Kiedy i jak odklejać taśmę malarską?
Taśmy malarskie są niezwykle pomocnym narzędziem w trakcie malowania. Papierowe taśmy zabezpieczają listwy, oddzielają ściany i sufity a dodatkowo mogą być używane do artystycznego malowania ścian. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się więcej o taśmach malarskich.
Z artykułu dowiesz się:
Rodzaje taśm malarskich
Na rynku znajdziemy wiele różnych taśm malarskich. Czasem stojąc w sklepie budowlanym lub wybierając taśmy malarskie przez Internet ich mnogość może nas przytłoczyć. Różnią się one właściwościami a także ceną. Jaką więc taśmę malarską wybrać? Odpowiedź brzmi taką, która będzie odpowiadać naszym potrzebom.
Zapoznaj się z poniższą listą rodzajów taśm malarskich:
- papierowe taśmy malarskie - najtańsze na rynku. Czasami jednak mogą być słabej jakości. Ich klej może być zbyt słaby i odklejać się od ścian. Z kolei zbyt mocny klej może sprawić, że taśma będzie odchodzić razem z tynkiem. Jednak są one przydatne w łączeniu folii zabezpieczających na podłogach i meblach.
- niebieskie taśmy malarskie - wykazują się dużą odpornośćią na promieniowanie UV. Z tego powodu warto je stosować na oknach i drzwiach zewnętrznych a także w miejscach, w których pozostawiamy taśmę na dłuższy czas. Są one cieńsze od taśm PVC dlatego doskonale sprawdzą się w oddzielaniu kolorów na ścianach.
- taśmy malarskie nylonowe i PVC - ich główną zaletą jest ich właściwość do nie nasiąkania farbą. Z tego powodu będą idealne do zabezpieczania list podłogowych a także stolarki okiennej czy na drzwiach. Taśmy PCV możemy bez trudu przerwać wzdłuż i użyć węższego fragmentu w zależności od potrzeb.
- taśmy precyzyjne - posiadają odpowiednią ilość kleju i dodatkowo można je usunąć do 2 tygodni po naklejeniu. Jej odklejanie jest dziecinnie proste a sama taśma nie pozostawia śladów na ścianach.
Cena taśm malarskich jest również zróżnicowania pod względem ich szerokości.
Najczęstsze problemy z taśmą malarską
Głównymi i powszechnie spotykanymi problemami z taśmą malarską są:
- zrywanie wraz z taśmą malarską świeżo położonej warstwy farby
- nasiąkanie farby malarskiej
- podciekanie farby pod taśmę malarską i powstawanie zacieków i plam pomiędzy odcięciami na ścianach
- zbyt silne przyleganie do podłoża, które sprawia, że oderwanie taśmy malarskiej jest niemożliwe.
- ślady po kleju na podłożu
- nietrzymanie się farby
Co zrobić, żeby uniknąć tych problemów?
Na początku pamiętaj, żeby taśma malarska przylegała tylko jedną krawędzią do ściany. W ten sposób uzyskasz odpowiednią ochronę i jednocześnie taśma malarska nie przylegnie zbyt silnie do podłoża. Odrywanie się farby może wynikać także z nieprawidłowego doboru farby do podłoża a także nieodpowiedniego gruntowania ściany.
Nie przyleganie taśmy do ściany - tutaj wina leży po stronie samego produktu. Być może taśma malarska posiadała zbyt słaby klej lub była przechowywana w nieodpowiednich warunkach. Na odklejanie się farby wpływ mogą mieć również promienie UV.
Z kolei jeśli przy odklejaniu taśmy malarskiej zerwaliście farbę, należy wykonać prace naprawcze. Najlepsza do tego będzie masa szpachlowa, której należy użyć na suchej powierzchni.
Natomiast jeśli zauważyliście, że taśma malarska nie chce się trzymać ściany to należy ją jeszcze raz odpowiednio przygotować. Nie zapomnijcie o wyczyszczeniu i odpyleniu podłoża. Jeżeli zabezpieczacie okna, to pamiętajcie o ich odtłuszczeniu i umyciu.
Z kolei w przypadku podciekania farby pod taśmę malarską oprócz samej taśmy przyczyną może być również wałek oraz ściana o wyrazistej strukturze. Jednak zacieków i plam możecie uniknąć w łatwy sposób:
- Taśmę malarską lekko zamaluj kolorem farby w miejscu jej styku ze ścianą. Tym samym pod jej powierzchnią nie powstaną żadne zacieki, ponieważ ściekająca farba uszczelni wybrakowania pod taśmą.
Kiedy i jak odklejać taśmę malarską?
Sposoby odklejania mogą różnić w zależności od rodzaju taśmy malarskiej oraz farby. W przypadku najprostszych farb i żółtych taśm papierowych nie zapomnijcie o tym, żeby odkleić je zaraz po malowaniu ściany, czyli „na mokro”. Ważna jest również technika. Papierową taśmę malarską trzeba oderwać jednym i pewnych ruchem. Zapomnijcie również o jej szarpaniu, ponieważ ten rodzaj taśmy malarskiej może się podrzeć. Gwałtowne ruchy mogą sprawić, że drobinki farby pobrudzą otoczenie dookoła ściany.
Z kolei jeśli pomalowaliście ściany farbą lateksową, to zostawcie malowanie kawałka ściany przy taśmie na sam koniec. Dodatkowo fragment ten pomalujcie dwukrotnie po zakończeniu malowania. Proces odrywania taśmy malarskiej w tym przypadku wygląda tak samo jak we wcześniejszym akapicie.
Ważne: Późne usuwanie taśmy malarskiej doprowadzi to do rwania się taśmy a także do pozostawienia kleju na podłożu.
Natomiast niebieską taśmę malarską wykonaną z papieru możecie zerwać nat po minięciu 2 tygodni.
Warto zwrócić uwagę również na to jaki rodzaj kleju zawiera dana taśma malarska. Te z klejem akrylowym także możecie odkleić po upływie 2 tygodni. Dodatkowo taśmy malarskie z klejem akrylowym są odporne na promieniowanie UV. Z tego powodu możecie używać je na zewnątrz domu bez obaw.
Z kolei kleje kauczukowe należy zerwać od razu po pomalowaniu ścian.
Taśmę maskującą możecie usunąć po wyschnięciu farby i położeniu wszystkich jej warstw. Nie ma wtedy ryzyka pobrudzenia odpryskami farby otoczenia.
Przeczytaj także:
- Czy trzeba gruntować pomalowaną ścianę?
- Jak zapobiec łuszczeniu się farby lateksowej?
- Jak malować ściany farbą lateksową?
Zapoznaj się z ofertą farb i akcesoriów malarskich na renowa24.pl!
Autor: Marta Bratuś
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.