Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak wyregulować okna plastikowe Roto?

2022-09-07
Jak wyregulować okna plastikowe Roto?

Na prawidłową pracę okien dachowych ma wpływ wiele czynników, do których można zaliczyć przede wszystkim sposób użytkowania przez domowników czy panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. Dlatego będąc właścicielem jakiegokolwiek budynku posiadającego okna połaciowe, należy pamiętać o regularnej pielęgnacji i regulacji przeszkleń. Zastanawiasz się, jak wyregulować okna plastikowe ROTO? Możesz to zrobić, regulując okucia okienne (zawiasy oraz rolki ryglujące). Szczegóły tych zabiegów przedstawiamy poniżej.
Z artykułu dowiesz się:

 1. Dlaczego regulacja okna plastikowego ROTO jest tak ważna?
 2. Kiedy należy wyregulować okno PVC ROTO?
 3. Jak prawidłowo zwiększyć lub zmniejszyć siłę docisku okna?
 4. Które narzędzie pomogą w prawidłowej regulacji rolek okna dachowego ROTO wykonanego z PCV?
 5. W jaki sposób wyregulować rolki ryglujące w oknach dachowych ROTO?


regulacja okna dachowe ROTO

Jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, że regulacja okien plastikowych ROTO jest niezwykle ważna, ten artykuł dedykowany jest właśnie Tobie. Objaśnimy w nim, w jaki sposób nastawić poszczególne elementy okna, aby przez kolejny sezon działało bez zarzutu. Warto jest jednak pamiętać o jednym (o czym mówi także producent!) - regulacja okuć okien plastikowych ROTO powinna być zawsze wykonywana przez wykwalifikowany personel. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że nie stracisz gwarancji, a okno będzie działało bez zarzutu.

regulacja okna dachowego PVC ROTO

Dlaczego regulacja okna plastikowego ROTO jest tak ważna?

Regulację okna plastikowego ROTO należy wykonywać sezonowo, nawet jeśli nie zauważyłeś żadnych problemów z jego użytkowaniem. Dobrze wykonana nastawa okna sprawi, że nie dojdzie do tzw. opadania skrzydeł okiennych. Przekłada się to nie tylko na komfortowe użytkowanie okien, ale także na kontrolę ilości powietrza, jaka wpada do pomieszczeń.

Zimą, kiedy na zewnątrz panują niskie temperatury, dobrze wyregulowane okucie okienne okna pozwoli zwiększyć jego szczelność. Latem natomiast, kiedy delikatnie zmniejszysz docisk skrzydła do ramy, rozszczelnisz okno. Taki zabieg pozwoli na wpuszczenie większej ilości świeżego powietrza, bez konieczności otwierania okna.

regulacja okna dachowego plastikowego ROTO

Kiedy należy wyregulować okno PVC ROTO?

Regulację okna plastikowego ROTO najlepiej przeprowadzić na początku lata i jesieni. Dzięki niej będziesz mógł zapobiec tzw. zjawisku opadania skrzydeł okiennych. Pozwoli to kontrolować ilość powietrza wpadającego do pomieszczeń.

Jeśli nie nastawiasz okien w każdym sezonie, pamiętaj o tym, iż regulacja powinna być przeprowadzona w momencie, kiedy zaobserwujesz, że skrzydła okienne nie działają prawidłowo — są nieszczelne lub pojawiły się problemy z ich otwieraniem i zamykaniem. W takiej sytuacji należy sprawdzić położenie skrzydeł, które mogły zmienić swoją pozycję. Jeśli tak się stało, powinieneś je odpowiednio wyregulować. Jeśli nie wiesz jak, poproś o pomoc fachowca. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnych problemów z obsługą okna. . Uchronisz się także przed koniecznością wymiany okna.

zestawienie pomieszczeń wyposażonych w okna dachowe ROTO

Jak prawidłowo zwiększyć lub zmniejszyć siłę docisku okna?

Za siłę docisku okna plastikowego ROTO odpowiada okucie okienne. Element, który umieszczony jest w dolnym zawiasie, decyduje również o prawidłowym położeniu skrzydła okiennego.

