W jakim stopniu argon między szybami powoduje oszczędności na ogrzewaniu?
Zastosowanie argonu powoduje zmniejszanie współczynnika przenikania ciepła o około 10 % w stosunku do szyby standardowej.
Gaz szlachetny (najczęściej argon), który jest wpompowywany między tafle szyb zespolonych oddzielonych od siebie ramką dystansową spełnia zadanie izolacji termicznej. W porównaniu z powietrzem gaz ten poprawia izolacyjność przegrody szklanej o około 30 %. Skuteczniejszymi od argonu są ksenon i krypton.
Duży wpływ na ucieczkę ciepła ma rodzaj zastosowanych szyb. Izolacyjność cieplną określa się parametrem zwanym współczynnikiem przenikania ciepła U. Im jest on mniejszy, tym izolacyjność cieplna jest większa. Współczynnik U dla zwykłej szyby zespolonej składającej się z dwóch zwykłych szyb wynosi około 1,1 (W/m²K). Okno trzyszybowe Magnetic ma wartość współczynnika U 0,8 (W/m²K). Aby uzyskać jeszcze cieplejsze szyby zespolone możemy zastosować niskoemisyjne szkło. Polecane szyby niskoemisyjne U = 1,1 W/m2K oraz U = 1,0 W/m2K zawierają nowoczesne powłoki niskoemisyjne oraz argon. Te elementy powodują zmniejszenie poziomu współczynnika przenikania ciepła w stosunku do szyby standardowej o ok. 10 %.
W stolarce okiennej są stosowane są szyby zespolone. Jest to połączenie dwóch lub więcej tafli szkła typu float, pomiędzy którymi – za pomocą tzw. ramek dystansowych – tworzona jest niewielka przestrzeń, wypełniona gazem szlachetnym. Tego typu pakiety szybowe nie tracą na wyglądzie i funkcjach doświetlających. Zyskują wiele dodatkowych właściwości, które są niemożliwe w przypadku pojedynczej szyby. W zależności od zastosowanego rodzaju szkła, np. z powłoką niskoemisyjną, liczby tafli, a także odstępów pomiędzy nimi, właściwości szyb zespolonych są różnorodne. Przede wszystkim są to wartości współczynnika izolacyjności cieplnej całego pakietu. Wpływa na to również rodzaj wypełnienia przestrzeni pomiędzy szybami.
Poprzez wypełnienie gazem szlachetnym, np. argonem, znacząco podniesiemy izolacyjność termiczną szyb zespolonych. Docieplenie okien argonem, który ma większą gęstość i wykazuje niższą przewodność cieplną pozwala ograniczyć straty ciepła przez szybę. Zastosowanie tylko argonu powoduje obniżenie poziomu współczynnika przenikania ciepła o 10% w stosunku do szyby standardowej. Najlepszy wynik osiągniemy łącząc zalety gazu ze szkłem pokrytym nowoczesnymi powłokami niskoemisyjnymi. W przypadku szyb niskoemisyjnych o wartości Ug=0,7 W/m²K różnica w stosunku do tradycyjnych rozwiązań kształtuje się na poziomie około 10%. Dodając do tego pozostałe elementy wpływające na termoizolacyjność okien, takie jak odpowiedni profil czy uszczelki, uzyskamy nowoczesne rozwiązania okienne, które spełniają restrykcyjne normy budownictwa energooszczędnego lub pasywnego.
Aneta Wojtczak Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować. |
|
Masz pytania? Napisz do nas.
Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.