t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie kupić niezbędne akcesoria do położenia styropianu na elewację?

2021-09-07
Jakie kupić niezbędne akcesoria do położenia styropianu na elewację?

 

Chcąc prawidłowo ocieplić budynek, należy wybrać nie tylko odpowiedni materiał, taki jak styropian czy wełna mineralna, ale także odpowiednie akcesoria, które sprawią, że ocieplenie będzie spełniać swoją funkcję. O jakich materiałach dodatkowych i odpowiednich narzędziach mowa? Bez czego docieplenie budynku nie będzie możliwe?

 


Z artykułu dowiesz się:

 1. Jakie materiały budowlane są niezbędne do ocieplenia domu?
 2. Które narzędzia i akcesoria do systemów dociepleń będą potrzebne?
 3. Dlaczego podczas ocieplania domu warto zdać się na pomoc fachowców?

styropian

Termomodernizacja pozwala nie tylko odnowić budynek, ale również znacznie obniżyć rachunki za energię w sezonie grzewczym. Wszystko za sprawą tego, że prawidłowo ocieplony budynek pozwala zredukować starty energii, zwiększając jednocześnie komfort mieszkania. Nic zatem dziwnego, że większość Polaków decyduje się na ocieplenie budynków. Jeżeli jesteś jedną z takich osób, dziś podpowiemy Ci, jakie materiały budowlane i narzędzia należy wykorzystać. Pamiętaj, że styropian albo wełna mineralna nie wystarczy.

Jakie materiały budowlane są niezbędne do ocieplenia domu?

Jeżeli wybierzesz jeden z gotowych, kompletnych systemów ociepleń, na pewno zauważysz, że każdy składa się z kilku podstawowych elementów. Podstawowymi częściami są:

 • zaprawa klejąca;
 • materiały termoizolacyjne (w tym wypadku może to być wełna mineralna lub styropian — biały, grafitowy lub Dalmatyńczyk);
 • kołki mocująca;
 • zaprawa klejąca potrzebna do zatopienia siatki;
 • siatka zbrojąca;
 • podkład gruntujący;
 • tynk;
 • wyprawa elewacyjna;
 • farba elewacyjna.

Powyższe elementy są niezwykle istotne, ponieważ każdy z nich pełni inną, niezwykle istotną rolę.

Jaką funkcję w systemie ocieplenia pełnią poszczególne elementy?

Powyżej przedstawiliśmy poszczególne części kompletnego systemu dociepleń. Dlaczego są tak ważne? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Kleje do płyt styropianowych, podobnie jak mocowanie mechaniczne (np. kołki do styropianu) mają ogromne znaczenie na wytrzymałość całego systemu i jego trwałość. Dzięki nim jesteś w stanie dobrze przymocować materiał izolacyjny do elewacji.

Warstwa zbrojna, w skład której wchodzi nie tylko zaprawa (klej do siarki), ale także siatka wykonana z włókna szklanego (siatka podtynkowa), sprawa, że całość izolacji zostaje wzmocniona dzięki czemu jest w stanie przetrwać bez szwanku przez wiele lat.

Kolejnym elementem są podkłady pod wyprawę tynkarską, których zadaniem jest przygotowanie podłoża pod dalsze prace wykończeniowe.

Dzięki wyprawom tynkarskim masz możliwość zabezpieczyć ściany przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi oraz przed promieniowaniem UV. Podobne właściwości mają takę grunty stosowane pod farby fasadowe.

styropian, jakie akcesoria do styropianu

Które narzędzia i akcesoria do systemów dociepleń będą potrzebne?

Decydując się na ocieplenie domu pamiętaj, że nie tylko odpowiednie materiały budowlane będą Ci potrzebne. Musisz także nabyć odpowiednie narzędzia i akcesoria, które ułatwią montaż systemu ocieplenia. Mowa tutaj o:

 • listwach (w tym również startowych), których zadaniem jest przede wszystkim ochrona budynku i ocieplenia przed szkodnikami;
 • profilach ochronnych, które są odpowiedzialne za wzmocnienie naroży domu;
 • niskoprężnej piance poliuretanowej potrzebnej do uzupełnienia powstałych podczas układania materiału ociepleniowego szczelin;
 • poziomicy;
 • pacach — zarówno płaskich, jak i zębatych;
 • wiertarce wyposażonej w mieszadło koszykowe;
 • dość dużym pojemniku;
 • foliach ochronnych;
 • papierze ściernym;
 • młotku;
 • taśmach;
 • ostrym nożu, rusztowaniu oraz siatkach osłonowych.

Każde z wymienionych narzędzi nie tylko znacznie ułatwi pracę podczas ocieplania budynku styropianem, czy wełną mineralną, ale również będzie nieodzowne podczas porządków po zakończeniu pracy.

Dlaczego podczas ocieplania domu warto zdać się na pomoc fachowców?

Zapewne zdajesz sobie sprawę z tego, że prawidłowe ocieplenie budynku nie należy do najłatwiejszych zadań. Dlatego też najlepszą opcją będzie zatrudnienie profesjonalnej firmy, która wykona to zadanie szybko i bez zbędnych problemów. Istotne jest również to, że przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac trzeba wykonać projekt technicznego ocieplenia budynku, w którym należy umieścić informacje o:

 • grubości materiału ociepleniowego;
 • rozmieszczenie łączników mechanicznych;
 • ilość i rodzaj łączników, który uzależniony będzie od materiału, z jakiego wykonano ściany i ocieplenie. Warto w tym wypadku wziąć także pod uwagę stan podłoża oraz wysokość bryły budynku.

Jak zatem widać powyższe wytyczne sprawiają, że najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u projektanta, który wykona dla Ciebie taki projekt.

Jeżeli zależy Ci na samodzielnym wykonaniu ocieplenia budynku, aby wykonać projekt i wszelkie obliczenia, warto skorzystać z porad ekspertów. Producenci systemów ociepleniowych nie tylko je umieszczają na swoich stronach. Możesz także skorzystać ze specjalnie przygotowanych programów, które pozwolą Ci w intuicyjny sposób przejść przez wszystkie obliczenia. Dzięki ich pomocy dowiesz się się jakiej grubości materiał o jakich właściwościach termoizolacyjnych powinieneś wybrać. Co więcej, możesz także liczyć na specjalne wytyczne dotyczące montażu systemu ocieplenia na budynku.

Chcąc samodzielnie ocieplić budynek nie możesz także zapominać o obowiązujących przepisach prawa budowlanego. W tym wypadku weź pod uwagę Rozporządzenie Ministra Infrastruktury, które traktuje o warunkach technicznych, jakie musi spełniać budynek i jego usytuowanie.

 

Przeczytaj także:

 

Zapoznaj się z bogatą ofertą styropianów i dedykowanym im akcesoriów na renowa24.pl!!Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
2023-03-30
Kontakt bezproblemowy, szybka realizacja. Jestem bardzo zadowolona. Polecam.
pixel