Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak tanio ocieplić płaski dach?

2021-09-29
Jak tanio ocieplić płaski dach?

 

 

Tak zwane domy „kostki” z ubiegłego wieku przeżywają swój renesans. Możemy spotkać coraz więcej ciekawych projektów architektonicznych, które dotyczą właśnie ich remontu. Jednak w ich przypadku straty ciepła są dosyć spore. Największe spowodowane są płaskim dachem. Czytaj dalej, żeby dowiedzieć się jak ograniczyć ucieczkę ciepła z domu z płaskim dachem!

 

 

 

 

 


 

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak tanio ocieplić płaski dach wentylowany
  2. Jak tanio ocieplić płaski dach niewentylowany
  3. Czym jest ocieplanie metodą odwróconego dachu
  4. Jaką wybrać grubość warstwy ocieplenia

 

Ocieplanie płaskiego dachu wentylowanego

Jeśli chcecie ocieplić płaskich dach z wentylacją, to warstwę termoizolacyjną należy położyć bezpośrednio na warstwie stropu. W tym przypadku najważniejszym parametrem będzie dla nas współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). Z tego powodu do ocieplenia płaskiego dachu wentylowanego najlepszy będzie styropian lub wełna mineralna. Żeby zapobiec ucieczce dachu przez mur ściany strychowej, zalecany jest montaż termoizolacji również po jej wewnętrznej stronie

Jeżeli Wasze stropodachy mają niską przestrzeń wentylacyjną to możecie ocieplić ją poprzez wdmuchiwanie granulatów wyprodukowanych z włókna wełny mineralnej lub styropianu. Pamiętajcie żeby pomiędzy pokryciem i położonym na stropie ocieplenie pozostawić pustkę wentylacyjną. Wentylowana przestrzeń nie powinna mieć mniej niż 5 cm, a najlepiej od 10 do 15 cm. W ten sposób zapobiegniecie gromadzeniu się wilgoci w izolacji, która z kolei nie będzie mogła wnikać w warstwy stropodachu w postaci pary wodnej.

Porada eksperta renowa24.pl: Żeby uzyskać naturalny przepływ powietrza, zamontujcie otwory wentylacyjne we wszystkich ścianach kolankowych w odstępach ok. 3 m. Wasze poddasze zabezpieczycie przed ptakami i owadami poprzez zakrycie tych otworów siatką.

dom z płaskim dachem

Ocieplanie płaskiego dachu niewentylowanego

Jeżeli chcecie ocieplić dach niewentylowany to przed położeniem warstwy termoizolacyjnej należy zerwać poprzednie warstwy aż do betonu. Dopiero na betonowej wylewce możecie położyć paroizolację i twardy materiał ociepleniowy. Natomiast stropodach możecie ocieplić wełną mineralną w postaci płyt lub twardym styropianem. W tym przypadku fachowcy częściej sięgają po wełnę mineralną, ponieważ jest ona bardziej odporna na działanie wysokiej temperatury, która wytwarza się na dachu w trakcie zgrzewania papy. Z kolei w przypadku styropianu powinniście położyć na nim warstwę betonu, która zabezpieczy go podczas zgrzewania papy. Będzie to jednak dodatkowe obciążenie konstrukcji.

Bez względu, na który materiał się zdecydowaliście, to jego płyty należy układać „na mijankę”. Prace rozpocznijcie od strony jednego z naroży dachu. Fachowcy zalecają, żeby drugą warstwę ułożyć z płyt klinowych, które są przygotowywane na zamówienie. W ten sposób utworzycie odpowiedni spadek w kierunku rynny. Pamiętajcie, że ocieplenie dachu musi być połączone z zewnętrznym ociepleniem ścian Waszych domów.

Porada eksperta renowa24.pl: Do ocieplania płaskiego dachu bez wentylacji lepiej użyć materiałów warstwowych np. styropianu jednostronnie pokrytego papą lub posiadającym z jednej strony papę i z drugiej paroizolację niż układać na sobie kilku materiałów o różnym przeznaczeniu.płaski dach pokryty papą

Ocieplanie metodą odwróconego dachu

Pamiętajcie, że ta metoda jest możliwa jedynie przy dostatecznej nośności dachu, ponieważ termoizolacja będzie wymagać dociśnięcia warstwą żwiru lub płytami chodnikowymi.

Ocieplanie metodą odwróconego dachu różni się od tradycyjnego sposobu układem warstw. W tym przypadku termoizolacja chroni hydroizolację. Inaczej mówiąc izolacja wodna znajduje się pod izolacją cieplną. W ten sposób jest ona chroniona przed promieniowaniem UV, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i uszkodzeniami mechanicznymi. Do tej metody powinno użyć się materiału, który będzie sztywny, odporny na duże obciążenie, wodę oraz niskie i wysokie temperatury.

Na warstwie izolacyjnej kładzie się różne odmiany powłok ochronno-filtrujących. Następnie dociska się je żwirem, płytami chodnikowymi lub warstwą wegetacyjną. Na płaskim dachu ocieplonym metodą odwróconą z powodzeniem możecie zakładać ogrody.

dom nad jeziorem z płaskim dachem

Grubość warstwy ocieplenia

Grubość warstwy ocieplenia powinna być właściwie wybrana przez projektanta. Jest ona uzależniona od współczynnika przewodzenia ciepła λ. Im lambda jest niższa, tym cieńsza jest warstwa ociepleniowa. Współczynnik λ bezpośrednio wpływa na współczynnik przenikania ciepła U, który od 2021 r. musi być niższy niż 0,15 W/(m2·K).

Przeczytaj także:

Zapoznaj się z ofertą styropianu na renowa24.pl!Autor: Marta BratuśMasz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-31
Szybko sprawnie i profesjonalnie
2023-03-27
Pozytywnie
pixel