
Remont mieszkania lub domu zimą – czym warto się zająć?

Czy remont zimą to dobry pomysł? Jak najbardziej! Wystarczy odpowiednio go zorganizować. Podpowiadamy, jakie prace remontowe warto przeprowadzać w sezonie zimowym. Poznaj porady fachowców, a przyspieszysz czas schnięcia materiałów i sprawnie wyremontujesz wnętrze domu lub mieszkania.
Spis treści:
- Dlaczego warto robić remont zimą?
- Przygotowanie do remontu w sezonie zimowym
- Jakie prace remontowe można przeprowadzać zimą?
- Szpachlowanie, malowanie ścian i sufitów
- Wymiana podłóg — panele, deski, wykładziny
- Montaż drzwi wewnętrznych
- Remont kuchni i łazienki
- Jak suszyć ściany podczas remontu zimą?
- Wybierz najlepsze materiały do remontu w sezonie zimowym!
Dlaczego warto robić remont zimą?
Przeprowadzanie remontu zimą ma wiele zalet. To świetne rozwiązanie dla osób, które szukają oszczędności i efektywnego sposobu spędzania czasu. W sezonie zimowym:
- Materiały budowlane są dostępne w niższych cenach niż wiosną i latem, można trafić na atrakcyjne promocje i wyprzedaże.
- Fachowcy mają wolne terminy i łatwiej umówić się z nimi na remont, niekiedy też oferują tańsze usługi.
- Odmiana wyglądu wnętrza to świetny sposób na poprawę nastroju i zyskanie nowej energii do działania.
Przy dobrej organizacji pracy, przed wiosną Twój dom lub mieszkanie zostaną w pełni wykończone i udekorowane. Gdy nadejdą słoneczne dni, będziesz wolny od obowiązków związanych z remontem. Pozostanie Ci jedynie korzystanie z jego efektów.

Przygotowanie do remontu w sezonie zimowym
Decydując się na remont zimą, musisz pamiętać, że warunki atmosferyczne przynoszą ze sobą pewne ograniczenia. Czas schnięcia materiałów budowlanych może być dłuższy. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na ich właściwe przechowywanie. Jeśli kupione przez Ciebie farby, gładzie, panele podłogowe były narażone na niską temperaturę, odczekaj, aż ogrzeją się i nabiorą temperatury pokojowej. Dzięki temu zachowasz ich właściwości, unikniesz odkształceń, pękania i kruszenia materiału.
Jakie prace remontowe można przeprowadzać zimą?
W sezonie zimowym remonty przeprowadza się w ogrzewanych wnętrzach — tam, gdzie temperatura wynosi minimalnie 18 stopni Celsjusza. Odradza się prace na zewnątrz budynku, takie jak tynkowanie elewacji lub malowanie ogrodzeń. Niekorzystne warunki atmosferyczne osłabiają trwałość i właściwości materiałów budowlanych. Poniżej przedstawiamy listę prac remontowych, którymi możesz zająć się zimą.
Szpachlowanie, malowanie ścian i sufitów
Zima to dobry czas na wyrównanie i pomalowanie ścian wewnętrznych oraz sufitów. Możesz zająć się aplikacją gładzi, szlifowaniem i nakładaniem farb dekoracyjnych. W ogrzewanym pomieszczeniu materiały będą schnąć szybciej. Na zeszlifowane, równe ściany możesz nakładać różnego rodzaju elementy dekoracyjne, takie jak tapety i sztukateria. Unikaj częstego i długotrwałego otwierania okien, ponieważ zimne, wilgotne powietrze negatywnie wpływa na proces schnięcia farb i może prowadzić do ich pękania.

Wskazówka: Wybieraj farby o łagodnym zapachu, które zawierają minimalną ilość lotnych związków organicznych i są bezpieczne dla zdrowia. Zimą, gdy wietrzenie pomieszczeń jest utrudnione, ma to szczególne znaczenie.
Popularnym rozwiązaniem jest też montaż sufitów podwieszanych. Sprawdzi się w przypadku wysokich, trudnych do ogrzania kondygnacji. Ma nowoczesny wygląd i pozwala ukryć znajdujące się przy suficie rury i przewody. Nad płytami-gipsowo kartonowymi możesz umieścić dodatkową warstwę izolacji, na przykład cienki styropian grafitowy o niskim współczynniku przenikania ciepła.
Wymiana podłóg — panele, deski, wykładziny
Jeśli remontujesz nowy dom lub mieszkanie, możesz zająć się montażem podłogi. W temperaturze pokojowej z powodzeniem ułożysz parkiet, kafelki, wykładzinę lub panele podłogowe. W przypadku odnawiania starych wnętrz warto przeprowadzić renowację podłogi. Czasem drobne prace, takie jak wypełnienie ubytków lub wymiana listew przypodłogowych, przyniosą spektakularny efekt i poprawią wygląd pomieszczenia. Możesz też zlecić fachowcom cyklinowanie parkietu.
Decydując się na podłogi drewniane, miej na uwadze, że drewno jest wrażliwe na zmiany temperatur i pod ich wpływem może zmieniać objętość. Nie przycinaj i nie montuj go od razu po przyniesieniu ze sklepu. Przez jeden lub dwa dni trzymaj je w ogrzewanym pomieszczeniu, aż nabierze temperatury pokojowej.

