Czym jest współczynnik Uw i co dzięki niemu zyskujemy? Dlaczego jest tak istotny?
Stawiając nowy obiekt budowlany czy to prywatny, czy komercyjny, należy zadbać o jego izolację termiczną i akustyczną, a więc z pewnością przyda się pomoc specjalistów z branży budowalnej. Każdy etap budowy wymusza na fachowcu poważne podejście do wszelkich parametrów, m.in. do współczynnika przenikania ciepła. Wskaźnik ten określany jest skrótem „U”. Co więc oznacza współczynnik Uw w przypadku, gdy chodzi o okna dachowe? Co warto wiedzieć na jego temat? Jeśli planujesz budowę domu i zależy Ci na komforcie termicznym i akustycznym, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest współczynnik przenikania ciepła?
- Dlaczego współczynnik przenikania ciepła jest tak ważny?
- Czym jest współczynnik przenikania ciepła Uw?
- Jak elementy konstrukcji okna wpływają na przenikanie ciepła?
- Co zyskasz dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła?
Czym jest współczynnik przenikania ciepła?
Izolacja termiczna danego budynku określana jest za pomocą wskaźnika U, czyli współczynnika przenikania ciepła. Im wyższą wartość wskazuje, tym szybciej traci swoje ciepło, a co za tym idzie, powoduje to wyższe koszty za ogrzewanie. Wskaźnik ten przedstawiany jest w Watach na metr kwadratowy na jeden Kelwin – W/m2K. Dzięki niemu jesteśmy w stanie wskazać, jaka ilość energii cieplnej przedostaje się z domu na zewnątrz za pośrednictwem okien, dachu, drzwi lub ścian zewnętrznych. Współczynnik przenikania ciepła oblicza się biorąc pod uwagę wszystkie warstwy elementów konstrukcyjnych a także ich grubość i rodzaj wykorzystanego surowca. Podczas obliczeń nie bierze się pod uwagę mostków termicznych, ponieważ skazują one budynek na utratę dużych pokładów energii cieplnej. Warto więc oprócz wyliczenia wartości współczynnika ciepła sprawdzić, czy izolacja i komory są wykonane w taki sposób, aby były całkowicie szczelne.
Dlaczego współczynnik przenikania ciepła jest tak ważny?
Nie każdy o tym wie, ale jeśli do izolacji budynku zostaną wykorzystane słabej jakości materiały, wówczas obiekt narażony będzie na utratę energii cieplnej nawet na poziomie 30%. Nie dość, że rachunki za energię staną się bardzo wysokie, to jeszcze dodatkowo przełoży się to na negatywne skutki dla środowiska naturalnego. Współczynnik przenikania ciepła jest ważny wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z zewnętrznymi przegrodami, których zadaniem jest oddzielenie pustych przestrzeni. To właśnie w tych miejscach występuje zjawisko zróżnicowanych temperatur. Chodzi więc głównie o stropy, fundamenty, drzwi, okna dachowe i elewacyjne, dachy, ściany zewnętrzne, a także podłogi na gruncie.
Wszelkie konstrukcje budowlane regulowane są przez prawo, jednak wybierając konkretne modele drzwi lub okien można przyczynić się do obniżenia, lub podwyższenia współczynnika ciepła.
Czym jest współczynnik przenikania ciepła Uw?
Powyżej zostało już wspomniane, że jednym z elementów konstrukcyjnych, przez który ucieka ciepło z budynku, są okna. Wedle szacunków przez stolarkę okienną może uciekać od 10 do 20 % ciepła zgromadzonego w budynku. Współczynnik przenikania ciepła Uw określa przenikalność cieplną okien, a dokładniej informuje o tym, ile ciepła transportowane jest przez m2 okna biorąc pod uwagę różnice temperatury między wnętrzem obiektu, a otoczeniem wynoszącej 1K. A więc im mniejsza jest wartość Uw, tym lepsza jest izolacja termiczna danego okna.
