Ile schnie tynk baranek?

Schnięcie tynku w dużej mierze zależy od jego rodzaju, panujących warunków atmosferycznych, temperatury wewnątrz wykańczanego budynku, ilości położonej zaprawy tynkarskiej, przygotowania podłoża pod tynk, gęstości produktu a także jego właściwości.
Tynki cementowo – wapienne, między innymi tynk typu „baranek” swoją trwałość uzyskują po niecałym miesiącu od aplikacji. Czas ten jest niezbędny, by tynk prawidłowo się związał i stwardniał. Jest możliwe oczywiście jedynie przy przestrzeganiu prawidłowych zasad schnięcia. W przypadku nieprawidłowych warunków, zbyt niskiej temperatury czy silnej wilgotności powietrza okres wysychania tynku będzie znacznie dłuższy. Po upływie tygodnia od nałożenia, tynk typu „baranek” wysycha w ok. 70%. Warto zwrócić uwagę na prawidłową pielęgnację tynku, ponieważ od niej w dużej mierze zależy efekt końcowy prac.
Schnięcie tynku – jak go pielęgnować

Produkcja tynku cementowo – wapiennego bazuje na spoiwie hydraulicznym. Aby prawidłowo się związać cement wymaga kontaktu z wodą. W przypadku gipsu natomiast, spoiwem jest powietrze, niezbędne do procesu wiązania. Dlatego też tak ważne jest zachowanie wskazanych warunków, wspierających proces schnięcia.
W ciągu kilku pierwszych dni od położenia zaprawy polecane jest zachowanie wyższej wilgotności oraz nawilżanie kładzionego tynku rozproszoną wodą w formie mgiełki. Proces ten jest szczególnie wskazany w okresie wiosny i lata. Przez kolejne dni poleca się wietrzenie pomieszczeń, w celu usunięcia nadmiernej wilgoci. W tracie wentylowania należy jednak chronić pomieszczenia przed występowaniem przeciągu.
Do czego nie dopuścić w trakcie schnięcia tynku?

Szkodliwe dla jakości tynku jest jego zbyt szybkie i nierówne schnięcie. Efektem tego procesu mogą być rysy powierzchniowe wywołane silnymi naprężeniami i kurczeniem się materiału. Dzieje się tak przez szybkie parowanie wody. Ważne zatem aby w żaden sposób, nienaturalnie nie przyśpieszać procesu schnięcia. Kolejną kwestią mającą zły wpływ na schnięcie tynku jest zbyt mocne ogrzewanie pomieszczeń. Dotyczy to nie tylko ogrzewania wewnętrznego, ale i wpływu słońca. Wywołana w ten sposób niska wilgotność także może przyczynić się do występowania rys powierzchniowych. Tynk typu baranek; szczególnie wymaga stopniowego procesu schnięcia – trwającego około 28 dni.
Dodatkowe prace wykończeniowe

W sytuacji, gdy chcemy położyć kolejną warstwę tynku, zaprawę możemy nałożyć jedynie, gdy poprzednia warstwa się zwiąże a struktura jej powierzchni zostanie zmieniona na szorstką. Szorstka powierzchnia sprzyja przyczepności, co jest wartością bardzo wskazaną i potrzebną. Zakłada się, że na 1 mm położonej warstwy niezbędne jest zachowanie dnia odstępu. Okres wysychania tynku 5 mm wyniesie zatem 5 dni. Dopiero po upływie tego czasu możemy zabrać się do kontynuowania prac.
Jeśli tynk całkowicie wyschnie możemy zacząć kłaść gładź bądź farbę. Wilgotność tynku nie powinna być większa niż 1%, zatem zanim zdecydujemy się na wznowienie prac warto sprawdzić powierzchnię położonego tynku używając wilgotnościomierza. Zagruntowanie tynkowanych powierzchni jest natomiast niezbędne, jeśli zamierzamy płaszczyznę malować, układać na niej płytki czy gładź.
![]() |
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.
