Darmowa dostawa od 2 000,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Tynkowanie ścian - co musisz wiedzieć?

2020-02-28
Tynkowanie ścian - co musisz wiedzieć?
Tynkowanie ścian stanowi bardzo ważny etap prac budowlano-wykończeniowych. Ma wpływ zarówno na wizualny efekt końcowy, jak i ochronę przed szkodliwym działaniem wilgoci oraz czynników atmosferycznych i mechanicznych. Bez względu na to, czy chodzi o tynkowanie wewnątrz czy na zewnątrz domu, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Kiedy tynkować?

W przypadku nowego budownictwa niezwykle ważny jest czas. Jeśli tynk zostanie nałożony przed odparowaniem wody z betonu, może dojść do pęknięć, a nawet odpadania całych fragmentów tynku. Dlatego istotne, aby tynkować co najmniej 3 miesiące od wybudowania ścian, natomiast optymalnym okresem jest pół roku. Równie ważna jest temperatura, w jakiej prowadzone są prace tynkarskie, mieszcząca się w przedziale od +5°C do +25°C.

Jak dobrać tynk?

Dobierając odpowiedni tynk należy kierować się stopniem wilgotności w danym pomieszczeniu. Oznacza to, że inny tynk będzie najlepszy do pomieszczeń suchych, takich jak salon czy sypialnia, a inny do łazienki. Do wyboru mamy tynki cementowe, cementowo-wapienne oraz gipsowe.

Najsilniejszą zaprawą jest tynk cementowy. Sprawdzi się on doskonale w pomieszczeniach narażonych na wilgoć, jak kuchnia i łazienka. Dodatkową zaletą jest niska cena, a także możliwość wykorzystania go jako podłoże pod płytki ceramiczne. Jednak praca z tynkiem cementowym jest trudna ze względu na jego małą plastyczność.

Dodatek wapnia znacząco poprawia plastyczność masy nie zmniejszając jednocześnie jej odporności na wilgoć, dlatego najpopularniejsze są tynki cementowo-wapienne. Mogą być one stosowane zarówno pod płytki ceramiczne, jak i jako wykończenie ścian pod wybraną tapetę lub farbę.

Ostatnim ze wspomnianych jest tynk gipsowy, którego główną zaletą jest krótki czas schnięcia. Oznacza to, że już po około 2 tygodniach ściana jest gotowa do malowania i tapetowania. Jednak ze względu na absorpcyjne właściwości tynku jest on odpowiedni wyłącznie do pomieszczeń suchych, takich jak salon czy sypialnia.

Jak przygotować ścianę?

Zanim położymy tynk, należy przede wszystkim dobrze osuszyć i oczyścić ścianę, a także uzupełnić wszelkie ubytki. Właściwe przygotowanie ma na celu uzyskanie jak najlepszego wiązania między ścianą a tynkiem. Kolejnym ważnym krokiem jest zagruntowanie ścian środkiem odpowiednio dobranym do rodzaju zaprawy oraz podłoża. Wszelkie potrzebne informacje znajdziemy na opakowaniach produktów.

tynk


Jak tynkować?

Możemy wyróżnić dwie metody tynkowania: ręczną i maszynową.

Metoda ręczna wymaga posiadania odpowiednich narzędzi oraz prawidłowego rozrobienia zaprawy. Z uwagi na swoją praco- i czasochłonność, tynkowanie ścian tą metodą jest coraz rzadziej stosowane. Ponadto wymaga ona zatrudnienia doświadczonych tynkarzy, co wymiernie wpływa na wzrost kosztów usługi.

Znacznie prostsze i szybsze jest tynkowanie ścian metodą maszynową z zastosowaniem agregatu tynkarskiego. Do jego wnętrza aplikujemy odpowiednią ilość suchego tynku oraz wody (informacje o proporcjach znajdują się na opakowaniu produktu). Następnie przy użyciu węża mieszankę aplikuje się na ścianę, natomiast tynkarze odpowiadają za jej prawidłowe rozprowadzenie i wygładzenie. Dzięki odpowiednim dodatkom tynki maszynowe są bardziej plastyczne i gładsze, a czas ich obróbki jest dłuższy niż tynku przeznaczonego do aplikacji ręcznej.tynk


Na koniec – wygładzenie i osuszanie

Ostatnim etapem jest położenie warstwy wyrównującej, czyli gładzi. Gwarantuje ona idealnie gładką powierzchnię ściany, pod warunkiem dokładnego wygładzenia za pomocą odpowiednich pac lub profesjonalnej zacieraczki tynkarskiej. Warto zaznaczyć, że drugie rozwiązanie daje lepsze efekty i jest mniej czasochłonne. Na koniec gotowy tynk musi się związać i wyschnąć. Najlepiej, jeśli proces ten przebiega w warunkach naturalnych, ponieważ gwarantuje to jego trwałość i zapobiega odpadaniu.

buduj i remontuj razem z nami


Udostępnij
Pokaż więcej wpisów z Luty 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.49 / 5.00 185 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-16
Profesjonalne podejście do klienta. Polecam 100 %
2021-12-09
Super.
pixel