Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak myć wysoko zamontowane okna dachowe?

2022-03-26
Jak myć wysoko zamontowane okna dachowe?

 

Każde poddasze mieszkalne powinno być dobrze doświetlone. Nic zatem dziwnego, że wiele osób decyduje się na lukarny, które można umieścić na szczytowych ścianach lub na okna dachowe umieszczane w połaci dachu. Te ostatnie czasami montowane są bardzo wysoko, co może utrudniać ich regularną konserwację i pielęgnację. Zastanawiasz się jak umyć wysoko zamontowane okna dachowe? Z pomocą może przyjść odpowiednia drabina, a także kij teleskopowy.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie rodzaje okien połaciowych dostępne są na rynku?
  2. Czy kij teleskopowy i drabina to dobre rozwiązanie, jeśli okna dachowe są umieszczono wysoko?

sypialnia wyposażona w okna dachowe

Okna samoczyszczące to rozwiązanie, które znacznie ułatwiłoby sprzątanie poddasza, szczególnie jeśli przeszklenia zostały zamontowane stosunkowo wysoko. Niestety takie rozwiązania są w sferze marzeń użytkowników. Na rynku dostępne są okna, których szyby wykonano ze szkła samoczyszczącego. Pokryto je specjalną przezroczystą i cienką powłoką z mineralnego materiału hydrofilowego. Dzięki tej powłoce woda, która napływa na okno równomiernie się rozpływa, dzięki czemu nie pozostawia śladów.

W ofercie producentów można spotkać także okna dachowe, które wyposażono w szkło, na którym można dostrzec dwie reakcje chemiczne. Pierwsza z nich pozwala na rozkładanie skupisk zanieczyszczeń, do którego dochodzi dzięki światłu dziennemu. Po drugie, woda deszczowa, która spływa po szkle, skutecznie zmywa uwolniony brud.

Jakie rodzaje okien połaciowych dostępne są na rynku?

Najpopularniejszym rodzajem okien połaciowych, które są chętnie wybierane przez użytkowników są okna dachowe obrotowe. W produktach tych oś obrotu jest zlokalizowana w połowie albo ⅔ wysokości skrzydła. Dzięki temu, że okno można odwrócić nawet o 180­°, dzięki czemu można mieć dostęp do zewnętrznej płaszczyzny. Dzięki temy, że odchyla się ona do wnętrza pomieszczenia, można umyć okno nie wychodząc na dach.

Kolejnym z produktów, który także chętnie wybierają użytkownicy poddasza, są okna uchylno-obrotowe, które choć nie są najtańsza, są niezwykle funkcjonalne. Rozwiązanie to można wykorzystywać jako okno uchylne, ponieważ wyposażono je w klamkę, która znajduje się w dolnej części skrzydła. Jeżeli użytkownik odblokuje blokadę, nastąpi zwolnienie górnych zawiasów, dzięki czemu skrzydło okna będzie można swobodnie obracać.

Okna dachowe uchylne są nieco trudniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o ich czyszczenie. Oś obrotu tego okna umieszczona została w górnej części ramy. Powinna być ona umieszczona na takiej wysokości, aby stojący, dorosły użytkownik mógł swobodnie wyglądać przez okno.

Otwierając okno dachowe 3-szybowe uchylne nie trzeba martwić się, że samodzielnie się zamknie. Nic takiego się nie stanie dzięki sprężynom lub siłownikom.

Aby bez problemu umyć tego typu okna, trzeba je montować po dwa obok siebie. Tylko wtedy czyszczenie i konserwacja nie będzie trudne i niebezpieczne.
mycie okna dachowego

Czy kij teleskopowy i drabina to dobre rozwiązanie, jeśli okna dachowe są umieszczono wysoko?

Osoby, którym marzy się nowoczesny dom, bardzo często tworzą wysokie, otwarte przestrzenie, w których montowane są okna dachowe. Ich wysokie położenie, szczególnie na klatkach schodowych lub tuż nad schodami ze spocznikiem sprawia, że właściciele mieszkań mogą mieć problem z prawidłowym utrzymaniem czystości. Aby tak się nie stało, warto do mycia tak położonych okien dachowych wykorzystać odpowiedniej wysokości drabinę. Jeżeli schody nie mają spocznika, może pojawić się problem. Wówczas konieczne będzie wykorzystanie specjalnej drabiny schodowej (czyli takiej, którą zaprojektowano w sposób pozwalający używać ją na dwóch poziomach — mowa tutaj o możliwości skracania lub wydłużania jednego ramienia drabiny).

Jeżeli okno dachowe jest położone na płaską powierzchnią, możesz wykorzystać tradycyjną drabinę. Specjaliści zalecają jednak, aby skorzystać z drabiny, która będzie dodatkowo wyposażona w podest. Z pewnością lepiej sprawdzi się podczas mycia okien dachowych umieszczonych na wysokościach.

Kij teleskopowy a mycie wysoko położonych okien dachowych

Posiadając wysoko zamontowane okna dachowe PVC lub drewniane, dobrze jest zaopatrzyć się także w teleskopowy, rozsuwany kij, który można zablokować na dowolnej długości. Tego typu rozwiązania wykonuje się z wysokiej jakości aluminium, dzięki czemu cechuje je niezwykła lekkość i sztywność (ta jest bardzo ważna podczas mycia okien, ponieważ rozłożony kij nie wygina się). Na końcu kija zamontowana jest część, która ułatwia montaż zbieraków do wody, szczotek i gąbek, czyli elementów, bez jakich dokładne umycie okna nie jest możliwe. Niektóre produkty można z powodzeniem rozłożyć nawet na 11 metrów, dzięki czemu umycie okien od wewnątrz nie stanowi żadnego problemu. Co więcej, jeśli właściciel zastosuje odpowiednią drabinę, będzie mógł umyć okna dachowe także od zewnątrz.

para odpoczywająca w salonie wyposażonym w okna dachowe

Podsumowanie

Choć okna połaciowe są chętnie wybieranym rozwiązaniem, warto mieć na uwadze, że ich konserwacja i pielęgnacja może okazać się niełatwym zadaniem. Szczególnie jeśli wybierze się określone typy okien. Wówczas ich umycie własnymi siłami może okazać się nawet niemożliwe. Właśnie borykasz się z takim problemem? Nie pozostaje Ci zatem nic innego, jak skorzystanie z usług fachowca. Zanim zatem podejmiesz decyzję o kupnie określonego modelu okna dachowego, rozważ wszystkie "za' I "przeciw" tego rozwiązania.

bawialnia wyposażona w okna dachowe zespolone

 

Przeczytaj także:

 

 


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
2023-03-17
wsio ok
pixel