Darmowa dostawa od 300,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak obniżyć koszty ogrzewania dzięki właściwemu ociepleniu domu?

2022-09-10
Jak obniżyć koszty ogrzewania dzięki właściwemu ociepleniu domu?

 


Budowę domu powinno się przeprowadzać w oparciu o sprawdzone materiały, aby zapewnić odpowiednią izolację termiczną i akustyczną. Im lepsza izolacja cieplna, tym niższe są rachunki za ogrzewanie. Wystarczy kilka przykładów na etapie planowania ocieplenia domu, aby zrozumieć, jak ważne są komponenty, których użyjemy. Stawiając swój dom nie ma sensu oszczędzać na materiałach budowlanych, ponieważ nie równa się to żadnym oszczędnościom. W poniższym artykule zapoznasz się ze wskazówkami, które pozwolą Ci właściwie ocieplić Twój dom.

 Z artykułu dowiesz się:

 1. Jak kształtują się opłaty za ogrzewanie w przypadku domu ocieplonego słabymi i dobrymi materiałami termoizolacyjnymi?
 2. W jaki sposób dobrać odpowiednie materiały budowalne, aby dobrze ocieplić dom?
 3. Jak przeprowadzić ocieplenie budynku?
 4. Dlaczego warto zdecydować się na styropian grafitowy?
 5. Jakie są mniej popularne materiały termoizolacyjne?
 6. Jakie są mniej popularne materiały termoizolacyjne?


styropian grafitowy

Ocieplenie domu a materiały budowlane

Dobrym przykładem na to, jak bardzo nie opłaca się budowanie domu bez odpowiedniego zaizolowania termicznego, jest budynek np. jednorodzinny o powierzchni ok. 100 m2. Nie posiada on wysokiej jakości izolacji a sama jego konstrukcja jest wykonana z niskojakościowych komponentów. Biorąc pod uwagę rok 2022 i ogrzewanie budynku piecem węglowym, można śmiało przyjąć, że średni roczny koszt ogrzewania wyniesie ok. 9 tys. zł. Jeśli weźmiemy pod uwagę dom o takiej samej powierzchni, ale energooszczędny, czyli wykonany z wysokiej jakości komponentów i dobrze zaizolowany wyjdzie, że roczny koszt ogrzewania piecem na węgiel nie przekroczy 3 tys. złotych. W tym miejscu warto również wspomnieć, że koszty ogrzewania nie będą malały, ale wręcz rosły. Jaki jest więc wniosek? Zamiast oszczędzać na materiałach podczas stawiania wymarzonego domu, zainwestuj w odpowiednią izolację cieplną i wysokiej jakości konstrukcję budynku.

W jaki sposób dobrać odpowiednie materiały budowalne, aby dobrze ocieplić dom?

Budując energooszczędne domy, największą uwagę zwraca się na materiały, z których zbudowane są zewnętrzne przegrody budynków, ponieważ to właśnie przez te miejsca ucieka najwięcej ciepła. Ściany zewnętrzne najczęściej zbudowane są z silikatów, betonów komórkowych i ceramicznych pustaków. Oczywiście każdy z tych materiałów wyróżnia się innymi parametrami technicznymi i powinny być dobrane w taki sposób, aby spełniać wymogi WT 2021. Według tych przepisów ściany zewnętrzne nie mogą posiadać wyższego niż 0,20 W/m2K współczynnika U, czyli współczynnika przenikania ciepła. Osoby pracujące w budowlance, wiedzą jak ciężko jest spełnić takie wymogi, zwłaszcza jeśli wybiera się tanie materiały. Jeśli więc i Ty zdecydujesz się na takie rozwiązanie, musisz wiedzieć, że kilka centymetrów warstwy ocieplenia nie wystarczy, ale kilkadziesiąt centymetrów już tak. Więc w tym przypadku wcale nie zaoszczędzisz.

styropian fundamentowy

W jaki sposób dobrać odpowiednie materiały budowalne, aby dobrze ocieplić dom?

W pierwszej kolejności proces ocieplania budynku powinien zacząć się od dachu i ścian. Na tym etapie należy określić, jakie straty energetyczne może generować budynek np. jeśli ocieplenie okaże się zbyt cienkie i gdzie może dochodzić do powstawania mostków termicznych. Im precyzyjniej podejdzie się do kwestii ocieplenia domu, tym mniejsze straty energetyczne będą generowane przez budynek, co przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie.

