t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Adaptacja niskiego poddasza — najważniejsze zasady

2022-01-28
Adaptacja niskiego poddasza — najważniejsze zasady

 

Posiadasz w domu nieużytkowe poddasze? Możesz je wykorzystać! Adaptacja niskiego strychu pozwoli Ci znacznie zwiększyć powierzchnię użytkową domu, jak również sprawić, że stanie się on nowoczesny. Odpowiednio wykończone niskie poddasze może być zarówno dodatkowym piętrem, jak i osobnym, wygodnym mieszkaniem, w którym będą mogły zamieszkać np. Twoje dorosłe dzieci. Poniżej przedstawimy zasady, które pomogą Ci wykonać to zadanie bez zbędnych problemów.

 


Z artykułu dowiesz się:

  1. Jak prawidłowo powiększyć przestrzeń domu o niskie poddasze?
  2. Na jakie przepisy prawa budowlanego należy zwrócić uwagę, chcąc zaadaptować niski strych?
  3. Jakie okna dachowe i izolację zastosować, aby poddasze było energooszczędne?

sypialnia z oknem dachowym

Nie da się ukryć, że adaptacja niskiego poddasza to coraz popularniejszy sposób na zwiększenie powierzchni użytkowej domu. Nic w tym dziwnego! Nawet bardzo niskie i małe poddasze może być doskonałe na stworzenie przytulnej sypialni, gabinetu czy pracowni. Bez względu na to, jakie pomieszczenia znajdą się na strychu użytkowym, warto pamiętać, że aby je stworzyć, należy prawidłowo przeprowadzić prace adaptacyjne.

Jak prawidłowo powiększyć przestrzeń domu o niskie poddasze?

Twój strych służył do tej pory jako składzik rzeczy niepotrzebnych? Dzieci urosły i potrzebujesz dodatkowej przestrzeni? Wykorzystanie nieużytkowego dotąd strychu powinno pomóc Ci zyskać więcej m2, które z powodzeniem wykorzystasz na dodatkowe pokoje lub biuro.

Zanim jednak dowiesz się, jak zaadaptować poddasze, sprawdź, czy strych spełnia wszelkie warunki i pozwoli Ci uzyskać odpowiednią przestrzeń, jaka będzie adekwatna do kosztów poniesionego remontu.

Jak zagospodarować niskie poddasze? Pierwszym i najważniejszym krokiem jest zapoznanie się z przepisami, które jasno mówią, że strych musi mieć co najmniej:

  • 2,2 m wysokości – jeżeli będzie to miejsce stałego pobytu użytkowników,
  • 1,9 m wysokości – jeżeli użytkownicy będą na poddaszu przebywali czasowo, tj. do 4 godzin na dobę.

Nie bez znaczenia jest także szerokość, jaką muszą mieć pokoje na niskim poddaszu. W przypadku jednoosobowej sypialni powinna wynosić 220 cm. Decydując się na adaptację niskiego strychu, należy zwrócić uwagę na formę dachu. Najlepszym rozwiązaniem będzie ten dwuspadowy.

Na koniec należy sprawdzić także możliwość doprowadzenia do poddasza wygodnego wejścia. Najczęściej wybierane są jednobiegowe schody drewniane strychowe, w których wysokość stopnia ma max. 19 cm, a szerokość minimum 25 cm. Następnie na niskim poddaszu można wykonać odpowiednią aranżację wnętrza.

salon z oknem dachowym

Na jakie przepisy prawa budowlanego należy zwrócić uwagę, chcąc zaadaptować niski strych?

Osoby, które zdecydowały się na adaptację niskiego poddasza, zdają sobie sprawę z tego, że nie jest to proste zadanie. Ilość przepisów prawa budowlanego, z którymi trzeba się zapoznać, może skutecznie zniechęcić. Adaptacja niskiego poddasza wymaga uzyskania zgody na zmianę sposobu użytkowania powierzchni. Taką zgodę uzyskuje się w Starostwie Powiatowym.

Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace, zapoznaj się więc z obecnie obowiązującym prawem budowlanym. Uzyskanie wspomnianego wyżej zezwolenia nie jest niczym trudnym. Jeżeli adaptacja bardzo niskiego poddasza będzie wymagała od Ciebie wprowadzenia znacznych zmian, trzeba będzie ubiegać się o pozwolenie na budowę. Mowa tutaj m.in. o:

  • zmianach w wyglądzie domu, np. wykonanie nowych otworów okiennych w ścianach nośnych lub stworzenie schodów zewnętrznych,
  • doprowadzeniu do poddasza instalacji gazowej,
  • modernizacji więźby dachowej, czy wzmocnieniach stropu, które są jednymi z prac modyfikacyjnych w konstrukcji budynku.

Jeżeli budynek, w którym mieszkasz, jest zabytkowy, adaptacja niskiego strychu będzie wymagała także uzyskania zgody konserwatora. Niewielkie modyfikacje na poddaszu wystarczy jedynie zgłosić w urzędzie.

młody chłopak leżący na łóżku pod oknem dachowym

Jakie okna dachowe i izolację zastosować, aby poddasze było energooszczędne?

Zgodzisz się z nami, że poddasze znajdujące się bezpośrednio pod pokryciem dachu będzie wymagało wykonania odpowiedniej izolacji termicznej. Tylko wtedy możliwa będzie kontrola zmian temperatury wewnątrz pomieszczeń, które znajdą się na poddaszu mieszkalnym. Jeżeli zatem zdecydujesz się na adaptację niskiego strychu, pamiętaj, że potrzebne będą odpowiednie okna dachowe (najlepiej energooszczędne okna dachowe — pamiętaj, że obowiązujący obecnie Standard WT 2021 jasno określa, że współczynnik przenikania ciepła okna dachowego powinien wynosić 1.1 W/m2k), a także odpowiednie izolacyjne materiały budowlane, np. wełna mineralna, styropian lub filc wykonany z wełny szklanej.

Warto mieć tutaj na uwadze, że nieprawidłowo wykonana izolacja termiczna sprawi, że latem na poddaszu będą panowały potworne upały, a zimą będzie czuć chłód. Współczynnikowi przenikania ciepła dachu dla tradycyjnego budownictwa nie może być wyższy niż 0,25 W/m2k, a dla domów energooszczędnych – nie może przekraczać 0,15 W/m2k. Ten parametr z pewnością pomogą utrzymać wspomniane wcześniej energooszczędne okna dachowe.

Podsumowanie

Jeżeli projekt jest opłacalny finansowo, adaptacja niskiego strychu to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą powiększyć przestrzeń mieszkalną domu. Posiadanie takiej przestrzeni niesie ze sobą wiele korzyści.

Nasz sklep budowlany oferuje akcesoria do okien i wyłaz strychowy, które pomogą Ci zaadaptować niski strych. Sprawdź nasz asortyment!

kobieta siedząca przy biurku na poddaszu mieszkalnym

Przeczytaj także:

 



 



Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
pixel