Kup okno dachowe Velux i odbierz MARKIZĘ ZA 1 ZŁ! Skorzystaj już teraz!

t2
Darmowa dostawa
Na okna lub od 2000zł
t2
Wygodne raty online
Gwarancja stałej raty
t2
Szeroka Gama Produktów
Ponad 20 000 produktów
t2
Pon-Pt 8:00 - 16:00
t2
Masz Pytania napisz do nas
zł / Polska
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Okno dachowe – co daje takie rozwiązanie?

2020-01-14
Okno dachowe – co daje takie rozwiązanie?
Okna dachowe na poddaszach polskich domów zaczęły się pojawiać prawie 30 lat temu, a ich jakość jest rzadziej kwestionowana niż zwykłych okien pionowych.

Przystosowując poddasze do użytku mieszkalnego kluczową kwestią jest zapewnienie wentylacji oraz doświetlenia wnętrza. W artykule tym wyjaśniamy, dlaczego okna dachowe stanowią w tym dobry wybór i rozwiązanie, które podnosi komfort i oraz funkcjonalność pomieszczeń znajdujących się pod skośnym dachem.Okno dachowe


Doświetlenie pomieszczenia Jednym ze sposobów doświetlenia przestrzeni na poddaszu są okna montowane bezpośrednio w połaci dachu. Sprawdzają się one w przypadku mocno zacienionych obszarów, gdzie tradycyjna stolarka nie zapewnia wystarczającej ilości naturalnego światła oraz tam, gdzie pomieszczenia na poddaszu ze względu na swoją wielkość nie wygospodarują miejsca na pionowe przeszklenia. Zaletą okien dachowych i faktem przemawiającym za wyborem tego typu rozwiązania jest ich montaż praktycznie w każdym dachu. Montaż takich okien nie ingeruje w zmianę konstrukcji połaci i nie wymaga robót budowlanych związanych z przebudową ścian i wierzby dachowej. Taki sposób doświetlenia domu wykorzystywać można w nowobudowanych obiektach, jak i tych modernizowanych. Specyficzne umiejscowienie tego typu okien pozwala na efektywne wpuszczenie do środka promieni słonecznych i zapewnia intymność oraz swobodę, bez konieczności zasłaniania szyb. Jest to doceniane w przypadku osiedli o gęstej zabudowie oraz pomieszczeń typu sypialnia czy łazienka. Warto pamiętać, by do tych ostatnich wybierać modele okien, które charakteryzują się zwiększoną odpornością na działanie wilgoci, jak np.:

Okno dachowe


  1. Okna Skylight Premium w ofercie Dobroplast,
  2. Okna PTP-V U4 w ofercie Fakro,
  3. Fenster PREMIUM PCV w ofercie Magnetic,
  4. RoofLite SOLID PCV,
  5. RoofLite TRIO PCV.
Wszystkie z wyżej wymienionych okien kupisz w sklepie budowlanym renowa24.pl. Skraplająca się na powierzchni okien para wodna mogłaby doprowadzić do zniszczenia stolarki, a nawet połaci dachu. Umiejscowienie wysoko okien dachowych może być podawane jako minus, zwłaszcza w aspekcie ich konserwacji. Problem ten rozwiążemy zwracając uwagę na zastosowany system okuć. Komfort i wygodę użytkowania zapewni np. system wahadłowo-obrotowy, który został wykorzystany w przypadku propozycji Skylight Premium w ofercie Dobroplast. System ten umożliwia nie tylko uchylanie okna, ale również proste odwrócenie całego skrzydła o 120° w pozycji do mycia. Szukając odpowiedniego sposobu doświetlenia poddasza, warto skierować uwagę w stronę popularnych okien dachowych, biorąc pod uwagę wybór modelu dopasowanego do funkcji poszczególnych pomieszczeń i naszych potrzeb.

Rady eksperta
  1. Okna dachowe dadzą więcej światła w użytkowanym pomieszczeniu.
  2. Wybór okien dachowych zależy od rodzaju pomieszczenia. Do pomieszczeń o dużej wilgotności stosujemy okna PCV.


okno dachowe


Jak dobieramy wielkość okien i jak je rozmieszczamy?

Powierzchnię okien dachowych dobiera się do wielkości pomieszczenia. Jest to zasada, że 1 m2 przeszklenia naświetla 8–10 m2 podłogi (około 10% jej powierzchni). Wybierając okno zwracamy uwagę nie tylko na jego wymiary, ale także na powierzchnię szyby. Jeżeli pokój ma powierzchnię 12 m2, to powinno go doświetlać okno o powierzchni szyby 1,2–1,5 m2. Przy wymiarach okna 78×140 cm, jego całkowita powierzchnia wynosi 1,09 m2, ale przeszklenia (po odjęciu ram) zaledwie 0,72 m2. Zatem doświetlenie 12-metrowego pokoju zapewnią dwa takie okna.

Natomiast w pomieszczeniach takich jak łazienka czy garderoba okna nie muszą zapewniać tak dużej ilości światła. Powierzchnia przeszklenia może być mniejsza niż 10% powierzchni podłogi.Okno dachowe


Aneta Wojtczak

Aneta Wojtczak

Absolwentka Politechniki Poznańskiej na kierunku Zarządzanie. Copywritingiem zajmuje się od ponad 10 lat. Od 2018 roku właścicielka firmy Wojtczak Marketing Aneta Wojtczak, która działa głównie w dwóch obszarach: szeroko pojęty copywriting (również SEO) oraz wirtualna asystentka. Tworzenie angażujących i rzetelnych treści to nie tylko jej praca, ale także pasja. Tematyką budowlaną interesuje się od momentu, kiedy kupiła własne mieszkanie. Wiedzę, którą zdobyła w tym zakresie w prosty sposób przekazuje innym. Poza pisaniem uwielbia gotować, szydełkować i podróżować.

Masz pytania? Napisz do nas.

Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów, którzy chętnie Ci pomogą w każdej sprawie. Po prostu zadzwoń lub napisz do nas.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2020

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.54 / 5.00 215 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2023-04-02
Bardzo dobra.
2023-04-01
Wszystko, według ustaleń. Jedynie lekkie uszkodzenie przesyłki co nie miało wpływu na funkcjonowanie okna
pixel