Dlaczego warto/należy wymienić okna dachowe?

Osoby zamieszkujące głównie w starszych obiektach, mogą mieć niemała zagwozdkę dotyczącą wymiany swoich okien dachowych na nowe. Z pewnością nie jest to łatwa decyzja, jednak przepisy prawa są nieubłagane i dziś na rynku okiennym liczy się głównie energooszczędność i dobra izolacja cieplna budynku. Okna dachowe, które były wybierane kilkanaście lat temu, dziś pozostały tylko wspomnieniem. Niezależnie czy decydujesz się na zamontowanie nowych okien, czy na wymianę starszych na nowe, musisz mieć gwarancję, że spełniają one narzucone normy przez przepisy prawa.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest Standard WT 2021?
- Kogo dotyczy standard WT2021?
- Kiedy warto wymienić okna dachowe na nowe?
- Jakie okna dachowe najlepiej sprawdzą się na poddaszu?
- Na co zwrócić uwagę montując okna dachowe na poddaszu?
- Dlaczego prawidłowy montaż okien dachowych jest tak ważny?

Wymiana okna dachowego – Standard WT2021
Okna dachowe na poddaszu powinny zapewniać odpowiednią ilość światła w pomieszczeniu, ale i gwarantować prawidłową izolację termiczną. W 2021 roku doszło do zmiany wymagań odnośnie do okien dachowych, inaczej nazwanych Standardem WT2021. Weszły one w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku. Zgodnie z nimi każdy budynek powinien posiadać właściwie zerowe zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania obiektu. Chodzi tu m.in. właśnie o stolarkę okienną, a dokładniej o współczynnik przenikania ciepła Uw, który od 2021 roku nie może być wyższy niż 0,9 W/m2K dla okien standardowych. Dla okien dachowych nie może być wyższy niż 1,1 W/m2K. Przekłada się to na inną budowę okien m.in. pakiety szybowe, systemy ich izolacji, profile wielokomorowe i sam montaż. Wszystko to ma mieć wpływ energooszczędność konkretnego budynku. Do dyspozycji pozostają więc okna 3- lub 4-szybowe, najlepiej wyposażone w ciepłe ramki dystansowe i zestawy uszczelniające i ciepłe kołnierze z dodatkową izolacją. Można rozważyć również montaż rolet zewnętrznych, które dodatkowo latem będą chronić domowników przed upałami.

Kogo dotyczy standard WT2021?
Przepisy Standardu WT2021 dotyczą osób, które otrzymały pozwolenie na modernizację budynku lub budowę nowego po 1 stycznia 2021. To właśnie one będą musiały zwrócić uwagę na to, aby ich okna połaciowe nie przekraczały współczynnika ciepła Uw do 1,1 W/ m2K. Wychodzi więc na to, że okna 2-szybowe odchodzą w zapomnienie, ustępując miejsca oknom 3-szybowym.
Osoby, które uzyskały pozwolenia przed 1 stycznia 2021, nie są zobligowane do wymiany okien na nowe lub montowanie ich w nowych budynkach. Przepisy w Standardzie WT2022 nie zostały zmienione względem stolarki okiennej.

Kiedy warto wymienić okna dachowe na nowe?

Okna dachowe powinny być dostosowane do pomieszczenia na poddaszu, aby generować jak najwięcej światła. Dodatkowo przez to, że są stale narażone na zmienne czynniki atmosferyczne, powinny być trwałe, aby służyć domownikom przez wiele długich lat. Jaki moment jest więc najlepszy na wymianę okien dachowych?
- W przypadku, gdy na poddaszu jest zbyt mało światła. Szacuje się, że powierzchnia przeszkleń nie powinna być mniejsza niż 12 procent powierzchni całkowitej podłogi.
- Jeżeli zmieniasz poddasze nieużytkowe na użytkowe, wówczas warto pomyśleć również o zainstalowaniu większej ilości okien połaciowych.
- Jeśli czujesz, że przez okna dachowe uciekła ciepło i musisz podkręcać grzejniki, co generuje wyższe opłaty za energię cieplną.
- W momencie, gdy widzisz, że rama okienna nie prezentuje się w estetyczny sposób i pojawił się na niej grzyb i pleśń. Nowe okna dachowe przełożą się na estetyczny i nowoczesny wygląd poddasza.
- Chcąc zwiększyć nie tylko izolację termiczną, ale i akustyczną. Okna dachowe 3-szybowe lub 4-szybowe zadbają o to, aby hałas z zewnątrz nie przedostawał się do środka.
Decydując się na montaż okien dachowych 3- lub 4-szybowych produkowanych w nowej technologii, Ty i Twoja rodzina będziecie cieszyć się komfortem termicznym i akustycznym. Dodatkowo większa ilość światła poprawi samopoczucie i sprawi, że przebywanie na poddaszu stanie się jeszcze przyjemniejsze.