Jak elementy konstrukcji okna wpływają na przenikanie ciepła?
Wybierając okna, należy zwrócić szczególną uwagę na wielkość współczynnika Uw. Każdy producent okien ma obowiązek informowania swoich klientów o takich parametrach. Jednak warto wziąć pod uwagę, że współczynnik przenikania ciepła powinien być wyliczany dla okna o konkretnym wymiarze. Dodatkowo wskaźnik przenikania ciepła Ug może być bardzo mylący, ponieważ mówi on o przenikaniu ciepła przez szybę, a nie przez całe okno i na to również zwróć szczególną uwagę! Co ma konkretny wpływ na współczynnik przenikania ciepła okna?
- Szyby– dziś najlepszym wyborem są okna dachowe 3-szybowe i 4-szybowe. Dodatkowo warto zakupić modele z niskoemisyjnymi i ciepłymi ramkami dystansowymi, które są wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego lub stali nierdzewnej. W komorach pomiędzy szybami powinien znajdować się gaz szlachetny np. ksenon, krypton lub argon (ten ostatni jest najpopularniejszy). Współczynnik przenikalności cieplnej szyb nie powinien być wyższy niż 1,1 W/m2K. Energooszczędne okna charakteryzują się współczynnikiem Ug wynoszącym od 0,5 do 0,6 W/m2K.
- Ramy okienne– im szersze profile okienne, tym lepsza termoizolacyjność okna. Wzmocnienia powinny być wykonane z tworzywa sztucznego, ponieważ są one cieplejsze niż inne rodzaje. Warto także rozejrzeć się za oknami z dodatkowym wypełnieniem termoizolacyjnym, ponieważ wtedy współczynnik izolacyjności jest lepszy.
- Okucia– w oknach energooszczędnych nie zaleca się stosowania zawiasów zewnętrznych, ponieważ przyczyniają się one w dużym stopniu do powstawania mostów termicznych. Aby zyskać lepsze parametry izolacyjności, okucia powinny zostać schowane w komorze pomiędzy ramą okna a skrzydłem.
- Montaż– najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie montażu z wykorzystaniem zestawów uszczelniających paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. Stanowi to najlepszy wybór dla osób o niższym budżecie. Natomiast jeśli interesują Cię bardziej zaawansowane techniki montażu okna, możesz pokusić się o montaż z wysunięciem okna w warstwę ocieplenia obiektu. Dzięki temu nie ma możliwość, aby wystąpił jakikolwiek mostek termiczny wzdłuż ram okiennych.
Warto pamiętać, że nawet jeśli wybierzesz najbardziej energooszczędne okna do swojego domu, ale zbagatelizujesz sprawę ich montażu i eksploatacji, narazisz się na dodatkowe koszty. Dlatego też należy cyklicznie sprawdzać stan uszczelek, siłę docisku skrzydła do ościeżnicy oraz regularnie czyścić i konserwować okucia.
Współczynnik przenikania ciepła Uw – co dzięki niemu zyskujemy? Podsumowanie
Wybierając okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, skutecznie ochronisz swój dom przed chłodem i wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Dodatkowo zapewnisz komfort termiczny sobie i swoim bliskim. Dla wielu osób montaż nowych okien może wiązać się z dużym uszczupleniem budżetu, jednak zawsze można skorzystać z programów dofinansowania. Cały czas czeka pula pieniędzy z programu Czyste Powietrze, dzięki któremu otrzymasz wsparcie finansowe na wymianę starych okien na energooszczędne. Oprócz tego warto zapoznać się z programami jednostek samorządowych w swoim regionie. Być może i tam znajdziesz programy wsparcia dopasowane do swoich potrzeb.
Autor: Małgorzata Buchkovska
Przeczytaj także:
- Jak wyprostować żaluzje aluminiowe
- Jak wymienić sznurek w żaluzji?
- Jakie Jakie akcesoria warto wybrać do okien dachowych Rooflite?
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.