Jaki wybrać impregnat do drewna?
Zastanawiasz się czym zaimpregnować drewno, które jest wrażliwym materiałem? Chcesz je ochronić przed szkodnikami, złymi warunkami atmosferycznymi lub wilgocią i ogniem? Wybierz odpowiedni impregnat, a drewniane powierzchni w Twoim domu przez lata będą piękne i funkcjonalne. Należy mieć na uwadze, że różne rodzaje drewna różnią się między sobą, niemniej jednak każdy drewniany element wymaga odpowiedniej ochrony. Jedną z możliwością jest impregnat do drewna. Co warto wiedzieć na temat tego preparatu? Jaki wybrać?
Z artykułu dowiesz się:
- jakie kryteria wziąć pod uwagę wybierając impregnat do drewna
- jakich zasad należy przestrzegać wybierając impregnat do drewna
Jakie kryteria wziąć pod uwagę wybierając impregnat do drewna?
Istnieją dwa podstawowe kryteria, jakie powinno wziąć się pod uwagę wybierając odpowiedni impregnat do drewna. Mowa tutaj o typie zagrożenia oraz stopniu ryzyka. Jak możesz się spodziewać, na rynku można dostać rozmaite impregnaty, które różnią się od siebie stopniem ochrony drewna.
Ze względu na różne struktury, poszczególne gatunki drewna wymagają innej ochrony, a co za tym idzie, także innych impregnatów. Warto zwrócić również uwagę na to, że impregnat do starego drewna nie będzie różnił się za bardzo od tego, którego należy użyć do drewna bukowego, świerkowego, czy sosnowego. Wybierając impregnatu do drewna na zewnątrz warto zwrócić uwagę na właściwości preparatu, które są stricte związane z jego bazą.
Jakie rodzaje impregnatów istnieją na rynku (biorąc pod uwagę ich skład)?
Impregnaty do drewna dostępne na rynku dzieli się na dwie kategorie:
- impregnaty solne, które tworzy się na bazie rozmaitych substancji. Mogą przybierać: postać proszku; koncentratu, który trzeba będzie rozpuścić lub gotowego preparatu, który można od razu nanieść na drewno. Jeżeli wybierzesz koncentrat lub sypki produkt, pamiętaj, żeby przygotować go zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu. Impregnaty solne są mniej toksyczne, niż rozpuszczalnikowe.
- impregnaty rozpuszczalnikowe - często produkuje się je na bazie benzyny lakowej. Dzięki temu impregnat głęboko penetruje drewno. Niestety jest także toksyczny. Co więcej roganiczne rozpuszczalniki to produkt palny, dlatego impregnat do drewna konstrukcyjnego stworzony na ich bazie nie sprawdzi się. Impregnaty rozpuszczalnikowe można natomiast stosować do drewna ogrodowego, warto jednak najpierw zapoznać się z przeznaczeniem, które na opakowaniu podaje producent.
Jakich zasad należy przestrzegać wybierając impregnat do drewna?
Zanim udasz się do sklepu i weźmiesz pierwszy impregnat, jaki stoi na półce, zapoznaj się z podstawowymi zasadami doboru produktu:
- impregnat biały lub w innym kolorze jest łatwiejszy w nakładaniu. Pamiętaj, że chcąc prawidłowo ochronić drewno, musisz równomiernie rozprowadzić preparat na jego powierzchni. Dzięki kolorowym impregnatom z pewnością łatwiej będzie wychwycić niedoskonałości.
- impregnat do drewna wewnątrz nie musi zapewniać idealnej ochrony przed wodą i wilgocią. Zupełnie inaczej ma się to jeśli chodzi o impregnaty do drewna na zewnątrz. Wyjątkiem jest tutaj impregnat do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.
- impregnat stosowany na drewno budowlane musi zapewnić mu ochronę przed wilgocią, grzybami, glonami i innymi drobnoustrojami. Istotna jest także ochrona przed ogniem. Impregnat grzybobójczy należy nałożyć równą warstwą na całej powierzchni drewna.
Decydując się na impregnację drewna, warto dobrze wykonać to zadanie, ponieważ jego powtórzenie może okazać się niemożliwe albo utrudnione (np. ponowna impregnacja więźb dachowych jest praktycznie niemożliwa). Dlatego też warto wybierać preparaty o wysokim poziomie ochrony. Tylko wtedy można zabezpieczyć drewno na długie lata.
Zobacz także:
Psychologiczne znaczenie kolorów w kontekście oferty farb w renowa24.pl
Buduj i remontuj razem z nami!
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.