Kołnierze do zmiany kąta montażu okna
Aby zadbać o szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym, należy dobrać kołnierz uszczelniający. W kategorii tej przedstawiamy kołnierze pojedyncze do zmiany kąta montażu okna. Dedykowane są do dachów o niewielkim nachyleniu – 10 st. Sprawdzają się w przypadku dachów mansardowych, przy adaptacji i rozbudowie niskiego poddasza. Kołnierze pojedyncze dostępne są w trzech wersjach, dzięki czemu można dostosować je do różnych typów dachów. Kołnierz dostępny jest również w wersji modułowej, aby zespalać okna dachowe.
Jakie korzyści wypływają z zastosowania kołnierza do zmiany kąta montażu okna?
Do zalet kołnierza pojedynczego można zaliczyć:
- Szczelność – kołnierz uszczelniający uszczelnia połączenie pomiędzy oknem dachowym a połacią dachową. Zabezpiecza poddasze przed dostaniem się zabrudzeń, śniegu, wiatru, wody i innych skutków czynników atmosferycznych.
- Odporność na zmienne czynniki zewnętrzne – zabezpiecza okna dachowe przed odkształceniami termicznymi.
- Zatrzymuje ciepło w pomieszczeniach – kołnierze pojedyncze wyposażone są w zestaw izolacyjny, aby chronić pomieszczenie nie tylko przed zimnym powietrzem, ale również wilgocią. Dzięki temu inwestorzy mogą cieszyć się uzyskaniem najlepszych parametrów cieplnych okien dachowych.
- Estetyczny design – oferowane kołnierze pojedyncze są starannie wykończone, aby stanowiły spójną całość z oknem dachowym.
Jakie są możliwości zastosowania kołnierzy do zmiany kąta montażu okna?
Prezentowane kołnierze pojedyncze stosowane są w przypadku, gdy dach nie ma wymaganego spadku 15 st. Dzięki kołnierzom możliwe jest podniesienie kąta montażu okna względem dachu o 10 st. Takie rozwiązanie sprawdza się, gdy przestrzeń na poddaszu jest ograniczona, a także w przypadku rozbudowy poddasza i na dachach mansardowych. Dostępne są trzy wersje kołnierza:
- ESA – do pokryć płaskich – łupki, gonty bitumiczne, papa.
- EZA-P – pokryć profilowanych – blacha profilowana, dachówka.
- EHA-P – pokryć wysokoprofilowanych – blacha wysokoprofilowana, dachówka.
FAQ
Z czego składa się kołnierz do zmiany kąta montażu okna?
Kołnierz posiada 4 komponenty – górny, dolny i dwa boczne. Oprócz tego w zestawie znajdują się paski z blachy do instalacji kołnierza, kliny uszczelniające i rynienka odprowadzająca wodę. Boczne elementy i górny element wyposażone są w materiał termoizolacyjny. Dolny element musi być dopasowany do konkretnego pokrycia dachowego. Kołnierze EHA-P i EZA-P wyposażone są w specjalne kliny uszczelniające, które zabezpieczają poddasze przed śniegiem, liśćmi i pyłem.
Jak wybrać kołnierz do zmiany kąta montażu okna?
Dobór odpowiedniego kołnierza uszczelniającego do okna dachowego jest kluczowe, aby zadbać o termoizolację i ochronę przed wilgocią danego budynku. Dlatego też zanim inwestor zdecyduje się na kołnierz, powinien wciąż pod uwagę takie aspekty jak:
- Model, kolor i rozmiar ram okiennych.
- Typ pokrycia dachowego.
- Głębokość, na której okno dachowe zostanie zainstalowane w dachu.
- Czy kołnierz ma być stosowany do okna pojedynczego, czy okien zespolonych.
Jak zamontować kołnierz do zmiany kąta montażu okna?
- Profile blaszane kołnierza powinny zostać połączone z ramą okna, po wcześniejszym umieszczeniu jej w otworze.
- Do dolnej części ościeżnicy, należy zamocować dolny element za pomocą wkrętów.
- Z łatami dachowymi łączy się zewnętrzne brzegi profili. Najlepiej za pomocą wkrętów, gwoździ lub haftek.
- Krawędzie profilowanej rynienki nie powinny zostać spłaszczone.
- Kołnierz nie może z żadnej strony wystawiać ponad ościeżnicę.
- Między oknem dachowych, a różnym typem pokrycia dachowego, powinno się zachować odpowiednie odstępy – blachodachówki i dachówki: 8-10 cm, gonty bitumiczne i płaskie blachy: 0-4 cm, wysokoprofilowe pokrycia: 9-12 cm. §