?

    

Nostalgia może dopaść czasem każdego, zwłaszcza jeśli chodzi o wystrój mieszkania. I nie ma w tym nic złego! Coraz więcej osób urządza swoje przestrzenie na wzór babcinych mieszkań, wypełniając pomieszczenia meblami i dodatkami rodem z PRL-u. Styl nostalgic przywraca do świetności meble, które były popularne w latach pięćdziesiątych, sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych dwudziestego wieku. Nie zabraknie więc w nim materiałów takich jak kryształ oraz lekkie, złote detale. W kuchni mogą pojawić się naczynia z kamionki, w salonie i sypialni len oraz aksamit. Wśród mebli znajdą się urocze, niewysokie komody oraz specyficzne fotele czy krzesła przypominające muszlę.

    


Z artykułu dowiesz się:

  1. dlaczego warto postawić na styl nostalgic
  2. gdzie szukać mebli i rekwizytów w stylu nostalgic
  3. na jakie kolory ścian w stylu nostalgic należy postawić
  4. jak przygotować meble do renowacji


jak dobrać kolor ścian w stylu nostalgic, styl nostalgic, charakterystyka stylu nostalgic, oryginalna aranżacja w stylu nostalgic

Nostalgiczny powrót do natury

Styl nostalgic to także ukłon w stronę natury. We wnętrzach z drugiej połowy dwudziestego wieku królowały wiszące donice z kwiatami, wiklina. Królują tutaj kolory pąków kwiatów, ale także barwy gleby, liści czy nawet piasku. Wnętrza także wypełnione są roślinami charakterystycznymi dla tej epoki, czyli paprociami, fikusami oraz bluszczami.

Jeżeli pragniesz mieszkać i funkcjonować we wnętrzu nostalgic, musisz mieć przede wszystkim umiar. Wiadomo, pragniesz by PRL był oddany jak najbardziej rzetelnie, jednak nie warto przesadzać. Ważne, aby umiejętnie łączyć stare z nowym w takich proporcjach, by uzyskać jednak odpowiednie aranżacyjne smaki, jednocześnie zachowując pełną funkcjonalność mieszkania. Nie chcesz przecież mieszkać w domu z poprzedniej epoki, a jedynie przebywać w pomieszczeniu nawiązującym do niej stylistyką.

Gdzie szukać mebli i rekwizytów w stylu nostalgic?

jak dobrać kolor ścian w stylu nostalgic, styl nostalgic, charakterystyka stylu nostalgic, oryginalna aranżacja w stylu nostalgic

Wszelkie dodatki oraz meble, które będą doskonale nadawać się do stylu nostalgic, dostępne będą w sklepach meblowych oraz wnętrzarskich. Takie rozwiązanie ma jednak pewne wady. Przede wszystkim, jedną z nich jest cena. Te dodatki będą nadzwyczaj drogie. Cena czasem nie będzie nawet przykładać się na jakość wykonania przedmiotu. Producenci zdając sobie doskonale sprawę z tego trendu, starają się grać na nim jak najwięcej.

Lepszym wyjściem na pozyskiwanie eksponatów do wnętrza nostalgic wydają się antykwariaty lub też internetowe giełdy, gdzie kupić można stare meble i dodatki. Oczywiście takie rozwiązanie będzie bardziej czasochłonne i będzie wymagać więcej energii. Czego jednak się nie robi dla klimatycznego wnętrza! Co więcej, dodatki w antykwariatach lub na giełdach będą nie tylko znacznie tańsze niż nowe przedmioty utrzymane tylko w takiej stylizacji. Będą posiadać ten wyjątkowy rys, ten kawałek duszy, o który właśnie chodzi w stylu nostalgic.

Co dokładnie przyda się do wnętrza urządzonego w takim stylu? Rozwiązań może być wiele, ale warto przytoczyć najpopularniejsze rozwiązania. Niezawodna jest biała komoda oraz stolik od starej maszyny do szycia. Klimatu potrafią nadać także wiszące doniczki wykonane z wikliny, mały stolik nocny ze specyficznie wykończonymi nogami. Tym, co będzie przywoływać na myśl poprzednią epokę, może być również duże okrągłe lustro z prostą czarną lub posrebrzaną ramą.

