Darmowa dostawa
Od 2000 zł
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
Pon-Pt 8:00 - 16:00
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie prace budowlane można wykonywać zimą?

2025-02-05
Jakie prace budowlane można wykonywać zimą?

Jak wygląda budowanie domu zimą? Sprawdź, jak temperatura wpływa na harmonogram działań. Podpowiadamy, kiedy najlepiej tynkować, murować i wylewać fundamenty. Poznaj porady fachowców i przekonaj się, które prace budowlane można wykonywać w sezonie zimowym, a które lepiej pozostawić na pozostałą część roku.







Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak przebiega budowa domu zimą?
  2. Wpływ pogody na planowanie prac budowlanych
  3. Prace budowlane, które można wykonywać zimą
  4. Montaż instalacji elektrycznej i sanitarnej
  5. Budowa ścian działowych i tynkowanie wewnętrzne
  6. Wylewki samopoziomujące i ocieplenie podłogi
  7. Montaż schodów strychowych
  8. Jak zabezpieczyć budynek i plac budowy na czas zimy?
  9. Materiały do zimowych prac budowlanych

Jak przebiega budowa domu zimą?

Większość prac budowlanych przeprowadza się w okresie od wiosny do jesieni. Zimą fachowcy niechętnie podejmują się budowania domu. Niskie temperatury, opady śniegu, przymrozki — to wszystko może negatywnie wpływać na jakość budowy i osłabiać stawianą konstrukcję. W sezonie zimowym szczególnie unika się wykonywania prac mokrych, takich jak murowanie i betonowanie. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, dlaczego tak jest.

prace budowlane przeprowadzane zimą

Wpływ pogody na planowanie prac budowlanych

Jeśli chcesz dobrze zaplanować prace budowlane, musisz dostosować się do sezonowych zmian pogody. Warunki atmosferyczne mają duży wpływ na trwałość materiałów i jakość ich aplikacji. W temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza na budowie można spotkać się z następującymi problemami:

  • Beton wiąże się wolniej, może też dojść do jego pękania.
  • Zaprawa murarska zamarza, co osłabia stabilność ścian.
  • Pustaki i cegły mogą nasiąkać wodą z powodu wyższej wilgotności powietrza.
  • Klej do styropianu wykazuje mniejszą skuteczność.
  • Tynki i farby elewacyjne słabiej wiążą się z podłożem, mogą odpadać i pękać.

Choć zimy w Polsce są coraz łagodniejsze, wciąż występują w nich ujemne temperatury, opady śniegu i przymrozki. Co więcej, pogodę trudno przewidzieć. Nawet jeśli pojawi się okienko pogodowe sprzyjające budowie, inwestor nie ma pewności, że utrzyma się wystarczająco długo, by bezpiecznie zakończyć prace. Z tego powodu w sezonie zimowym odradza się wylewanie fundamentów, murowanie ścian zewnętrznych, budowę dachu lub wprawianie stolarki okiennej.

Prace budowlane, które można wykonywać zimą

Pomimo niskiej temperatury i niesprzyjających warunków zewnętrznych, zimą Twoja budowa nie musi zostać całkowicie wstrzymana. Jest wiele prac, które możesz przeprowadzić wewnątrz budynku. Wystarczy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim wnętrza powinny być ogrzewane, należy utrzymywać w nich temperaturę powyżej 10 stopni Celsjusza. Trzeba też zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczeń. Materiały budowlane przechowuj w taki sposób, by nie były narażone na działanie wilgoci i mrozu.

Montaż instalacji elektrycznej i sanitarnej

Sezon zimowy to dobry czas na montaż instalacji elektrycznej. Rozprowadź przewody, załóż gniazda i włączniki. Jeśli decydujesz się na rozwiązania typu SmartHome, takie jak automatycznie rozwijane rolety, również możesz je zainstalować. Dość często podejmowaną przez fachowców pracą w czasie zimy jest także wykończenie instalacji wodno-kanalizacyjnej we wnętrzu i montaż urządzeń sanitarnych.

montaż instalacji elektrycznej w domu

Budowa ścian działowych i tynkowanie wewnętrzne

Nic nie stoi na przeszkodzie, by budować wewnętrzne ściany działowe, na przykład za pomocą płyt gipsowo-kartonowych. W ogrzewanym budynku możesz swobodnie wydzielać przestrzeń. Upewnij się jedynie, że stosowane przez Ciebie materiały są suche. Nie przechowuj worków z zaprawą na zewnątrz. Umieść je w pomieszczeniu z działającą instalacją grzewczą.

Zimą możesz stosować gładź i tynkować ściany wewnętrzne. Musisz jedynie liczyć się z dłuższym czasem schnięcia materiałów. Zachowaj ostrożność przy użyciu dmuchaw i nagrzewnic. Gwałtowne zmiany temperatur i intensywne nagrzewanie mogą przyczynić się do osłabienia struktury tynku i jego pękania. Jeśli decydujesz się na zastosowanie tych sprzętów, ustaw je w taki sposób, by nie były skierowane bezpośrednio na ścianę.

