ABC izolacji poddasza
Wiele osób planując budowę domu skupia swoją uwagę przede wszystkim na dociepleniu ścian budynku. Jest to słuszne, ponieważ dobra izolacja jest w stanie zabezpieczyć obiekt przed nadmierną utratą ciepła, a co więcej — pozwala także na minimalne zużycie energii, które przekłada się na niższe rachunki. Jak się jednak okazuje, na to ostatnie wpływ mają nie tylko ściany. Równie ważna jest odpowiednia izolacja poddasza, bez względu na to, czy jest użytkowe, czy nie.
Niektórzy inwestorzy zastanawiają się, jaki materiał izolacyjny wybrać i dlaczego na dach zastosować styropian? Poruszając temat izolacji poddasza okazuje się, że niewiele osób wie, że to właśnie przez poddasze ucieka najwięcej ciepła. Dlatego też warto zawczasu podjąć właściwe kroki, które pozwolą zadbać o komfort użytkowników, jak również znacznie obniżyć rachunki za energię cieplną. Choć dla wielu może to być duży wydatek, dobrze jest pamiętać o tym, że szybko zwróci się z nawiązką.
Który materiał termoizolacyjny się sprawdzi?
Kiedy poddasze nie zostało odpowiednio docieplone lub zastosowano w tym celu materiały niskiej jakości, może dojść do zawilgocenia pomieszczeń, które się na nim znajdują, co w efekcie skutkować będzie pojawieniem się grzybów i pleśni oraz innych drobnoustrojów szkodliwych dla zdrowia człowieka. Co więcej, jeśli właściciel domu zaniedba tę kwestię, musi liczyć się z tym, że może dojść do trwałego uszkodzenia konstrukcji dachowej, którą w konsekwencji trzeba wymienić lub naprawić.
Aby prawidłowo docieplić poddasze, trzeba dobrze zaplanować każdy krok. Sam proces przygotowania poddasza trzeba rozpocząć od wyboru i kupna odpowiedniego materiału termoizolacyjnego. Warto tutaj zwrócić uwagę na elastyczność, która nie jest bez znaczenia, kiedy materiał umieszcza się między więźbą dachową.
Decydując się na budowę domu dobrze jest pamiętać o tym, że proces docieplania poddasza powinien być jednym z priorytetów. Wybierając materiał izolacyjny w pierwszej kolejności trzeba zapoznać się z ofertą tynkową. Sklepy bowiem, w tym również Renowa24.pl, oferują klientom rozmaite materiały izolacyjne, o różnych właściwościach, co pozwala dopasować je do preferencji klienta i projektu budowlanego domu.
Eksperci zwracają uwagę na to, aby docieplając poddasze, wybierać nierozwarstwiające się i elastyczne materiały, dzięki czemu nie tylko montaż przebiega bez problemów, ale także sama izolacja w 100% spełnia założone cele przez wiele lat. Wybierając ostateczny materiał, dobrze jest kierować się wskazówkami fachowców, którzy podpowiedzą, jaki materiał wybrać, aby nie spustoszył kieszeni inwestora indywidualnego i jednocześnie spełnił wszystkie założenia.
Grubość ma znaczenie
Wykonując docieplenie poddasza, należy wybrać odpowiednią grubość materiału izolacyjnego. Szukając najlepszego rozwiązania, dobrze jest zajrzeć do projektu budowlanego, w którym powinna być określona grubość produktu. Jeśli jednak właściciel nie posiada takiego dokumentu, powinien mieć na uwadze, że najlepszy produkt to ten o grubości od 5 do 30 cm. Warto pamiętać o tym, że grubsza izolacja daje mniejsze rachunki za ogrzewanie.
Jednym z najchętniej wybieranych materiałów termoizolacyjnych jest dwuwarstwowa wełna mineralna. Swoją popularność zawdzięcza doskonałemu dopasowaniu do ocieplanej powierzchni. Inwestor indywidualny powinien pamiętać o tym, że wełnę na poddasze najczęściej nakłada się dwuwarstwowo. Niemniej jednak grubość warstwy izolacyjnej powinna być zawsze dostosowana do układu architektonicznego poddasza. Dlatego też każdy inwestor indywidualny powinien skorzystać z porady fachowców, którzy pomogą nie tylko w wyborze prawidłowego docieplenia, ale także w jego montażu.
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.