t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Obrabianie okien dachowych - krok po kroku

2021-03-22
Obrabianie okien dachowych - krok po kroku

Obrabianie okien dachowych – krok po kroku

Z tego artykułu dowiesz się: na czym polega obróbka okien dachowych. Uzyskasz także wszystkie potrzebne informacje dotyczące jej wykonania. Odpowiemy na pytania: jak obrobić okno dachowe przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych oraz jak wykończyć okno dachowe przy użyciu szpalet.

Zachęcamy także do obejrzenia przygotowanego przez nasz sklep budowlany poradnika o obrabianiu okien dachowych:


Obróbka okien dachowych – informacje, które Ci się przydadzą

okno dachowe

Nie tylko jakość materiałów, ale także obróbka okien dachowych i prawidłowe wykonanie wszystkich prac z nią związanych decydują o warunkach cieplnych, jakie będą panowały na naszym poddaszu. Więc aby strych naszego domu był wygodny, przytulny, kameralny i cichy musimy zwrócić uwagę na to jak prawidłowo obrobić okno dachowe. By zapewnić komfortowe i wygodne pomieszczenia na poddaszu, musimy mieć dobry projekt okna połaciowego. Źle umieszczone lub nieprawidłowe obrobione okno dachowe zabiera światło dzienne oraz ma wpływ na wychładzanie się wnętrza. Istnieje kilka sposobów na wykończenie okien dachowych. Najpopularniejsze z nich to:

 • wykończenie okna dachowego przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych;
 • zabudowa okna połaciowego z wykorzystaniem szpalet, czyli obudów z tworzywa sztucznego np. z PCV lub drewnianych, ale także z dykty, czyli płyty kartonowo–gipsowej, w której szpaleta wycięta jest pod rozmiar okna.

Jak wykonać obróbkę okien dachowych przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych – krok po kroku.

okno dachowe

Jednym ze sposobów na obrobienie okien dachowych jest użycie płyt gipsowo kartonowych. Zabudowę okna dachowego przy użyciu regipsu musisz rozpocząć od przygotowania płyt. Istnieją dokładne normy, które określają, jak powinno wyglądać wykończenie okna dachowego przy użyciu płyt gipsowo kartonowych. Najważniejsze jest przygotowanie szczegółowego projektu, który umożliwi nam ustalenie wymiarów płyt, jak również miejsce ich montażu.

Masz do wyboru dwa sposoby zamocowania. Jednym z nich jest obudowanie okna z użyciem stalowych profili. W tym przypadku zabudowę okna dachowego rozpoczniesz od:

 1. Przygotowania stelaża ze stalowych profili.
 2. Do tych profili w następnej kolejności przykręcisz płyty. Pomocne mogą być profile typu UD (profile poziome montowane do podłogi i stropu) i CD (profile przyścienne). Profile umieścisz i przykręcisz do ściany w odpowiedniej pozycji. Górna krawędź profili powinna być równoległa do podłogi, natomiast dolna prostopadła. Płaszczyzny boczne profili również musisz poprowadzić w taki sposób, aby były one prostopadle do okna.
 3. W przypadku, gdy masz gotowy stelaż okna dachowego odpowiednie ustawienie profili jest skomplikowane. Wówczas możesz zastosować gotową konstrukcję stalową, którą większość producentów okien połaciowych oferuje wraz z kupnem okna dachowego. Elementy tej konstrukcji łączysz ze sobą na wkręty, a następnie przykręcasz je do ściany.
 4. Gdy przymocujesz profile lub stelaż okna dachowego, musisz dokładnie zmierzyć otwór okienny i przyciąć płytę gipsowo kartonową do uzyskanych wymiarów. Najpierw montujesz te płyty do nadproża, a w następnej do powierzchni bocznych, na końcu musisz przymocować dolną krawędź obudowy. Wykonasz to przykręcając płyty gipsowo kartonowe do zamontowanego wcześniej stelażu. Przymocowanie obudowy do profili przy użyciu wkrętów umożliwi Ci dokładne jej osadzenie.
 5. Kolejnym krokiem jest zagruntowanie obudowy okna. Gdy grunt wyschnie, pokrywasz płyty masą szpachlową, a następnie przystępujesz do zatopienia w narożnikach aluminiowych profili narożnikowych. Sprawiają one, że narożniki obudowy są zdecydowanie równiejsze. Następnie przykrywasz je warstwą masy szpachlowej, wyrównujesz i zacierasz połączenia między elementami.
 6. Ostatnim krokiem jest wykończenie powierzchni ściany, np. pomalowanie jej.

Jak zamontować okna połaciowe przy użyciu szpalet

szpaleta

Ciekawym sposobem na obróbkę okna dachowego np. w stropie betonowym jest wykorzystanie szpalety. Te akcesoria do okien to nic innego jak obudowy wykonane z drewna, tworzywa sztucznego, PCV lub kartonu–gipsu. Możesz je kupić gotowe lub mogą zostać wykonane na zamówienie.

Wielu producentów okien połaciowych ma w swojej ofercie gotowe obudowy. Oferowane przez nich szpalety przeznaczone są do montażu od wewnątrz i są kompatybilne z ramami okiennymi. Szpalety umożliwiają więc prawidłowe wykończenie okna od wewnątrz. Są one prostsze w montażu niż konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych.

Zabudowa okna dachowego przy pomocy szpalety powinna rozpocząć się od przygotowania szablonu, który ma zastąpić projekt wnęki okiennej. Szablon ten pomoże Ci w ustaleniu pozycji konkretnych elementów, miejsca zamocowania obudowy oraz nawiercenia otworów. Powinieneś postępować zgodnie z instrukcją montażu dołączoną do zestawu. Znajdziesz w niej opis montażu, jak i poszczególne jego kroki.


Ekspert radzi:

 • przy obróbce okien dachowych samemu musisz przygotować stelaż, do którego mocujesz płyty,
 • następnie mierzysz otwór okienny i przycinasz płytę kartonowo-gipsową zgodnie z jego wielkością,
 • płytę montujesz do nadproża, następnie do boku, a na końcu przymocowujesz dolną krawędź obudowy,
 • następny etapem jest zagruntowanie obudowy okna i pokrycie płyt masą szpachlową oraz zatarcie złączy,
 • ostatnim etapem jest wykończenie powierzchni ściany,
 • okna dachowe możemy obrobić także przy użyciu szpalet. Jest to czynność dużo prostsza, ponieważ szpaleta jest elementem gotowym i postępujemy zgodnie z załączoną wraz z kupnem okna instrukcją.

Podsumowanie:

 • Dobrze obrobione okna dachowe zwiększą nasz komfort i pozwolą na zaoszczędzenie zużycia energii cieplnej oraz na zmniejszenie opłat za nią.
 • Obróbka okna dachowe może odbyć się na dwa sposoby:
  • Obróbka przy użyciu płyt kartonowo–gipsowych, która jest sposobem trudniejszym i wymagającym większej pracy.
  • Drugim sposobem jest obróbka za pomocą szpalety. Jest to sposób łatwiejszy.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-03-30
Transakcja przebiegła sprawnie i profesjonalnie. Bardzo miła obsługa, Pan przyjmujący zamówienie fachowo doradził! Zakupiony przeze mnie produkt jest najwyższej jakości. To już moje kolejne zamówienie i następnym razem także skorzystam z oferty tej firmy. Gotowy produkt otrzymałam w krótkim czasie. Paczka była bardzo dobrze zapakowana. Polecam każdemu!
2023-03-17
wsio ok
pixel