Biorąc pod uwagę nieocieplony dom o powierzchni ok. 100 m2, będzie on wykazywał zapotrzebowanie na energię końcową potrzebną do ogrzania wynoszącą ok. 100 kWh/m2/rocznie. Poddając dom termomodernizacji opierając się na Warunkach Technicznych z 2021 roku, wysokość tego wskaźnika obniży się do 20 kWh/m2/ rocznie. Odpowiednie zaplanowanie ocieplenia podłóg, ścian i fundamentów a także dachu zmniejsza rachunki za ogrzewanie nawet do 30%.

Do ocieplania wybiera się najczęściej styropian biały, ponieważ jest jednym z najtańszych materiałów ociepleniowych. Jednak w ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na styropian grafitowy, który choć droższy, wykazuje lepsze właściwości termoizolacyjne.

Dlaczego warto zdecydować się na styropian grafitowy?

 • Lepiej przewodzi ciepło– jego współczynnik lambda jest niższy, co oznacza, że więcej ciepła pozostaje w budynku.
 • Współczynnik przenikania ciepła w jego przypadku również jest niższy, dzięki czemu rachunki za energię cieplną będą niższe. Wskaźnik ten w przypadku styropianu białego wynosi od 0,038 do 0,045 W/m2K. W przypadku grafitowego od 0,031 do 0,033 W/m2K.
 • Wystarczy cieńsza warstwa styropianu grafitowego do odpowiedniego ocieplenia budynku w porównaniu ze styropianem białym.
 • Styropian grafitowy jest odporniejszy na ściskanie i odkształcanie.Wykazuje niską nasiąkliwość, dlatego bardzo często wykorzystywany jest podczas ocieplania fundamentów.

styropian elewacyjny

Ocieplenie domu – inne materiały termoizolacyjne

Poniżej znajdziesz inne, mniej popularne materiały termoizolacyjne, które z pewnością również warto wziąć pod uwagę:

 • Pianka poliuretanowa– charakteryzuje ją dobre uszczelnienie, paroprzepuszczalność i lekkość. Wykorzystywana jest w charakterze pianki natryskowej i płyt. Pierwsza z wymienionych dzieli się na zamknięto- i otwartokomórkową. Współczynnik przenikania ciepła w przypadku zamkniętokomórkowej wynosi od 0,023 do 0,029 W/m2K. Stosowana jest w miejscach narażonych na zawilgotnienie i na stabilnych podłożach. Pianka płytowa ma świetne właściwości termoizolacyjne, a jej współczynnik lambda kształtuje się od 0,022 do 0,026 W/m2K.
 • Wełna mineralna– cechuje ją sprężystość, dobra termoizolacyjność i paroprzepuszczalność. Nie tylko dobrze ociepli budynek, ale i dobrze zabezpieczy go akustycznie. Nie powinna być stosowana w miejscach narażonych na wilgoć. Im wełna mineralna ma niższą gęstość, tym lepiej przewodzi ciepło. Jej współczynnik wynosi od 0,030 do 0,045 W/m2k.
 • Włókna celulozowe i drzewne– coś dla inwestorów o ekologicznym podejściu. Powstają z makulatury i są dodatkowo zabezpieczone impregnatami antyogniowymi i chroniącymi przed szkodnikami. Ich współczynnik przenikania ciepła wynosi od 0,037 do 0,040 W/m2k.

Prawidłowe ocieplenie domu – podsumowanie

Planowanie ocieplenia domu powinno być planowane już na etapie powstawania projektu domu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaplanować docieplenie w momencie, gdy budynek jest już postawiony, jednak wtedy narażamy się na dodatkowe koszty. Jeśli chcesz dobrze docieplić swój dom i tym samym ograniczyć wysokość rachunków za ogrzewanie, skorzystaj z powyższych wskazówek, ale i pomocy specjalistów posiadających odpowiedni poziom wiedzy na temat dociepleń budynków.

Autor: Małgorzata Buchkovska

Przeczytaj także:


Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-13
Solidny sklep, transakcja przebiegła prawidłowo .
2021-12-02
Wszystko ok.
pixel