Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Klej do styropianu - jak wybrać?

2021-04-09
Klej do styropianu - jak wybrać?

Styropian to materiał, który jest najczęściej wykorzystywany do ocieplania budynków. Wynika to z faktu, że daje nam on wiele korzyści m.in. w postaci świetnej izolacji termicznej. Jednak, aby jego działanie mogło być skuteczne, należy wykorzystać odpowiedni klej do styropianu, który umożliwi mu prawidłowe ocieplenie danej ściany. Jest on nieodłącznym elementem prawidłowo wykonanej izolacji cieplnej. Poniżej znajdziesz informację dotyczącą tego, jaki klej i w jakiej sytuacji powinien być wykorzystany.


Z artykułu dowiesz się:

  1. czym charakteryzuje się klej do styropianu
  2. jakie kleje do styropianu wyróżniamy
  3. dlaczego wydajność kleju do styropianu ma znaczenie


Jaki klej do styropianu wybrać, Rodzaje kleju do styropianu, klej systemowy,klej niesystemowy

Czym charakteryzuje się klej do styropianu?

Klej do styropianu musi posiadać pewne właściwości, aby mógł nadawać się do wykonania ocieplenia budynku. Te, które wykorzystywane są do pracy podczas izolacji elewacji, powinny być przede wszystkim mrozoodporne i paroprzepuszczalne. Jeśli użylibyśmy innego rodzaju kleju do tego typu pracy, mógłby on po prostu pękać. Ważna jest również wytrzymałość mechaniczna i dobra przyczepność. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do izolacji termicznej budynku wykorzystać klej uniwersalny do zatapiania siatki i przyklejenia styropianu.

Kleje uniwersalne do styropianu to suche mineralne mieszanki, składające się przede wszystkim ze spoiw polimerowych i hydraulicznych. Znajdują się w nich również różne domieszki, których zadaniem jest zapewnienie temu produktowi wytrzymałości, elastyczności, urabialności i odpowiedniej przyczepności.

Aby móc używać kleju uniwersalnego, należy wymieszać go z wodą, według instrukcji podanej przez producenta na opakowaniu. Warto zaznaczyć, że klej po wymieszaniu nie może posiadać żadnych grudek, ponieważ może mieć to znaczący wpływ na trwałość styropianu, zwłaszcza na fasadzie budynku. Zadaniem kleju jest bowiem utrzymanie izolacji cieplnej przez wiele lat.

Jakie kleje do styropianu wyróżniamy?

Jaki klej do styropianu wybrać, Rodzaje kleju do styropianu, klej systemowy,klej niesystemowy

Na sam początek kleje do styropianu można podzielić na:

  • systemowe – inaczej nazywa się je również profesjonalnymi. W ich składzie zawierane są substancje, których zadaniem jest zwiększenie jego wytrzymałości oraz ułatwienie mocowania styropianu do podłoża. Do substancji tych zalicza się:
  • - redyspergowalny proszek odpowiadający za przyczepność; - włókna celulozowe – dają możliwość łatwej obróbki i uelastyczniają klej; - metylocelulozę – odpowiada za retencję wody i również odpowiada za przyczepność kleju.
  • niesystemowe nazywane również ekonomicznymi. Ich cena jest tańsza przez wzgląd na to, że posiadają mniejsze stężenie wyżej wymienionych składników, a co za tym idzie, mogą wykazywać się gorszymi parametrami technicznymi. Najczęściej dzieli się je na kleje:
  • - do zatapiania siatki; - do styropianu; - uniwersalne 2w1.

    Cementowe kleje do styropianu są najtańsze, ale posiadają również najgorszą jakość. Najlepszym rozwiązaniem jest więc klej do zatapiania siatki lub uniwersalny 2w1. Należy również dodać, że nie posiadają one gwarancji producenta.

    Nie zmienia to faktu, że wszystkie wymienione kleje niesystemowe do styropianu są ryzykowne i mogą nie sprostać wykonaniu prawidłowej izolacji cieplnej. Zdecydowanie lepiej zainwestować w profesjonalne kleje tego typu.

    Wydajność i zużycie kleju do styropianu

    Jaki klej do styropianu wybrać, Rodzaje kleju do styropianu, klej systemowy,klej niesystemowy

    Ważną właściwością, na którą należy zwrócić uwagę podczas wybierania najlepszego kleju do styropianu, jest jego wydajność. Warto podać tu za przykład piankę poliuretanową o pojemności 750 ml, której opakowanie starczy na około 8m2 powierzchni. Zwykła zaprawa klejowa posiada wydajność na poziomie 5 m2.

    Zużycie kleju do styropianu w wersji specjalistycznej może kształtować się w następujący sposób:

    • klej posiadający bardzo dobre parametry techniczne, wykorzystywany do przyklejania płyt do betonu, podłoży otynkowanych i ceramicznych, posiada wydajność około 4 kg na 1m2. W przypadku kiedy wykonywana jest również warstwa zbrojąca, wartość ta wynosi około 4,5 kg na 1m2;
    • klej do grafitowego i białego styropianu dla budynków poddawanych termomodernizacji i dopiero wznoszonych to wartość 3,5 kg na 1m2;
    • klej posiadający dużą wytrzymałość mechaniczną, łatwy w aplikacji i odporny na jakiekolwiek zarysowania posiada wydajność około 4 kg na 1m2.

    Aby zadbać o to, aby w danym budynku panował wysoki komfort cieplny, niezbędne jest użycie dobrego kleju do styropianu. Tylko wówczas będziemy mieć pewność, że nie zacznie się on odklejać czy pękać, co mogłoby pociągnąć za sobą naprawdę duże koszta. Każdemu z nas zależy na utrzymaniu prawidłowej temperatury wewnątrz budynku, co wpłynie również na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Połączenie wysokiej jakości płyt styropianowych z dobrym klejem, da gwarancję wykonania odpowiedniej izolacji cieplnej budynku.

    Kleju nie nakładamy tylko na rogach płyt styropianowych. Należy nałożyć go metodą punktowo-obwodową, tak aby była nim pokryta ponad połowa powierzchni danego kawałka styropianu.

    Autor: Małgorzata Buchkovska


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-17
Wszytko ok
pixel