t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zapobiec łuszczeniu się farby lateksowej?

2021-07-26
Jak zapobiec łuszczeniu się farby lateksowej?

 

 

Łuszczenie się farby lateksowej jest dość powszechnym problemem. Psuje ona estetykę wnętrza i dokłada nam sprzątania. Żeby temu zapobiec należy właściwie przygotować ściany, zagruntować je a także zapewnić odpowiednie warunki do malowania ścian farbą lateksową.

 

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak właściwie przygotować podłoże do malowania farbą lateksową?
  2. Jak gruntować ściany przed malowaniem farbą lateksową?
  3. Jakie są najlepsze warunki do malowania ścian farbą lateksową?
  4. Co zrobić, kiedy farba lateksowa zaczyna się łuszczyć?

 

farby lateksowe

 

Właściwe przygotowanie podłoża do malowania farbą lateksową

Jedną z głównych przyczyn łuszczenia się farby lateksowej jest niewłaściwe przygotowanie podłoża. Pamiętaj, że powierzchnia musi być:

  • sucha,
  • dokładnie oczyszczona
  • i odpylona.

Dodatkowo przed malowaniem powinieneś usunąć stare warstwy farby, następnie umyć ścianę wodą i mydłem malarskim. Należy odczekać odpowiednią ilość czasu aż ściana będzie całkowicie sucha. Dodatkowo silne zabrudzenia i plamy, które farba lateksowa może nie zakryć, warto zamalować gęstą farbą o silnym kryciu. Tak przygotowane ściany zapobiegną łuszczeniu się farby lateksowej.

 

farby lateksowe

Gruntowanie ścian przed malowaniem farbą lateksową

Kolejnym ważnym krokiem przed malowaniem ścian farbą lateksową jest ich gruntowanie. To właśnie położenie gruntu na ściany ujednolica ich chłonność a także gwarantuje znakomitą przyczepność farbom lateksowym.  Grunt połączy także luźne elementy podłoża i wzmocni jego budowę. Eksperci zalecają stosowanie gruntów i farb lateksowych tego samego producenta. Dodatkowo w przypadku słabych ścian, których elementy potrzebują silnego połączenia warto wyposażyć się w grunt głęboko penetrujący.

 

gruntowanie ścian

Odpowiednie warunki do malowania ścian farbą lateksową

Przed samym malowaniem sprawdź datę trwałości farby lateksowej a także do jakich podłoży jest przeznaczona. Samą farbę przechowuj w temperaturze pokojowej i suchym pomieszczeniu. Zwróć również uwagę na to w jakich warunkach farba lateksowa była przechowywana w sklepie. W przypadku wątpliwość zapoznaj się z poradami ekspertów z renowa24.pl, które ułatwią Ci wybór odpowiedniego rodzaju farby.

Natomiast samo malowanie powinno się odbywać przy odpowiedniej temperaturze - od 10 do 30 stopni Celsjusza. Dodatkowo względna wilgotność powietrza nie może wynosić mniej niż 60%. Takie warunki zapewnią nam równomierne wysychanie ścian pomalowanych farbą lateksową

Ważny jest również dobór właściwych narzędzi malarskich do danego podłoża.  W malowaniu gładkich ścian idealnie sprawdzą się wałki o krótkim włosiu lub wałki z dłuższym, zbitym włosiem. Natomiast w przypadku chropowatych ścian użyj wałka o długim włosiu. 

W trakcie samego malowania ścian farbą lateksową pamiętaj, żeby kolejne warstwy nakładać w odstępach czasowych, które są zalecane przez producenta. Zastosowanie się do omówionych przez nas zaleceń zapobiegnie łuszczeniu się farby i zagwaratnuje piękny kolor i estetyczny wygląd na lata.

 

farby lateksowe

Farba lateksowa zaczyna się łuszczyć - co wtedy?

Łuszczenie się farby lateksowej na nowych ścianach

Farba na ścianach nowego mieszkania lub domu może pękać z powodu błędnego dopasowania farby do rodzaju podłoża a także pominięciu zaleceń producentów na temat czasu schnięcia gładzi. Inną przyczyną łuszczenia się farby lateksowej na nowych ścianach może być brak gruntowania. Jest to bardzo ważny element wykończenia, ponieważ zapobiega wchłanianiu się farby a także jest spoiwem luźnych elementów w podłożu. Kolejnym powodem pękania i odpadania farby lateksowej może być nieprzestrzeganie odpowiednich warunków do malowania, które omówiliśmy w poprzednim akapicie.

W przypadku łuszczenia się farby lateksowej musisz usunąć wszystkie pęknięte i odpadające elementy lub usunąć całą farbę z podłoża. Najłatwiej zrobisz to metalową szpachelką. Później wyszlifuj ściany, oczyść je z kurzu i połóż grunt zgodnie z zaleceniami producenta. Kiedy grunt będzie już suchy użyj bazy przeznaczonej do farb lateksowych. Następnie gdy baza będzie sucha możesz malować ściany farbą lateksową.

Łuszczenie się farby lateksowej na starych ścianach

Z kolei łuszczenie się farby lateksowej na starych ścianach może mieć podobne przyczyny co łuszczenie się farby na nowych ścianach. Jednak znaczne częstsze odpadanie farby lateksowej w starych budynkach jest spowodowane wilgocią. Ta doprowadza do powstawania grzybów i pleśni na ścianach i z tego powodu farba lateksowa nie trzyma się podłoża.

W tym wypadku usuń całą farbę oraz wszystkie powłoki malarskie. Również zeszlifuj i oczyść ściany. Ważnym krokiem jest zastosowanie preparatu grzybobójczego. Pamiętaj jednak, że jest to krótkotrwały sposób. Warto zastosować długotrwałe rozwiązania, które zapobiegną dużej ilości wilgoci w budynku.  Następnie użyj gruntu polimerowego lub głęboko penetrującego. Na samym końcu pomaluj ściany farbą lateksową.

 

Również może Cię zainteresować:

Zapoznaj się z ofertą farb lateksowych na renowa24.pl!

Autor: Marta Bratuś

 

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
2023-03-25
Ok
pixel