Zmiany przepisów w 2021 roku — jakie parametry będzie musiał mieć styropian?
Domy energooszczędne i pasywne stają się powoli codziennością. Wszystko za sprawą przepisów, a także coraz lepszych materiałów budowlanych, których parametry są sukcesywnie poprawiane. Choć energooszczędne materiały budowlane są nieco droższe od tradycyjnych, wielu inwestorów indywidualnych decyduje się na nie, mając na uwadze fakt oszczędności, jaki dzięki nim uzyskają. Warto mieć to na uwadze, wybierając styropian do ocieplania. Jaki współczynnik przenikania ciepła powinien mieć teraz? Jaki będzie miał po zmianie przepisów w 2021 roku? Czy producenci muszą się specjalnie przygotowywać?
Każdy, kto buduje dom, doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, że tylko prawidłowe docieplenie ścian, fundamentów i podłóg może zagwarantować mu, że budynek będzie energooszczędny, a co za tym idzie — będzie spełniał wszelkie normy. Dobrze jest o tym pamiętać, mając na uwadze, że już za niecały rok zmienią się przepisy regulujące wysokość współczynnika przenikania ciepła. Jak to się ma do styropianu, czyli najchętniej wykorzystywanego materiału dociepleniowego?
Co oznaczają zmiany przepisów budowlanych w 2021 roku?
Prawidłowe docieplenie domu pasywnego lubi inaczej energooszczędnego to około 3% inwestycji, jaką należy zrealizować, jeśli chce się mieć pewność, że obowiązujące normy zostaną spełnione. Niemniej jednak warto zainwestować w styropian, który pozwoli maksymalnie podnieść termoizolacyjność budynku. Dobrze, jeśli właściciel wybierze materiał pozwalający spełnić normy, które wejdą w życie z początkiem 2021 roku. Jaki materiał będzie idealny? Propozycją jest styropian z dodatkiem grafitu, którego lambda wynosi 0,031 - 0,035 W/m2K. Wspomniany produkt pozwala pozbyć się niechcianych mostków termicznych, czym znacznie poprawia izolacyjność cieplną ścian.
Dom wysoko energooszczędny od 2021 roku standardem w budownictwie jednorodzinnym
Zmieniające się co jakiś czas przepisy dotyczące budownictwa sprawiają, że tworzone domy jednorodzinne zbliżają się szybkim krokiem do budynków pasywnych, które spełniają restrykcyjne normy termoizolacyjności. Warto mieć to na uwadze, biorąc pod uwagę wspomniane wyżej zmiany norm, jakie wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2021 roku. Jak można się spodziewać, zmianie ulegną dotychczas obowiązujące przepisy, które jasno określają, że zapotrzebowanie na energię w budowanych domach nie może przekraczać 95 kWh/m2*rok. 1 stycznia 2021 roku wartość ta zostanie obniżona do 70 kWh/m2*rok. Jak zatem można się spodziewać — zmiana tego parametru będzie miała znaczący wpływ na produkty, których używa się do termoizolacji ścian.
Osoby, które obawiają się, że zmiany przepisów będą oznaczały budowanie grubszych ścian, muszą wiedzieć, że producenci styropianu innych materiałów dociepleniowych już dawno przygotowali się na nowe przepisy. Oznacza to, że oferują swoim klientom wspomniane wyżej produkty z domieszką grafitu, które obniżają współczynnik przewodzenia ciepła z 0,44 W/m2K do 0,031 W/m2K. Szukając produktów, które z pewnością spełnią normy, które wejdą w życie w 2021 roku, warto skupić się na płytach o grubości 15 cm i współczynniku oporu równym 4,65 m²K/W. Zastosowanie takich płyt styropianowych z pewnością pozwoli stworzyć ścianę, która spełni wymagania nowych norm.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.