t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dbać o ławkę z drewna?

2021-04-27
Jak dbać o ławkę z drewna?

Ogród od zawsze jest świątynią spokoju, miejscem, gdzie można skutecznie uciec przed wszechobecnym zgiełkiem, pośpiechem i miastowym hałasem. W ogrodzie można zaznać wartościowego odpoczynku, czy to zajadając się potrawami z grilla, czy też odpocząć siedząc na ławeczce pod gruszą lub jabłonią.


Deski na ławce są narażone na działanie promieniowania UV, ale również na nagłe zmiany temperatury. Mogą być zawilgocone, przez co we wnętrzu mogą rozwijać się grzyby, insekty i inne szkodniki. Aby temu zapobiec, niezwykle istotny jest dobór odpowiedniego środka ochronnego. Dobrze, jeśli nie tylko zabezpieczy on powierzchnię, ale również nada jej odpowiedniego wyglądu i charakteru.

W marketach budowlanych oraz specjalistycznych sklepach internetowych można wybierać pośród setek najróżniejszych specyfików przeznaczonych do pielęgnacji, oraz ochrony drewna. Nieustannie od lat – największą popularnością cieszą się lakiery, lakierobejce i impregnaty. Oczywiście, każdy z nich ma pewne wady oraz zalety. Również różnią się właściwościami.

Z artykułu dowiesz się:

  1. dlaczego warto wybrać olej do zabezpieczenia drewnianej ławki
  2. czy olej chroni przed wilgocią
  3. w jaki sposób przygotować do odświeżenia drewnianą ławkę
  4. dlaczego cykliczna renowacja drewnianej ławki jest tak ważna

olej do drewna, farba olejna do drewna, olej do zabezpieczenia drewna, impregnacja drewna

Dlaczego warto wybrać olej do zabezpieczenia drewnianej ławki?

W zależności od efektu wizualnego, który chcesz uzyskać, możesz postawić na impregnat, lakier lub lakierobejcę. Ważne jest, aby nie przesadzać z kolorem oraz farbą. Nawet pomimo zmiany koloru materiału, warto zachować naturalne piękno drewna oraz jego strukturę. Tradycyjną metodą, która zabezpiecza drewno, ale nie zmienia jego charakteru oraz estetyki jest olej.

Wybierając olej do ochrony desek, postaw przede wszystkim na produkt cechujący się największą odpornością na pogodę. Taki środek standardowo będzie hydrofobowy. Co więcej, zagwarantuje skuteczną ochronę drewna przed wilgocią oraz wodą. Ten fakt z kolei zapobiegnie rozwoju grzybów oraz pleśni w głębi struktury drewna.

Ochrona przed wodą i wilgocią

Warto zwracać uwagę na parametr redukcji wchłaniania wody w deski. Najlepsze produkty na rynku, charakteryzujące się wyjątkową i skuteczną recepturą, potrafią zapewnić redukcję wynoszącą aż 70%. Jest to niezwykle imponujący wynik. Olej chroni nie tylko powierzchnię drewna. Wykorzystywany jest przede wszystkim dlatego, że wnika głęboko w jego strukturę chroniąc materiał od środka. Pokrycie desek wieloma warstwami oleju skutecznie ochroni je przed szkodnikami, a także przed nagłymi zmianami temperatury czy też ekstremalnymi opadami deszczu lub śniegu.

Chcąc podkreślić naturalne piękno drewna, najlepiej wykorzystać jest olej bezbarwny. Tu jednak trzeba być uważnym, ponieważ nie każdy z tych specyfików gwarantuje wystarczającą ochronę przed promieniowaniem UV. Poświęcając jednak odpowiednio dużo czasu na wybór odpowiedniego środka, możesz mieć pewność, że powłoka pokrywająca drewno nie będzie się łuszczyć i nie będzie pękać, a także będzie odporna na plamy. To doskonałe rozwiązanie na drewniane chatki, ławki, ogrodzenia czy drewniane huśtawki.

Przygotuj powierzchnię do pracy

Zaczynając renowacje ławki ogrodowej z drewnianymi elementami lub w całości wykonanej z drewna należy zacząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni. Przed pokryciem jej olejem, nie powinna pokryta brudem, ziemią lub plamami. Dobrą wiadomością jest fakt, że aby odnowić drewnianą ławkę ogrodową, nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy. Bez problemu zrobisz to samodzielnie, posiadając jedynie odpowiedni preparat.

Eksperci zalecają, aby przed rozpoczęciem krycia drewnianej powierzchni olejem, najpierw ją porządnie zagruntować. Jeżeli na ławce znajdowała się już stara farba - upewnij się, że dokładnie ją usuniesz. W przeciwnym wypadku nowa powłoka może związać się niewystarczająco mocno z drewnianą powierzchnią i po krótszym czasie odpaść.

Przede wszystkim, odświeżając ławkę ogrodową, pragniesz, aby i powierzchnia była czysta, zdrowa bez najmniejszych śladów grzybów czy pleśni lub sinizny. Przed rozprowadzeniem oleju w drewnianych elementach ławki dobrze jest zmatowić powierzchnię. Możesz to zrobić w bardzo prosty sposób, używając do tego papieru ściernego. W ten sposób pory drewna się otworzą, natomiast olej bez problemu przedostanie się w głąb struktury drewna.

Pył powstały podczas tarcia papierem ściernym po drewnie możesz usunąć za pomocą lekko wilgotnej ścierki. Na tak przygotowana powierzchnię możesz już bezpiecznie aplikować olej. Staraj się, aby ruchy były wykonywane wzdłuż słojów na drewnie.

Rozprowadzaj olej za pomocą szerszego pędzla z miękkim włosiem. Po zaaplikowaniu pierwszej warstwy odczekaj około 3 godziny, następnie rozprowadź kolejną warstwę. Przed nakładaniem kolejnych powłok, postaraj się, aby z użyciem papieru ściernego zmatowić gładkie powierzchnie. W ten sposób zapobiegniesz odchodzeniu warstwy od drewna.

Regularna renowacja

W zależności od potrzeb możesz pokryć drewnianą ławeczkę dwoma lub trzema warstwami specyfiku. Lepiej czynność tą jest wykonywać w temperaturze od 15 do 25 stopni przy niskiej wilgotności powietrza. Tylko w takich warunkach możesz już pewność, że olej dokładnie zwiąże i przeniknie w głąb drewna. Staraj się, aby regularnie przeprowadzać renowację ławeczki. Najlepiej robić to tuż przed sezonem. W ten sposób wydłużysz żywotność drewna, a także będą wydobędziesz z niego naturalne piękno i sprawisz, że zadowalający efekt wizualny będzie utrzymywać się dłużej.

Zobacz także:

Jak usunąć farbę silikonową ze ściany

Jaki impregnat do drewna wybrać

 Zainteresowany olejami do drewna od najlepszych polskich producentów? Kliknij i zobacz ich bogatą ofertę na renowa24.pl:

Oferta farb do drewna na renowa24.pl

Autor: Małgorzata Buchkovska

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-17
wsio ok
pixel