Chcąc uszczelnić okna dachowe ROTO wykonane z PVC, należy przesunąć rolki ryglujące w taki sposób, aby zbliżyć je nieco do uszczelek. Po wykonaniu tego zadania należy upewnić się, że okno dachowe ROTO Designo WDF R79 K W WD AL PVC lub inny model okna połaciowego ROTO nie sprawia problemów przy otwieraniu i zamykaniu. Jeśli będziesz miał z tym kłopot, oznacza to, że skrzydło jest dociśnięte za mocno i należy rolkę delikatnie odsunąć od uszczelek. Kiedy docisk skrzydła okna dachowego ROTO do ościeżnicy się zwiększy, klamka zazwyczaj nieco ciężej pracuje. Jest to jednak całkowicie naturalne. Latem, kiedy chcesz poprawić wentylację pomieszczeń, postąp odwrotnie. Pamiętaj jednak, aby nie doprowadzić do nieszczelności okna.

Choć producenci podkreślają, że regulacja okna plastikowego ROTO powinna być zawsze przeprowadzana przez fachowców, możesz ją także przeprowadzić samodzielnie. Jeśli nie wiesz, w jaki sposób odpowiednio wyregulować okno, zwróć się do fachowców.

Poniżej prezentujemy film pokazujący, jak wyregulować zawiasy w oknach dachowych ROTO:

Które narzędzia pomogą w prawidłowej regulacji rolek okna dachowego ROTO wykonanego z PCV?

Zanim rozpoczniesz regulację rolek w oknach dachowych PCV od ROTO, przygotuj poniższe narzędzia:

 • wkrętak krzyżowy PH2;
 • wkrętak krzyżowy

 • klucz imbusowy 4 mm, który można wykorzystać do regulacji rolek E i P (nr SAP 208609) albo zwykły klucz imbusowy 4 mm;
 • klucz imbusowy

 • tester położenia zaczepów i okucia (tester na rolkę E — nr SAP 785691, tester na rolkę P i V — nr SAP 785688);

  tester położenia E

 • klucz nasadowy do regulacji rolki V (nr SAP 258191);
 • klucz nasadowy do regulacji rolki V

Jeśli nie planujesz korzystać z usług fachowca, pamiętaj, że powyższe narzędzia będą niezbędne do prawidłowej regulacji, dlatego warto uzupełnić o nie swoją skrzynkę narzędziową.

W jaki sposób wyregulować rolki ryglujące w oknach dachowych ROTO?

Decydując się na regulację okien plastikowych ROTO, nie można zapominać o prawidłowym ustawieniu rolek ryglujących. Poniżej przedstawiamy poszczególne kroki, które przeprowadzą Cię przez cały proces. Warto mieć na uwadze, że ROTO w swoich oknach oferuje trzy rodzaje rolek: typu E, P, i V, które różnią się między sobą zastosowaniem.

Zanim jednak przystąpisz do wykonania regulacji, ustaw każdą rolkę w pozycji neutralnego docisku. Poprawność wykonania tego zadania sprawdź za pomocą testera położenia zaczepów i okucia. Następnie postępuj zgodnie z krokami, jakie producent przedstawił na poniższym filmie:

Po regulacji okucia okienne warto posmarować. W tym celu z powodzeniem można wykorzystać olej w aerozolu do okuć okiennych. Który będzie najlepszy? Zapytaj specjalistów z renowa24.pl.

Podsumowanie

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, że regulacja okna plastikowego ROTO powinna być przeprowadzana regularnie (najlepiej przed zimą i latem). Przedstawiliśmy także poszczególne kroki, o jakich należy pamiętać, chcąc prawidłowo wykonać regulację. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, skorzystaj z fachowej wiedzy wykwalifikowanego personelu, który zrobi to szybko i poprawnie. Pamiętaj, że aby nie stracić prawda do gwarancji, regulacja Twojego okna powinna być wykonana przez wykwalifikowanego specjalistę.

Przeczytaj także:

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Pozytywnie
2023-03-17
wsio ok
pixel