Jakie okna dachowe najlepiej sprawdzą się na poddaszu? Okna dachowe Velux
Na poddaszu można zamontować wiele rodzajów okien dachowych, ale warto oprzeć się o ofertę sprawdzonych producentów. Jednym z nich jest Velux oferujący bogatą gamę okien połaciowych różniących się od siebie otwieraniem, wielkością, funkcjonalnością i wieloma innymi aspektami. Jednym z ważniejszych aspektów jest otwieranie okna, ponieważ możesz zdecydować się na:
- Otwieranie górne– sprawdza się, jeśli dolna krawędź okna znajduje się na wysokości od 80 do 130 cm. Sprawia to, że można wygodnie dosięgnąć klamkę nawet, jeśli pod oknem znajdują się meble.
- Otwieranie dolne– dedykowane na poddasza, gdzie dolna krawędź okna znajduje się do 130 do 150 cm od podłogi. W tym przypadku meble pod oknem nie są wskazane, chyba że będą ustawione w taki sposób, aby móc wygodnie dosięgnąć klamkę.
- Otwieranie elektryczne– z racji tego, że niektóre okna połaciowe są montowane naprawdę wysoko, warto zdecydować się na okna sterowane elektrycznie. Producent Velux oferuje system VELUX INTEGRA, który pozwala na dowolne programowanie okien dachowych. Dzięki technologii wyczuwania deszczu, okna zamykają się samoistnie, kiedy wyczują deszcz.
Aby zadbać o większą ilość światła na poddaszu, możesz zdecydować się na montaż okien dachowych łączonych w zestaw.

Na co zwrócić uwagę montując okna dachowe na poddaszu?
Rodzaj okna dachowego powinien być również dostosowany do pomieszczenia, w którym ma być zainstalowane. W pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (kuchni i łazience), warto zamontować okna drewniano-poliuretanowe, ponieważ są one chronione przed wilgocią. Podczas zakupu okna nie można pominąć doboru kołnierza uszczelniającego, który gwarantuje precyzyjne połączenie dachu i okna. W ofercie firmy VELUX znajdziesz nie tylko kołnierze do pojedynczych okien, ale również kołnierze do całych zestawów okien.

Wymiana okien dachowych – podsumowanie
Okna dachowe są newralgicznym miejscem, przez które może uciekać ciepło. W końcu ciepłe powietrze unosi się do góry a nieszczelne okna połaciowe mogą być wówczas świetnym powodem do podkręcania grzejników. Wybierając nowe okna dachowe pamiętaj, że po pierwsze mają one zapewnić domownikom dostateczną ilość światła, a także powinny zostać umieszczone na dogodnej wysokości. Decyduj się na okna dachowe dopasowane do typu pomieszczenia i zadbaj o ich doskonałe uszczelnienie i montaż. Warto pamiętać, że nawet jeśli zainwestujesz w bardzo szczelne okna dachowe, ale zostaną zamontowane w nieprawidłowy sposób, energooszczędność budynku nie będzie mogła być zapewniona.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
- Jak wyregulować okna plastikowe Roto?
- Czym jest współczynnik Uw i co dzięki niemu zyskujemy? Dlaczego jest tak istotny?
- JJak myć wysoko zamontowane okna dachowe?
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.