t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Szczelne okna dachowe

2021-02-12
Szczelne okna dachowe

Liderzy oferujący okna dachowe z pewnością znajdą szereg rozwiązań, które pozwolą na zachowanie okien dachowych w szczelnej strukturze. Jeśli dopiero co montujemy nowe okno dachowe, wówczas powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na wnękę okienną, w której ma pojawić się produkt. Jej powstanie wiąże się ze stworzeniem prawidłowego otworu dachowego, co może skutkować również usunięciem części połaci dachowej czy wycięcia krokwi.


Z artykułu dowiesz się:


Poprawnie zamontowane okno dachowe – gwarancja szczelności

Jeśli na naszym poddaszu jest ciepło i sucho, oznacza to, że okno dachowe zostało poprawnie zamontowane. Natomiast kiedy dojdzie jednak do złego montażu okna dachowego, możemy zapłacić za to podwójnie, ponieważ nie dość, że do środka będzie przedostawać się wilgoć i chłód, to również w przyszłości może dojść do uszkodzenia dachu, co przyczynia się do naprawdę dużych dodatkowych kosztów.

Eksperci pracujący w branży stolarki okiennej są jednogłośni – okna dachowe powinny być montowane równocześnie z kryciem dachu. Nie dość, że bardzo ułatwia to pracę, to jeszcze montaż okna jest bardziej skuteczny, ponieważ wówczas ciężko o pomyłkę i złe uszczelnienie okna dachowego.

Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą w przygotowaniu się do zamontowania okien dachowych:

  • pokryj dach paroprzepuszczalną membraną lub inną izolacją;
  • wokół otworu można położyć sobie część docelowego pokrycia dachu, jednak tak, aby nie zasłonić sobie np. krokwi.

Oczywiście nie ma przeciwwskazań do tego, aby okna dachowe były montowane już w gotowym dachu, jednakże wówczas trzeba być o wiele bardziej ostrożnym, aby nie doprowadzić do uzyskania mostków ciepła, które mogą być bardzo ciężkie do wykrycia.

Szczelne okna dachowe – krok po kroku

“okna

Najważniejsze podczas montowania okna dachowego jest połączenie ościeżnicy okiennej z folią dachową. Jeśli więc zabieramy się za wycinanie otworu na okno, wówczas każda jego krawędź powinna mieć około 10-15 cm zapasu, ponieważ wówczas można łatwo zamocować folię. Aby dokładnie przykleić membranę do ościeżnicy okna, często wykorzystuje się taśmę dekarską samoprzylepną. Chcesz, aby izolacja przeciwwilgociowa była jak najlepsza? Możesz zastosować paski membrany o szerokości do 30 cm i dołożyć je wg instrukcji montażu okna. Dzięki temu rama okienna będzie dobrze docieplona i zapobiegnie powstawaniu zawilgotnienia np. na poddaszu. Dodatkowo aby całkowicie wyeliminować mostki termiczne, należy wykorzystać wełnę mineralną, którą umieszcza się wokół ościeżnicy.

Zwróć uwagę na cieplejsze szklenie

Standardowe okna dwuszybowe posiadają przestrzeń wypełnioną argonem, a ich ramka dystansowa obwodowa wykonana jest ze stali. Takie okna posiadają współczynnik przenikania ciepła o wartości 1,1 W/(m2.K). Jeśli chcesz, aby współczynnik przenikania ciepła był niższy, zainwestuj w okna z ramką dystansową wykonaną z tworzywa sztucznego, dzięki czemu parametr ten obniży się do 1,0 W/(m2.K). Wówczas współczynnik Uw całego okna będzie wynosić 1,2 W/(m2.K).

Inwestując w okna trzyszybowe, posiadające współczynnik przenikania o wartości 0,5 W/(m2.K), całe okno będzie wówczas posiadało 0,97W/(m2.K). Widać więc, że jeśli zależy nam na oknach, które podwyższają termoizolacyjność, wówczas warto zdecydować się na okna z tzw. ciepłą ramką w pakiecie dwukomorowym.

Autor: Małgorzata Buchkovska


Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-25
Ok
2023-03-17
wsio ok
pixel