Montaż drzwi wewnętrznych
Montaż drzwi wewnętrznych zimą nie powinien sprawić żadnych problemów. Rozpocznij od precyzyjnego pomiaru. Skrzydłowe drzwiowe i ościeżnica muszą być odpowiednio docięte. Te prace najlepiej powierzyć fachowcom, którzy dysponują odpowiednimi narzędziami i mają doświadczenie. Jeśli chcesz zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania, rozważ montaż drzwi kolankowych i wygospodarowanie schowka na poddaszu.
Remont kuchni i łazienki
Podczas sezonu zimowego fachowcy często zajmują się remontem kuchni i łazienki. Zakres prac może być bardzo szeroki. Obejmuje między innymi:
- Montaż instalacji elektrycznej i hydraulicznej.
- Położenie płytek ściennych i podłogowych.
- Podłączenie urządzeń AGD, takich jak lodówka, zmywarka, piekarnik.
- Instalacja kabiny prysznicowej, wanny, umywalki, toalety.
- Montaż mebli i blatów kuchennych.
Jeśli chcesz zaoszczędzić na remoncie starego wnętrza, mogą Ci się przydać farby do mebli kuchennych. Przeznaczone są do malowania PCV, płyt MDF, drewna i metalu, dzięki czemu mają uniwersalne zastosowanie. Używając ich, w prosty sposób odświeżysz wygląd szafek, krzeseł, stołu czy blatu. Czas schnięcia farb zimą jest dłuższy niż latem, jeśli nakładasz na siebie kilka warstw materiału, zachowaj większy odstęp czasowy.
Jak suszyć ściany podczas remontu zimą?
Aby gładzie, tynki, farby i kleje zachowały trwałość, musisz aplikować je w odpowiednich warunkach. Ważna jest zarówno optymalna temperatura (najlepiej od około 18 stopni Celsjusza), jak i wilgotność powietrza (utrzymująca się w przedziale od 40 do 60%). Wnętrza powinny być stale i równomiernie ogrzewane.
Zimą, gdy temperatura na zewnątrz jest niska, warto postawić na krótkie, lecz regularne wietrzenie. Otwieraj okna co jedną lub dwie godziny, na kilka minut. Nie dopuść do powstawania przeciągów. Remontowana powierzchnia nie powinna być nagrzewana bezpośrednio i narażona na gwałtowne zmiany temperatur. Mogłoby to powodować pękanie farb i tynku.
Niektórzy fachowcy decydują się na stosowanie osuszaczy, które zmniejszają wilgotność powietrza w pomieszczeniach, gdzie jest ona zbyt wysoka. Warto jednak zachować ostrożność i upewnić się, że urządzenie nie wysusza powietrza nadmiernie. Wskazane jest regularne mierzenie wilgotności we wnętrzu.
Nie przegap okazji Polecane produkty
Wybierz najlepsze materiały do remontu w sezonie zimowym!
Wybór odpowiednich materiałów ułatwi Ci wykonanie remontu zimą. Zdecyduj się na szybkoschnące gładzie, farby i kleje. Szczególną uwagę zwróć na skład produktów. Powinny zawierać minimalne ilości lotnych związków organicznych, by nie drażniły Twoich oddechowych i były bezpieczne w użyciu pomimo rzadszego wietrzenia pomieszczeń.
FAQ
Jakich błędów unikać podczas remontu zimą?
Zimą zrezygnuj z intensywnego wietrzenia pomieszczeń. Nie zostawiaj na długo otwartych okien, ponieważ może prowadzić to do zawilgocenia wnętrza. Przed użyciem materiałów zaczekaj aż ogrzeją się do temperatury pokojowej. Nie wykonuj remontu w pomieszczeniach nieogrzewanych.
Dlaczego warto wybrać farby z niską zawartością LZO?
Farby z niską zawartością lotnych związków organicznych (LZO) mają bezpieczny skład, wydzielają łagodny zapach i nie drażnią dróg oddechowych. Zimą, gdy wietrzenie malowanych pomieszczeń jest utrudnione, warto zachować ostrożność i wybierać materiały, które nie pogarszają znacznie jakości wdychanego powietrza.
Czym zająć się podczas remontu zimą?
W sezonie zimowym możesz wykonać wiele prac remontowych, takich jak szpachlowanie, malowanie, tapetowanie, układanie paneli podłogowych i płytek. To dobry czas na składanie mebli, instalację urządzeń AGD i oświetlenia.
![]() |
Monika Karpińska Copywriterka, absolwentka kulturoznawstwa i filologii polskiej. Od lat zajmuje się content marketingiem. Uwielbia pisać. Stawia swoje pierwsze kroki w branży budowlanej, ucząc się na temat wykończenia wnętrz i różnych stylów aranżacji. Ma wiele zainteresowań. W wolnych chwilach uczy się języka hiszpańskiego i jest wolontariuszką w fundacji opiekującej się bezdomnymi kotami. Gorąco zachęca do adopcji zwierząt. |
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.