Wskazówka: Nagrzewnice to urządzenia często wykorzystywane do przyspieszenia czasu schnięcia materiałów budowlanych. Używając ich, trzeba zadbać o odpowiednią wentylację i wilgotność powietrza. Najlepiej rozstawić je w centralnym punkcie pomieszczenia.

Wylewki samopoziomujące i ocieplenie podłogi

Przed zastosowaniem wylewki podłogowej sprawdź, jakie są wskazania producenta. Większość wylewek samopoziomujących można stosować w ogrzewanych pomieszczeniach, w których temperatura utrzymuje się powyżej 10 stopni Celsjusza. Zima to zatem dobry czas, by wylać i wyrównać podłogi. Możesz je także ocieplić, posługując się płytami styropianowymi. Styropian umieść pod wylewką. Zwiększy jej stabilność i będzie zapobiegać uciekaniu ciepła.

wylewanie podłóg i wyrównywanie posadzek w domu

Montaż schodów strychowych

Sezon zimowy możesz wykorzystać do montażu schodów strychowych. To dobry sposób na poprawę efektywności energetycznej budynku, szczególnie jeżeli posiadasz poddasze nieogrzewane. Wybierz energooszczędne schody strychowe z niskim współczynnikiem przenikania ciepła, które są szczelne i zawierają ocieplaną klapę. Dzięki nim unikniesz powstawania mostków termicznych.

Budowa ścian działowych i tynkowanie wewnętrzne

Nadeszła zima, a Twój dom nadal jest w stanie surowym? Musisz uchronić go przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych. Przede wszystkim zabezpiecz otwory okienne i drzwiowe oraz przykryj niewykończony dach. Możesz wykorzystać do tego plandeki, wodoodporne płyty i folię budowlaną.

Szczególną uwagę zwróć na warunki przechowywania materiałów budowlanych. Cegły i pustaki umieść na przykrytych folią paletach, drewno, cement i zaprawy trzymaj w zadaszonych, zamkniętych pomieszczeniach. Plac budowy powinien być dobrze oznakowany. Jeśli znajdują się na nim niezakryte fundamenty, obsyp je ziemią, by nie uległy przemarzaniu. Najlepiej jednak zaplanować budowę w taki sposób, by wraz z początkiem zimy ściany zewnętrzne, dach, stolarka okienna i drzwiowa były wykończone.

tynkowanie ścian wewnętrznych w domu

Materiały do zimowych prac budowlanych

Sezon zimowy to dobra okazja na zakup materiałów budowlanych w korzystnych cenach. Śledź organizowane przez sprzedawców promocje, a znajdziesz wiele wyjątkowych okazji i zaoszczędzisz na budowie domu. W sklepie Renowa24 możesz liczyć na sezonowe wyprzedaże, które obejmują takie produkty jak tynki, kleje, styropiany, okna dachowe, systemy kominowe i schody strychowe.

Nie przegap okazji Polecane produkty

FAQ

W jakiej temperaturze nie powinno się prowadzić prac budowlanych?

Większości prac budowlanych nie powinno się wykonywać w temperaturze poniżej 5 stopni Celsjusza. Harmonogram budowy domu dostosuj do warunków atmosferycznych. Unikaj przymrozków, opadów śniegu i deszczu, gwałtownych zmian temperatur.

Co można robić na budowie zimą?

Zimą warto skupić się na pracach w ogrzewanych pomieszczeniach. Możesz stawiać ścianki działowe, montować schody, instalację elektryczną i urządzenia sanitarne. W domach w stanie surowym zamkniętym dopuszczalne jest wylewanie, ocieplanie i wygładzanie podłóg.

Jak pogoda wpływa na trwałość materiałów budowlanych?

Tynk, zaprawa murarska, beton i farby elewacyjne z powodu zbyt niskiej temperatury lub zbyt dużej wilgotności powietrza w czasie ich aplikacji mogą kruszyć się, pękać, odpadać. Materiał, który nie zwiąże się prawidłowo, ma słabszą strukturę.




Monika Karpińska

Copywriterka, absolwentka kulturoznawstwa i filologii polskiej. Od lat zajmuje się content marketingiem. Uwielbia pisać. Stawia swoje pierwsze kroki w branży budowlanej, ucząc się na temat wykończenia wnętrz i różnych stylów aranżacji. Ma wiele zainteresowań. W wolnych chwilach uczy się języka hiszpańskiego i jest wolontariuszką w fundacji opiekującej się bezdomnymi kotami. Gorąco zachęca do adopcji zwierząt.

Przeczytaj także:

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2025
pixel