Darmowa dostawa
Od 2000 zł
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
Pon-Pt 8:00 - 16:00
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prawidłowo wentylować poddasze?

2022-09-27
Jak prawidłowo wentylować poddasze?

Prawidłowa wentylacja w obiekcie budowlanym to podstawa, aby cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem. W prawie budowlanym znajdziesz zapis, że wentylowane powinny być wszystkie pomieszczenia na poddaszu, nie tylko łazienka czy kuchnia. Jednak co zrobić, aby wentylacja poddasza była skuteczna? Same kanały wentylacyjne umieszczone w każdym pomieszczeniu nie muszą być wystarczające. Czy okna dachowe mają wpływ na prawidłową wentylację poddasza? Z poniższego materiału dowiesz się, w jaki sposób prawidłowo wentylować poddasze. Dzisiejsze domy są przeważnie bardzo dobrze ocieplone od góry do dołu. Do tego dochodzą bardzo szczelne okna dachowe i drzwi, co sprawia, że powietrze nie dostaje się przez żadne szpary. Jednak w jakiś sposób należy pozbyć się nadmiaru wilgoci i zabrudzonego powietrza, aby móc czerpać ze świeżego powietrza. Dlatego też wentylacja na poddaszu, ale i w całym domu jest niezwykle potrzebna bez względu na warunki zewnętrzne.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak działa wentylacja grawitacyjna?
  2. Jak działają kanały wentylacyjne na poddaszu?
  3. Jakie kanały wentylacyjne powinny być umieszczone na poddaszu?
  4. Od czego zależy siła ciągu w kanale wentylacyjnym?
  5. Czy okna dachowe mają wpływ na wentylację poddasza?
  6. Jak działają nawiewniki w oknach dachowych?
  7. Dlaczego warto kupić okna dachowe z nawiewnikami?


okna dachowe na poddaszu

Wentylacja grawitacyjna – jak działa?

W budynkach, w których występuje wentylacja naturalna, czyli inaczej grawitacyjna, powietrze zanieczyszczone z wnętrza budynku wymieniane jest na świeże i chłodne powietrze zewnętrzne. Proces ten zachodzi w wyniku różnicy gęstości powietrza na zewnątrz i wewnątrz budynku, a więc uzależniony jest od temperatury panującej na świeżym powietrzu i w domu. Im bardziej temperatury te się wyrównują, tym mniejsza jest wentylacja. Czasem dochodzi do wyrównania temperatur, a co za tym idzie, całkowitego braku wentylacji.

Kanały wentylacji na poddaszu – jak działają?

Strumienie powietrza dostające się do wnętrza domu powinny być przetransportowane do każdego pomieszczenia i następnie wydalone kanałami wentylacyjnymi wywiewnymi na dwór. Instalacja wentylacyjna na poddaszu musi działać w prawidłowy sposób, ponieważ to właśnie na górze budynku gromadzi się największa ilość ciepłego powietrza. Jeżeli więc kanały wentylacyjne umieszczone na poddaszu są za krótkie, może dojść do trudności związanej z prawidłowym ciągiem kominowym. W przepisach budowlanych umieszczona jest informacja, w której mowa o tym, że na poddaszu, w każdym pomieszczeniu, muszą znajdować się kanały wentylacji wywiewnej grawitacyjnej. Tak samo jest w przypadku domu dwukondygnacyjnego.

wentylacja poddasze

Jakie kanały wentylacyjne powinny być umieszczone na poddaszu?

Kanały wentylacyjne na poddaszu powinny zawsze prawidłowo odprowadzać powietrze z wnętrza budynku. To, jaka ilość powietrza będzie odprowadzana przez kanały zależy od ich długości i przekroju. W przepisach budowlanych można znaleźć informację, że przekrój kanału powinien być wyższy niż 0,016 m2. Jeżeli jednak kanał wentylacyjny będzie miał prostokątną formę, krótszy jego bok musi być dłuższy lub równy 10 cm. Standardowe kanały wentylacyjne umieszczane w projekcie budynku, mają wymiary 14x14 cm i są wyposażone w kratkę wentylacyjną. Kratka montowana jest pod sufitem na wlocie do kanału. Dzięki temu w okresie zimowym, gdy różnice temperatur są najwyższe, kanały są w stanie usunąć o wiele więcej powietrza.

Dodatkowo trzeba wiedzieć, że kanały wentylacyjne nie mogą być krótsze niż 2 metry, tj. od wylotu kanału nad dachem do kratki wentylacyjnej. Niestety nawet jeśli uda się zainstalować takie kanały wentylacyjne, nie otrzymasz gwarancji, że wentylacja będzie zawsze prawidłowo działać.

Od czego zależy siła ciągu w kanale wentylacyjnym?

W kanale wentylacyjnym za siłę ciągu odpowiada jego długość, ale i jego powierzchnia. Im jest gładsza, tym mniejszy jest opór, a więc powietrze może łatwiej przez nie przepływać. W przypadku, gdy kanał jest zbudowany z pustaków lub innych bloczków, należy zadbać, aby nie było pomiędzy nimi żadnych uskoków. Kanał wentylacyjny nie powinien być również projektowany poziomo i dodatkowo może być odchylony od pionu maksymalnie o 30 st.

okna dachowe 2-szybowe

Okna dachowe a wentylacja poddasza

Oprócz prawidłowo zainstalowanych kanałów wentylacyjnych, bardzo ważne są też zainstalowane okna dachowe na poddaszu. Przeważnie domownicy rozszczelniają je, aby ułatwić transport powietrza do pomieszczeń. Wiele dostępnych na rynku okien dachowych wyposażonych jest w specjalne okucia, dzięki którym możliwa jest regulacja pozycji okna dachowego. Dzięki temu można samodzielnie kontrolować poziom dopływu powietrza, nie musząc otwierać okna.

Nawiewniki w oknach dachowych

Oprócz rozszczelnienia, które nie zawsze jest najlepszym pomysłem, warto zastanowić się nad nawiewnikami. Okna dachowe z nawiewnikami są dziś bardzo popularne. Najbardziej polecane są nawiewniki ciśnieniowe, które samodzielnie regulują poziom ciśnień wewnątrz pomieszczenia. Dla bardziej wymagających użytkowników przewidziane są nawiewniki higrosterowane z czujnikiem, który kontroluje poziom wilgoci w pomieszczeniu i automatycznie zmienia ustawienia nawiewnika

okna dachowe 2-szybowe

Dlaczego warto kupić okna dachowe z nawiewnikami?

Inwestując w okna dachowe z nawiewnikami zapewnisz sobie stałą wymianę powietrza w takiej ilości, aby nie doprowadzić do zjawiska zawilgotnienia. Warto jednak pamiętać, że w większości, nawiewniki okienne mogą być stosowane tylko w pomieszczeniach, gdzie wentylacja grawitacyjna pracuje prawidłowo. Oprócz tego warto ponieść ten wydatek, ponieważ:

  • zwiększa się komfort przebywania na takim poddaszu,
  • koszty ogrzewania zimą są niższe,
  • polepszy się Twoje samopoczucie i zdrowie.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Przeczytaj także:

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
pixel