Styropian grafitowy czy wełna mineralna — który materiał dociepleniowy wybrać?
Decydując się na ocieplenie budynku, wiele osób zadaje sobie jedno pytanie — wybrać wełnę mineralną, czy styropian grafitowy? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie należy do najłatwiejszych. Co więcej, nie da się jednoznacznie określić, że któryś z wymienionych materiałów jest zwyczajnie lepszy. Aby zatem wybrać odpowiednie rozwiązanie, warto zapoznać się z wadami i zaletami obu rozwiązań.
Wybierając odpowiedni produkt, warto w pierwszej kolejności zastanowić się, jak w obu przypadkach wygląda współczynnik przenikania ciepła. Okazuje się, że w przypadku wełny mineralnej lambda wynosi około 0,040 W/(m·K), a w przypadku styropianu grafitowego około 0,030 W/(m·K).
Jak wygląda ocieplenie styropianem, a jak wełną?
Cechą, na którą obecnie wszyscy zwracają szczególną uwagę jest paroprzepuszczalność ścian. Mówiąc prościej, chodzi o „oddychanie” murów. Jak się okazuje, w tym wypadku różnice pomiędzy styropianem a wełną są znaczące. Okazuje się, iż wełna mineralna ma to do siebie, że para wodna przenika przez nią bez problemu. Wszystko za sprawą znikomego oporu dyfuzyjnego, którym charakteryzuje się wspomniany materiał izolacyjny.
Jeżeli natomiast chodzi o styropian, ma on znikomą paroprzepuszczalność. Warto jednak mieć na uwadze, że w istocie wysoka wartość tego współczynnika nie jest ani wadą, ani zaletą. Okazuje się, że najważniejsze jest to, aby woda nie skraplała się na ścianach w momencie spadku temperatury. Taki efekt można osiągnąć zarówno wtedy, kiedy budynek zostanie docieplony styropianem, jak i wełną mineralną. Aby jednak efekt był w 100% zadowalający i spełniał założone cele, należy odpowiednio dobrać poszczególne elementy systemów dociepleń — począwszy od samego materiału dociepleniowego, poprzez tynk i farby zewnętrzne, skończywszy na farbach wewnętrznych. Nie może bowiem być tak, że para wodna z wnętrza wnika w ściany, ale nie jest w stanie ich opuścić przez źle dobrany tynk zewnętrzny lub inny element systemu docieplenia, który charakteryzuje się małą paro przepuszczalnością. Dlatego też, decydując się na docieplenie budynku wełną mineralną należy pamiętać, aby nie wykańczać elewacji tynkiem akrylowym, który stanowi barierę dla pary wodnej.
Wełna i styropian kontra nasiąkliwość
Wybierając materiał izolacyjny, warto zwrócić uwagę na jego nasiąkliwość. Okazuje się, że w tym względzie styropian i wełna mineralna reagują zupełnie inaczej. Czynnik ten powoduje, że ekipa budowlana musi wziąć pod uwagę inne rozwiązania, jeśli chodzi o prace dociepleniowe.
Styropian cechuje bardzo niska nasiąkliwość, co oznacza, że w razie deszczu, który może pojawić się podczas prowadzenia prac, nic strasznego się nie stanie. Woda nie wniknie w materiał, a jedynie po nim spłynie. Styropian bardzo szybko wysycha, dzięki czemu zaraz po deszczu można wznowić prace.
Jeżeli natomiast chodzi o wełnę mineralną — tutaj sprawa ma się zgoła inaczej. Zamoczenie jej jest niedopuszczalne. Mowa tutaj nie tylko o tradycyjnej wełnie mineralnej, ale także płytach hydrofobizowanych (takich o obniżonej nasiąkliwości). Dlatego też docieplenie wełną należy rozpocząć w momencie, kiedy na budynku jest dach i choćby prowizoryczne rynny pozwalające odbierać nadprogramowe ilości wody. Aby mieć pewność, że zamocowana wełna nie nasiąknie wodą, zanim zostanie położony tynk, warto elewacje osłonić np. folią, którą można zamocować do rusztowania.
Wełna vs styropian — montaż materiału
Montaż to kolejny aspekt, który znacznie różni styropian i wełnę mineralną. Okazuje się, że twarda wełna mineralna jest o wiele cięższa niż styropian, co oznacza, że wymaga znacznie mocniejszego mocowania. Dlatego też do jej przytwierdzenia wykorzystuje się kołki ze stalowym rdzeniem. Styropian można mocować na kołki wykonane z plastiku.
Podkreślić należy również, że wełna mineralna jest materiałem elastycznym, który idealnie można dopasować do podłoża. Nie można tego powiedzieć o styropianie, który jest sztywny, dlatego przed jego zamocowaniem trzeba dokładnie wygładzić ściany. Różnicę w montażu widać najbardziej, kiedy trzeba docieplić ścianę, która nie jest płaska i równa. Może to być np. półokrągły wykusz. W tym wypadku nie da się zastosować sztywnego styropianu. Jedynym możliwym rozwiązaniem okazuje się w tym wypadku wełna mineralna.
Izolacyjność akustyczna — który materiał lepszy?
Wiele osób twierdzi, że wełna mineralna o wiele lepiej tłumi hałasy. Jest to prawda, jeśli w grę wchodzą ściany trójwarstwowe i szkieletowe lub ocieplone metodą lekką — suchą. Mówiąc jednak o ścianach dwuwarstwowych, wykończonych tynkiem cienkowarstwowym, czyli tych, które najczęściej powstają w naszym kraju, nie ma różnicy pomiędzy wełną mineralną a styropianem.
Materiały palne, czy niepalne?
Wybierając odpowiedni materiał izolacyjny należy mieć na uwadze, że wełna mineralna jest materiałem niepalnym. Jeśli chodzi o styropian — to materiał samo gasnący, co oznacza, że kiedy pojawi się ogień, zaczyna się topić i dymić, jednak kiedy źródło ognia zostanie przerwane, gaśnie. Jest to niezwykle ważne przy budynkach wielopiętrowych.
Powyższe informacje powinny spowodować, że wybór pomiędzy wełną mineralną a styropianem będzie łatwy. Czy jednak tak jest? Okazuje się, że nie zawsze. Częściej wygrywa styropian. Wszystkiemu winna jest jego niższa cena. Poza tym można go wykończyć tynkiem akrylowym, który nie nadaje się do wełny mineralnej, a który jest dostępny w atrakcyjnych cenach.
Autor: Daniel
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.