Ocieplenie poddasza — dlaczego warto wybrać styropian?
Odpowiednia termoizolacja całego budynku ma ogromny wpływ na jego energooszczędność i komfort użytkowania. Ocieplenie poddasza prawidłowo dobranym materiałem może sprawić, że przez tę część domu nie będzie uciekać tak cenne ciepło. A warto mieć na uwadze, że źle docieplone poddasze może oddawać nawet do 25% wytworzonej energii cieplnej. Stosując odpowiedni asortyment izolacyjny można zmniejszyć ten współczynnik do minimum.
Właściciel domu, dla którego docieplenie poddasza nie było istotne, powinien pamiętać, że jest to niezwykle istotna kwestia, na którą powinien zwrócić uwagę, jeśli chce znacznie ograniczyć wydatki na ogrzewanie. Inwestor indywidualny, który planuje docieplenie poddasza, powinien wiedzieć, że tylko prawidłowe umiejscowienie materiału dociepleniowego między przestrzeniami więźby dachowej sprawi, że nie powstaną mostki termiczne.
Który materiał wybrać, aby mieć pewność, że prace termoizolacyjne przyniosą założony skutek? Dlaczego warto wybrać styropian? Co należy wiedzieć o wełnie mineralnej i piance? Na te pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Ocieplenie poddasza wełną mineralną lub pianką poliuretanową
Szukając idealnych rozwiązań, wiele osób decyduje się na termoizolację wykonaną z wełny. Decydując się na ocieplenie poddasza wełną mineralną można liczyć nie tylko na wysoki stopień termoizolacji, ale także na izolację akustyczną. Wybierając materiał najlepiej skupić się na produkcie średnio twardym, który cechuje duża sprężystość. Dzięki temu wełnę będzie można idealnie wpasować we wszystkie szczeliny. Warto również podkreślić, że wełna mineralna jest materiałem niepalnym.
Kolejnym materiałem, który coraz chętniej wykorzystuje się do ocieplania poddasza, jest pianka poliuretanowa. Produkt ten wykorzystuje się przy metodzie natryskowej. Ocieplenie poddasza pianką wiąże się ze skutecznym wyeliminowaniem mostków termicznych. Co więcej, wspomniana metoda sprawdza się szczególnie wtedy, kiedy kształt więźby dachowej jest skomplikowany.
Ocieplenie poddasza styropianem — dlaczego to dobry wybór?
Choć ocieplenie poddasza styropianem jest rzadziej stosowane, warto mieć na uwadze, że jest to dobre rozwiązanie. Wspomniany materiał posiada bowiem doskonałe właściwości termoizolacyjne. Aby mieć pewność, że termoizolacja wykonana z użyciem styropianu spełni nasze oczekiwania, dobrze jest wybierać produkt sprężysty, który posiada niski współczynnik przenikania ciepła. Sprężysty styropian posiada specjalne nacięcia, dzięki którym ocieplenie poddasza jest o wiele łatwiejsze, ponieważ produkt dopasowuje się do wszelkich szczelin.
Doskonałym produktem, który sprawdzi się podczas ocieplania poddasza, jest styropian grafitowy Magnetic. Współczynnik przenikania ciepła wynosi zaledwie 0,031 W/m2. Wykorzystując ten materiał, inwestor indywidualny może mieć pewność, że ocieplenie poddasza będzie niezwykle skuteczne.
Dużą zaletą styropianu, jest z pewnością jego odporność na przenikanie pary wodnej. Ta właściwość powoduje, że parametry cieplne produktu nie zmieniają się w czasie.
Jak prawidłowo wykonać ocieplenie poddasza styropianem?
Ocieplenie poddasza styropianem nie należy do skomplikowanych czynności. Z przeprowadzeniem tego typu termoizolacji powinien bez problemu poradzić sobie każdy budowlaniec. Aby uzyskać pożądany efekt, styropian dachowy Magnetic układa się między krokwiami i lekko dociska. Co więcej, następna warstwa produktu musi znaleźć się także pod nimi, tak aby zakryła całą drewnianą konstrukcję.
Kolejną istotną kwestią podczas ocieplania poddasza styropianem jest odpowiednie wypoziomowanie krokwi i ich wcześniejsze zaimpregnowanie, a także szczelna instalacja styropianu z zachowaniem pustki wentylacyjnej znajdującej się pod wiatroizolacją.
Aby mieć pewność, że ocieplenie poddasza styropianem było skuteczne, zaleca się montaż produktu o grubości 15 cm (zarówno między krokwiami, jak i pod nimi). Co więcej, eksperci twierdzą, że najlepszym rozwiązaniem będzie wspomniany wyżej styropian grafitowy 031.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.