Oczywiście, meble te będą wymagać pewnego odświeżenia. Są to już przecież przedmioty dość wiekowe. Czasem niezbędne będzie złuszczenie starej farby i pokrycie mebla emalią akrylową do metalu lub drewna, w zależności od materiału, z którego wykonany jest przedmiot. Dobrym rozwiązaniem jest zbieranie elementów w stylu PRL-u przez dłuższy czas. Polega to na systematycznym polowaniu na okazyjne aukcje oraz przedmioty w antykwariatach.

W pewnym momencie mebli i dodatków będzie wystarczająco dużo, aby urządzić całe pomieszczenie, na przykład sypialnię. Tak zebrane meble i dodatki można odnowić, nadając im jednocześnie nowej współgrającej ze sobą barwy. Najczęściej domownicy decydują się na pójście w kierunku kolorystyki, jaką posiada najwięcej przedmiotów – tak, aby uniknąć niepotrzebnego nadmiaru pracy.

Nostalgic – jakie kolory na ścianach?

Dobierając odpowiednią farbę, warto pamiętać o tym, że nie zawsze kolory przeglądane na ekranie komputera będą odzwierciedlać to, jak farba będzie wyglądać na ścianie. Jeśli chodzi o styl nostalgic – stawiaj na ściany w kolorze gleby lub piasku. Farbę warto rozprowadzać na podłożu, które jest zagruntowane. Grunt zapewni lepsze krycie, a także mniejszą wchłanialność farby, co z kolei pozwoli na drobną oszczędność.

Lepiej kupić biały grunt neutralny, który jednocześnie można delikatnie zabarwić na kolor docelowy tak, aby później krycie było jeszcze łatwiejsze. Na schnięcie gruntu należy przeznaczyć od czterech do sześciu godzin. Na tak zagruntowaną powierzchnię można nałożyć już pierwszą warstwę farby. W zależności od preferencji, możesz zrobić to pędzlem lub wałkiem.

Ważne, aby przestrzeń wokół ściany była zabezpieczona taśmami malarskimi oraz folią do malowania. Kładąc drugą warstwę farby, zwracaj uwagę na wszystkie obszary powierzchni, których farba nie pokryła dokładnie lub wcale. Po pierwszym malowaniu, zwróć na nie szczególną uwagę rozprowadzając drugą warstwę.

Przed renowacją – przygotuj mebel

Chcąc zmienić kolorystykę mebli, musisz na początku dokładnie przygotować ich powierzchnię pod malowanie. Dodatkowo pamiętaj o tym, że zwykła farba do ściany może nie wystarczyć. W przypadku starej komody lub stolika pod maszynę do szycia, powierzchnię najlepiej zmatowić papierem ściernym. W przypadku grubszej powłoki stosuj papierach z niższą gradacją, natomiast w przypadku, gdy warstwa starej farby będzie bardzo cienka, zastosuj papier o gramaturze 240. Na koniec, pozbądź się pyłu za pomocą odkurzacza oraz delikatnie przetrzyj mebel wilgotną ścierką. Taką powierzchnię możesz już zagruntować. Najlepiej jest to robić małym wałkiem lub pędzlem. Wykorzystaj grunt do drewna, który ułatwi proces.

Pragnąc dopasować odpowiednią farbę i jej barwę do odmładzanych mebli, możesz skorzystać z małych testerów. Są to zazwyczaj mniejsze puszki farby o pojemności 0,45 L. Zdecyduj się na odpowiedni stopień połysku, tak by mebel pasował do otoczenia.

Przeczytaj także:

Najważniejsze wskazówki dotyczące malowania ścian w mieszkaniu

Dlaczego warto postawić na styl classic w sypialni

 



Zainteresowany farbami od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta farb na renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-25
Ok
pixel