t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kołek do styropianu metalowy czy plastikowy?

2021-08-30
Kołek do styropianu metalowy czy plastikowy?

    

Właściwa izolacja cieplna domu i innych budynków jest często kluczowym parametrem, dzięki któremu zapewniona jest właściwa termika pomieszczeń mieszkalnych. Stąd też warto poświęcić temu tematowi więcej uwagi i podjąć tę najwłaściwszą decyzję. Jak się okazuje, znaczenie ma tu nie tylko sam materiał ocieplający (np. styropian), ale też i jego mocowanie. Kołki do styropianu, choć nie stosowane w każdym przypadku, pełnią bardzo ważną funkcję w konstrukcji większości ociepleń.

    


Z artykułu dowiesz się:

  1. do czego służą kołki do styropianu oraz jaka jest ich budowa
  2. jaki kołek wybrać – plastikowy czy metalowy
  3. czy kołek plastikowy jest wytrzymały
  4. na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wyboru kołków do styropianu


kołki do stryopianu, metalowe kołki do styropianu, plastikowe kołki do styropianu, width=

Do czego służą kołki do styropianu oraz jaka jest ich budowa?

Kołki styropianowe służą zabezpieczeniu izolacji cieplnej przed jej odpadnięciem. Informacja o konieczności ich zastosowania bądź możliwości pominięcia powinna być zawarta również w projekcie technicznym ocieplenia budynku. Nie są one bowiem niezbędne w każdym przypadku. Jednak w większości sytuacji, to dodatkowe wzmocnienie okazuje się bezwzględnie potrzebne. Jeśli mamy do czynienia na przykład ze starym budownictwem, brak mocowania w postaci kołków może powodować odklejanie się płyt izolacyjnych od podłoża. Zastosowanie bolców zwiększa stabilność warstwy izolacyjnej oraz ułatwia łączenie fragmentów płyt styropianowych, wykluczając tym samym ryzyko powstania mostków termicznych. Każdy łącznik styropianowy zbudowany jest z trzpienia, tulei osłonowej oraz talerzyka dociskowego. Końcowa część tulei, nazywana strefą rozporową, jest lekko chropowata, co ma przyczynić się do jeszcze lepszego trzymania warstwy izolacyjnej. Trzpień jest wciskany w tuleję i rozpycha jej ścianki, troszcząc się w ten sposób o stabilne mocowanie gwoździa w podłożu. Zadaniem okrągłego talerzyka zaś jest równomierny docisk. Jego średnica wynosi minimum 60 mm i zawiera otworki, które wpływają na lepszą przyczepność zaprawy klejowej. Niektóre łączniki posiadają dodatkowy talerzyk dociskowy, który zmniejsza punktowe naprężenie w styropianie.

Jaki kołek wybrać – plastikowy czy metalowy?

Zasadniczo można wyróżnić 2 rodzaje kołków do styropianu, które dzielimy ze względu na materiał zastosowany do ich produkcji. Mowa tu o kołkach z trzpieniem metalowym i z trzpieniem plastikowym. Kołki metalowe do styropianu wyposażone są w trzpień stalowy ocynkowany galwanicznie. Natomiast kołki plastikowe posiadają trzpień poliamidowy wzmocniony włóknem szklanym. Najbardziej popularne są kołki wykonane z tworzywa sztucznego. Ceni się je bardziej głównie ze względu na niższą cenę. Kołki z trzpieniem metalowym z kolei uważane są za bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i cieszą się lepszą opinią. W przypadku tych drugich istnieje możliwość zakupienia wkrętów o wydłużonej strefie rozpierania przeznaczonych głównie dla podłoży słabszych i porowatych. Ogromnym ułatwieniem w doborze właściwego kołka jest literowe oznakowanie na jego talerzyku, które podpowiada, do jakiego rodzaju podłoża jest dedykowany dany bolec. I tak litery te symbolizują:

  • A – beton zwykły;
  • B – bloczki ścienne;
  • C – pustaki lub cegła dziurawka;
  • D – beton lekki (m.in. keramzytobeton);
  • E – beton komórkowy.

Istnieje jednak i uniwersalne rozwiązanie w postaci kołków z trzpieniem oznakowanym ABCDE, które zastosowanie mogą mieć w przypadku wszystkich wyżej wymienionych rodzajów podłoża. W praktyce budowlanej kołki z trzpieniem w całości stalowym kwalifikują się wyłącznie do montażu zagłębionego (z użyciem zaślepek styropianowych). Jeśli trzpień jest tworzywowo-stalowy lub powlekany może być stosowany w każdej sytuacji. Natomiast jeśli łącznik jest tworzywowy, mocuje się tylko powierzchniowo.

Kołek plastikowy do styropianu a wytrzymałość

kołki do stryopianu, metalowe kołki do styropianu, plastikowe kołki do styropianu, width=

Rozważając kwestie wytrzymałościowe, od razu warto zaznaczyć, iż zarówno kołki plastikowe, jak i metalowe spełniają ogólnie przyjęte warunki mocowania termoizolacji. Jedyną wytyczną jest, aby w przypadku kołków z tworzywa sztucznego były one wzmocnione włóknem szklanym, które zapobiega złamaniu. Natomiast stalowy trzpień musi być ocynkowany. Parametry te powinny być dostępne u każdego producenta do wglądu i informacji w każdej chwili. Różnica może pojawić się, jeśli mówimy o przewodności cieplnej. Rodzaj tworzywa łącznika może bowiem mieć wpływ na powstawanie tzw. mostków termicznych. W związku z powyższym przyjmuje się, iż współczynnik przenikania ciepła w punkcie nie powinien być wyższy aniżeli 0,002 W/K. Plastikowe łączniki spełniają ten warunek, natomiast te z trzpieniem metalowym tylko wtedy, gdy ich łepek jest z tworzywa.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wyboru kołków do styropianu?

kołki do stryopianu, metalowe kołki do styropianu, plastikowe kołki do styropianu, width=

Zastanawiając się nad właściwym doborem łączników styropianowych, musimy zwrócić uwagę też na to, aby miał właściwą długość. Wyznacza się ją na podstawie pozostałych informacji dotyczących podłoża, takich jak: grubość warstwy izolacyjnej i zaprawy klejowej oraz wymagana długość zakotwiczenia. Na przykład dla ścian z ceramiki poryzowanej lub betonu komórkowego wartość zakotwiczenia wynosi 5-6 cm, natomiast w silikatach ok. 3 cm i więcej. Dane te powinny być dostępne również w instrukcjach poszczególnych producentów. Zaleca się wybierać łączniki z talerzykiem mocującym zabezpieczanym styropianowym krążkiem. Ogranicza to bowiem utraty ciepła, do których mogłoby dochodzić w wyniku wykonywania otworów w izolacji, a także zapobiega okrągłym przebarwieniom na elewacji, w miejscach ich montażu. Chcąc zadbać o prawidłową izolację domu, pamiętaj również o odpowiednim doborze elementów mocujących, które mogą mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie ocieplenia budynku.


Zainteresowany oknami dachowymi od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta okien dachowych na renowa24.pl

Buduj i remontuj razem z nami!


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-27
Bardzo miła obsługa i szybka realizacja zamówienia.
pixel